15.09.2018
19:00

Miejsce
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Wstęp
wolny

Kategoria
Wydarzenia

Pełna kultura

Dni Muzyki Żydowskiej - Muzyka Nowej Synagogi

Dni Muzyki Żydowskiej - Muzyka Nowej Synagogi
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Dni Muzyki Żydowskiej - Muzyka Nowej Synagogi

DNI MUZYKI ŻYDOWSKIEJ W SZCZECINIE
Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie
Ul. Staromłyńska 27 (wejście od pl. Żołnierza Polskiego)

Jak mogła brzmieć muzyka żydowska w Szczecinie? W dwa wieczory odtworzymy tradycję dwustu lat. 

W Nowej Synagodze przy obecnej ulicy Dworcowej rozbrzmiewały potężne organy, koncertował chór, śpiewali w niej najsłynniejsi artyści swoich czasów. Kładąc rękę na ocalałym fragmencie muru dawnej synagogi, jesteśmy w stanie wciąż wyczuć jego lekkie drżenie. Dziś porusza go wibracja żywej ulicy. Wtedy uderzały w niego dźwięki mistycznej modlitwy. 

Niedaleko, na Niebuszewie, dziesiątki ludzi i pojazdów wystukiwały na ulicach muzykę dnia codziennego. W pracy lub w domu nucono stare melodie ludowe. Wieczorami śpiewano legendy o dalekich krainach i długich podróżach. 

Dzięki materiałom źródłowym, fotografiom i tekstom historyków udało nam się wskrzesić te dwa muzyczne obrazy. 

Sobota, 15 września 2018, 19:00
MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI

Jakub Stefek – organy
Trio VOX VARSHE w składzie:
Anna Woźnicka – sopran
Olga Wądołowska – mezzosopran
Aleksander Słojewski – tenor

W dawnych czasach muzyka synagogalna zarezerwowana była dla wąskiego kręgu społeczności religijnych gromadzących się w domach modlitewnych. W XIX wieku w synagogach reformowanych muzyka wokalna została połączona z akompaniamentem organowym. 

W Nowej Synagodze w Szczecinie stały potężne organy (był to instrument większy niż organy znajdujące się obecnie w katedrze św. Jakuba). Na zamówienie społeczności żydowskiej komponował sam Louis Lewandowski, którego sława jest do dzisiaj żywa w Berlinie i całych Niemczech. Synagoga w Szczecinie była odwiedzana przez śpiewaków z Warszawy i Łodzi. 

Przerwaną przez drugą wojnę światową tradycję wykonawczą wskrzesi trio Vox Varshe i organista Jakub Stefek. Podczas koncertu odbędzie się światowe prawykonanie "Yeish Kochavim" Eunho Changa, najnowszego utworu inspirowanego wokalno-organową tradycją żydowską.

Niedziela, 16 września 2018, 19:00
MUZYKA SEFARDYJSKA

Kaja Mianowana - sopran
Zespół muzyki dawnej w składzie:
Barbara Brzesińka - klawesyn
Karol Krasińki - perkusja
Marcin Król - skrzypce

Opowieści o dalekiej Sefardii, czyli hiszpańskiej ziemi przodków wielu Żydów, przetrwały setki lat. Dziś nikt już nie mówi w języku ladino, dzięki któremu zyskały swoją cudowną nieśmiertelność.

Opowiadają o życiu codziennym, zabawie i troskach, o dorastaniu i miłości, o fantastycznych bohaterach i zupełnie prostych ludziach. Ta sama rytmiczność i melodyczność płynęła kiedyś ulicami każdego miasta. Z pewnością śpiewano je również na szczecińskim Niebuszewie. 

Niesamowity jest w nich motyw przemijania i podróży, tak silny w żydowskiej kulturze i historii. Aby je wykonać, potrzebna jest prawdziwa szczerość serca i prostota uczuć. Tylko tak można naprawdę doświadczyć ich piękna. 

Drugiego wieczoru gościć będziemy Kaję Mianowaną, wspaniałą artystkę musicalową, która wystąpi z zespołem instrumentów dawnych.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Organizator: Fundacja SPOT.ON ART
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Partner strategiczny: Port Szczecin - Świnoujście

Partner wspierający: Strefa Kultury Studenckiej Uniwersytetu Szczecińskiego
Patronat medialny: TVP3 Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Kurier Szczeciński

Wydarzenie współfinansowane przez Gminę Miasto Szczecin.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie

ul. Staromłyńska 27, 70-561 Szczecin

91 4315 200
biuro@muzeum.szczecin.pl
www.muzeum.szczecin.pl