16.10.2018
19:00

Miejsce
Opera na Zamku

Wstęp
49/69zł

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

Ketil Bjornstad - Morze Muzyki 2018

Ketil Bjornstad - Morze Muzyki 2018
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Ketil Bjornstad - Morze Muzyki 2018

Gwiazda wytwórni ECM. Norweski pianista, kompozytor, a także pisarz, wielki mistrz nastroju. 

Muzyka improwizowana ze Skandynawii jest synonimem sztuki wyrafinowanej. Ważnym elementem kształtującym odrębność stylistyczną Norwegów jest tradycja kompozytorska, która czerpie inspiracje z rodzimego folkloru - nostalgicznego, śpiewnego i związanego tamtejszym krajobrazem, jego surowością i pięknem.

Najsłynniejszym przedstawicielem norweskiego brzmienia w jazzie jest saksofonista Jan Garbarek. Z tego samego pokolenia wywodzi się Ketil Bjørnstad. Obydwu artystów łączy nie tylko doświadczenie pokoleniowe (obaj debiutowali na przełomie lat 60 i 70-tych), ale co chyba bardziej istotne – obaj są czołowymi przedstawicielami ECM, niekwestionowanego znaku jakości i najsłynniejszej europejskiej wytwórni jazzowej.

Artysta wydał kilkadziesiąt autorskich płyt (nagranych przede wszystkim dla wspomnianej wcześniej wytwórni ECM) oraz niemal 20 książek. Muzyka Ketila była wielkokrotnie wykorzystana w filmach, w tym między innymi w naszym kraju („Samotność w sieci”).
Nazwisko Ketila Bjørnstada pojawia się zawsze obok takich wybitnych pianistów i mistrzów nastroju jak Ludovico Einaudi i Leszek Możdżer. 

W Szczecinie Ketil Bjørnstad zagra na koncertowym fortepianie Steinway.

Koncert - odbywający się w cyklu Pomorze Zachodnie - Morze Muzyki - uświetni galę wręczenia nagród artystycznych Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego PRO ARTE.

Więcej informacji o koncercie: http://koncerty.com/pl/concert/667/ketil_bjornstad

www artysty: http://www.ketilbjornstad.com/index.php

* Koncert realizowany jest dzięki: Fundusze Europejskie Program Regionalny, Rzeczposopolita Polska, Pomorze Zachodnie i Unia Europejska Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne.

Opera na Zamku

Opera na Zamku

ul. Korsarzy 34, 70-953 Szczecin

91 43 48 104
rezerwacja@opera.szczecin.pl
www.opera.szczecin.pl