19.09.2018
18:00

Miejsce
Stowarzyszenia Kamera

Wstęp
wolny

Kategoria
Inna impreza

Pełna kultura

Wrześniowe Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną

Wrześniowe Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Jesienne wieczory z gorącym performansem

Jesienna  odsłona cyklu Wieczorów Filmu Europejskiego z OFFicyną zabierze nas w niesamowity świat włoskiego dokumentu i performance z bogatych zbiorów Fuorinorma. W klimatycznej przestrzeni Stowarzyszenia Kamera (aleja Papieża Jana Pawła II 17) będziemy mogli obejrzeć nieszablonowe dzieła ostatnich lat z gorącego Półwyspu Apenińskiego. Wśród prezentowanych filmów zobaczymy liczne premiery, po raz pierwszy prezentowane w Polsce. Oprócz tego z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości dodajemy mały polski akcent. W pierwszą środę miesiąca zapraszamy na miejskie wspomnienia – czyli pokazy filmów ze Starego Cyfrowego Szczecina. Projekcje połączone będą z dyskusjami, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarkę Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawcę. Wstęp wolny.

W programie:

Środa 5 września, godz. 18:00
Odkryj na nowo – Stary Cyfrowy Szczecin

Prezentacja wybranych filmów wchodzących w skład projektu „Stary Cyfrowy Szczecin”, który  przywraca do życia stare materiały filmowe w odrestaurowanej wersji. Odkryj zapomniane oblicza Szczecina lub odśwież dawne wspomnienia przy intrygujących dokumentach.

Środa 12 września, godz. 18:00
„Dusk Chorus”

reż. David Monacchi, 62 min., dokument/dramat, Włochy/Belgia/Ekwador, 2017 r. 

Dokument okraszony pięknymi dźwiękami i kadrami przedstawiającymi naturę, dotyczący wieloletnich badań i nagrań terenowych Davida Monacchi - uczonego, eko-akustycznego kompozytora i artysty dźwięku, który w ostatnich latach stworzył multidyscyplinarny projekt pod nazwą "Fragments of Extinction". Propozycja dla wszystkich ceniących spokojne i wysmakowane dźwięki.

Środa 19 września, godz. 18:00
„Tides”

reż. Alessandro Negrini, 44 min., dokument, Włochy/Irlandia/Wielka Brytania, 2016 r. 

"Wyobraź sobie wyspę. Na tej wyspie jest inna wyspa. A w tej innej wyspie jest miasto; miasto o dwóch różnych nazwach. Wewnątrz tego miasta o dwóch nazwach rzeka płynie. To jest jego autobiografia" - przenieś się w świat łączący współczesność i historię umieszczoną w nagradzanym dokumencie reżyserii Alessandro Negrini.

Środa 26 września, godz. 18:00
„La natura delle cose”

reż. Laura Viezzoli, 67 min., dokument, Włochy, 2016 r. 

Poznaj  włoską opowieść i zobacz filmową podróż pod koniec ludzkiego życia, która bada uniwersalny temat: słuchanie śmiertelnie chorych i kwestie prawa do definiowania granicy między życiem znośnym a nieuchwytnym. Film łączy w sobie trzy linie wizualne, poprzez których przeplatanie, rozwija się złożony obraz dokumentu. 

Fuorinorma - organizacja której celem jest udoskonalenie włoskich badań kinematograficznych, w tym dokumentów, opowiadań i eksperymentów. Zbiory Fuorinorma zawierają krótkie filmy lokalnych artystów i twórców filmowych, którzy zawsze byli zaangażowani w sztukę wideo i / lub kino eksperymentalne, ale także w animację, performance, video-music oraz filmy z pogranicza i granicy, które otaczają terytorium sztuk wizualnych i ruchomych obrazów.

Dyskusje towarzyszące projekcjom poprowadzą:

Małgorzata Frymus - absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

dr Damian Romaniak - filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wszystkie projekcje odbędą się w siedzibie Stowarzyszenia Kamera, aleja Papieża Jana Pawła II 17 w Szczecinie, w każdą środę września o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.
Partnerzy: Fuorinorma, Stowarzyszenie Kamera, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie.
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna

Stowarzyszenia Kamera

Stowarzyszenia Kamera

aleja Papieża Jana Pawła II 17