23.09.2018
19:00


Pełna kultura

MDF 2018 BUIKA, Apparatjik, Dimensions of Music Form

MDF 2018 BUIKA, Apparatjik, Dimensions of Music Form
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

MDF Festival 2018
BUIKA | Apparatjik | Dimensions of Music Form 

Koncert symfoniczny
(Sala symfoniczna)

Artyści:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Apparatjik
Audiokolor 
(Stefan Brunner, Timm Ringewaldt)
Concha Buika – wokal
Mateusz Czarnowski – orkiestracje i aranżacje 
Rune Bergmann – dyrygent

Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM zostanie zakończony koncertem symfonicznym „Dimensions of Music Form”, na który złożą się trzy utwory:
• “Heart” op. 27 No.5
• “The Sound of Szczecin”
• “A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana”

„The Sound of Szczecin”

Utwór jest efektem wyjątkowej akcji, która została przeprowadzona w dniach 17 i18 kwietnia 2018 roku w Szczecinie. W tych dniach ulice miasta przemierzały specjalne oznakowane auta, wyposażone w urządzenia zbierające geodane zjazdy, które zostały następnie przekształcone na kody binarne, a te – w kody muzyczne. Dane, stanowiące podstawę do stworzenia utworu „The Sound of Szczecin” zbierali znani szczecinianie, m.in. muzycy, aktorzy, dziennikarze i przedstawiciele placówek kulturalnych. Znaleźli się wśród nich: Kamil Kuskowski (malarz, artysta wizualny, Dziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów, kierownik Pracowni Działań Audiowizualnych i Performatywnych), Jarosław Jaz (dziennikarz, redaktor), Dorota Serwa (dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie), Rafał Hajdukiewicz (aktor, Teatr Lalek Pleciuga), Eddy Volcano (najdłużej działający szczeciński didżej), a także wiele innych osób, mających olbrzymi wkład w rozwój kulturalny Szczecina.
Utwór zostanie po raz pierwszy wykonany właśnie podczas finału festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie oraz synth-popową grupę Apparatjik. Będzie to niepowtarzalna okazja, aby usłyszeć jak brzmi Szczecin.

 „A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana”

„A Heroine for our time – the artist Julia Pastrana” to światowa prapremiera orkiestrowej wersji utworu „Heroine of our time”, opartego na materiale muzycznym do powstającej opery o tragicznym życiu meksykańskiej artystki cyrkowej Julii Pastrana. Historia o osobliwej kobiecie z brodą, jej losie i samotności zostanie opowiedziana muzyczno-świetlnymi obrazami tworzonymi wspólnie przez grupę Apparatjik, Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie, a także Conchę Buikę - hiszpańską wokalistkę i kompozytorkę.
Apparatjik to skandynawski zespół znany ze swojego awangardowego podejścia do brzmienia synth-popowego. Aktualnie tworzą go: Magne Furuholmen, członek i założyciel zespołu „A-ha” (gitarzysta i klawiszowiec), Jonas Bjerre z duńskiego zespołu rockowego „Mew” (wokalista i gitarzysta) oraz Martin Terefe (perkusista i producent). Wszystkich członków zespołu łączy nie tylko unikalne brzmienie, ale również sposób podejścia do możliwości wyrazu artystycznego, m.in. poprzez sztuki wizualne, o czym będzie można przekonać się podczas tego wyjątkowego koncertu-przedstawienia.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl