19.10.2018
00:00


Pełna kultura

III Festiwal Tkaniny

III Festiwal Tkaniny
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

III Festiwal Tkaniny
INKU Szczeciński Inkubator Kultury
Rusza trzecia edycja Festiwalu Tkaniny!

Serdecznie zapraszamy na trzecią edycję Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Pragniemy zaprezentować tkaninę artystyczną w szerokim aspekcie sztuki współczesnej i przełamać konwencję jej użytkowej wartości.

Trzecia edycja Festiwalu Tkaniny w Szczecinie pragnie przybliżyć widzom różne obszary funkcjonowania tkaniny, w tym jej użytkowy aspekt i niezmienna obecność w designie. Niezwykłe walory estetyczne i użytkowe tkaniny są wykorzystywane praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Włókna naturalne i syntetyczne budują najnowocześniejsze materiały w takich dziedzinach jak medycyna, biotechnologia, budownictwo, design wnętrzarski i przemysł transportowy. Tkanina łączy naukę, technikę i sztukę w swojej niezwykłej wielowymiarowości.

Tkanina pełni nie tylko rolę okrywową, ale ogrzewa, ochrania, oddycha ,świeci, wentyluje, buduje strukturę i pozwala na nieograniczone pole dla wyobraźni nowoczesnego wzornictwa.

Tkanina to również miliony wzorów i kolorów ,które otaczają nas w życiu codziennym  - moda stała się dziedziną sztuki użytkowej, a kostiumy największych projektantów znalazły swoje miejsce na wystawach w muzeach i światowych galeriach.

Artyści postawili w wątpliwość istniejące reguły, poszukują wciąż nowych rozwiązań opartych o właściwości użytych surowców. Tkanina artystyczna to swoisty fenomen jako dziedzina sztuki wciąż nie do końca rozpoznany i budzący dezorientację. Wynika to z sytuacji pozostawania medium miękkiego poza stałymi ekspozycjami w muzeach sztuki, choć tego typu dzieła znajdują się w większości ważnych instytucji kolekcjonujących sztukę współczesną. Tkanina wymaga oprawy – pomysłu na jej wyeksponowanie, dystansu i możliwości podziwiania jej kunsztu.

Uroczyste otwarcie Festiwalu Tkaniny odbędzie się 28.09  w Galerii R+ w Akademii Sztuki w Szczecinie, o godz. 18:00 podczas którego odbędzie się wernisaż artystki Aleksandry Richert pt. Laboratorium Struktur. 

Już 5.10 ruszają kolejne przedsięwzięcia. Zapraszamy Państwa do Szczecińskiego Inkubatora Kultury na wernisaż otwierający dwie wystawy pt. Punkt w bezmiarze –  wystawa autorstwa Anny Michalak – Bartosz oraz Prezentacja techniki patchworku – wystawę autorstwa Jolanty Sobolewskiej i Agnieszki Kaczmarskiej.

Oprócz wystaw czekają na Państwa warsztaty! Przedstawiamy poniżej harmonogram:

12.10.2018 - Instruktor: Aleksandra Gisges-Dalecka, Emilia Smoleń: Stwórz swój własnoręczny kolorowy dywan

13.10.2018 - Instruktor: Rafał Werszler: Batik na zimno

13.10.2018 - Instruktor: Honorata Werszler: Czerpanie papieru

19.10.2018 - Instruktor: Iwona Durlik: Warsztaty Tkackie- MAKRAMA

20.10.2018 - Instruktor: Marta Garbaczewska: Linoryt na tkaninie

20.10.2018 - Instruktor: Agnieszka Kaczmarska, Jolanta Sobolewska: Patchwork (warsztaty dla dorosłych)

27.10.2018 - Instruktor: Agnieszka Kaczmarska, Jolanta Sobolewska: Warsztaty patchworkowe  „Sekretna kieszonka”

Więcej:
www.inkubatorkultury.szczecin.pl 
www.fb.com/InkubatorKultury 
https://www.facebook.com/festiwaltkaniny/

Kurator Festiwalu: Aleksandra Gisges-Dalecka, artysta plastyk o specjalności tkanina artystyczna, scenograf, animator kultury, członek Związku Artystów Plastyków | e-mail: oladalecka@wp.pl

Organizatorzy: Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenie Media Dizajn, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Aleksandra Gisges-Dalecka, Gmina Miasto Szczecin

Patronat medialny: Radio Szczecin, wszczecinie.pl, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziennikarzy RP„Pomorze Zachodnie”

Partnerzy: Wydział Sztuk Wizualnych, Akademia Sztuki Szczecin, Galeria R+, Hotel Vulcan

Opracowanie graficzne: Hanna Wysocka&Łukasz Szpatowicz

III Festiwal Tkaniny
Szczeciński Inkubator Kultury

Szczeciński Inkubator Kultury

al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin

91 424 04 64
biuro@inkubatorkultury.szczecin.pl
http://inkubatorkultury.szczecin.pl/