31.10.2018
19:00

Miejsce
Opera na Zamku

Wstęp
25/70zł

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

Requiem Wojenne

Requiem Wojenne
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

B. Britten
Requiem Wojenne

Monumentalny muzyczny fresk z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej w wykonaniu międzynarodowych artystów.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakończenia I Wojny Światowej Opera na Zamku zaprasza na wielkie wydarzenie muzyczne przygotowywane we współpracy teatrami z Niemiec i Litwy. Monumentalne „Requiem” wojenne Benjamina Brittena  wykonają połączone zespoły artystyczne  Opery na Zamku w Szczecinie, Theater Vorpommern z Greisfwaldu i Teatru Muzycznego w Kłajpedzie wspomagane przez Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego ZUT oraz Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzone przez Floriana Csizmadię oraz Jerzego Wołosiuka. W partiach solowych wystąpią znakomici Aga Mikolaj, Benjamin Hulett i Benjamin Appl śpiewający w najlepszych europejskich teatrach operowych.
Ten wielki muzyczny fresk miał swoje prawykonanie w 1962 r. podczas otwarcia nowoodbudowanej  katedry w Coventry zniszczonej podczas II Wojny Światowej. Co niezwykłe, łaciński tekst liturgiczny przeplata się w nim z wierszami brytyjskiego poety Wilfreda Owena, który poległ na froncie w ostatnich dniach pierwszej wojny światowej w wieku zaledwie 25 lat. Podział ten wpływa wprost na konstrukcję muzyczną i aparat wykonawczy dzieła, w którym fragmenty religijne wykonywane są przez sopran, wielką orkiestrę, chór i organy, a poetyckie przez tenora i barytona z autonomiczną orkiestrą kameralną. Dzięki temu utwór wymyka się kategoryzowaniu go jako dzieło stricte koncertowe ale tworzy swój niepowtarzalny, uniwersalny teatralno-muzyczny świat.

Sala główna
Czas trwania: ok. 1,5 h (bez przerwy)

Opera na Zamku

Opera na Zamku

ul. Korsarzy 34, 70-953 Szczecin

91 43 48 104
rezerwacja@opera.szczecin.pl
www.opera.szczecin.pl