24.10.2018
19:00


Pełna kultura

Filharmonicy kameralnie - Muzyka polska

Filharmonicy kameralnie - Muzyka polska
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

MISTERIOSO
Filharmonicy kameralnie - Muzyka polska

Koncert kameralny

Artyści: 
Grzegorz Sadowski - altówka
Tomasz Szczęsny - wiolonczela
Klara Świdrów - wiolonczela
Bogusław Jakubowski - klarnet
Joanna Wójtowicz - skrzypce
Monika Sawczuk - skrzypce
Dorota Maciaszczyk – fortepian

Program: 
Stanisław Moniuszko - Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll
Andrzej Panufnik - Kwartet smyczkowy nr 3 Wycinanki
Mikołaj Górecki - Uwertura na kwartet smyczkowy
Artur Cieślak - Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian
Tadeusz Mazurek - Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian
Robert Muczyński - Fantasy Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian
Piotr Pawlik - Un cantaro roto II na klarnet, wiolonczelę, fortepian i elektronikę

Kameralistyka należy do trudniejszych aktywności muzycznych – wymaga umiejętności współpracy w zespole, a jednocześnie odpowiedzialności za własne działania, niesterowane przez dyrygenta. Swoje zdolności do kameralnego koncertowania zaprezentują muzycy na co dzień pozostający częścią większego zespołu, jakim jest Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Usłyszymy dwa składy: kwartet smyczkowy oraz trio klarnetu, wiolonczeli i fortepianu.
Artyści sięgnęli po kompozycje wyłącznie z kręgu muzyki polskiej, ale praktycznie nieznane szerszej publiczności. Należy do nich m.in. pierwszy z dwóch młodzieńczych kwartetów smyczkowych Stanisława Moniuszki – kwartet d-moll, dedykowany Józefowi Elsnerowi. Utwór napisany przez zaledwie dwudziestoletniego twórcę razem z II Kwartetem F-dur pozostaje jedynym przykładem kameralistyki w dorobku autora „Śpiewników domowych”.
Poza kwartetem Moniuszki w programie znalazł się repertuar z drugiej połowy XX wieku. Pięcioczęściowy III Kwartet smyczkowy „Wycinanki” Andrzej Panufnik napisał w 1990 roku, po powrocie do Polski po 36 latach emigracji. Stąd w tytule i założeniach formalnych odwołanie do polskiego folkloru – symetrii ludowych wycinanek. Jednocześnie kompozycja ta, tworzona na zamówienie konkursu kwartetów smyczkowych odbywającego się w Londynie, ma za zadanie eksponować możliwości wyrazowe i techniczne wszystkich instrumentalistów. 

Kolejną kompozycją przeznaczoną na kwartet smyczkowy jest jednoczęściowa Uwertura Mikołaja Góreckiego z 2000 roku, którą charakteryzuje żywiołowy motyw przewodni oraz ciągłe zmaganie tonalności z atonalnością.
W programie znalazły się też dwa tria współczesnych twórców związanych ze Szczecinem – Artura Cieślaka i Tadeusza Mazurka. Wieczór zakończy Fantasy Trio op. 26 na klarnet, wiolonczelę i fortepian polsko-amerykańskiego kompozytora urodzonego w Chicago - Roberta Muczyńskiego. Choć sam twórca, wnuk polskiego emigranta, nie znał polskiego, lubił podkreślać swoje polskie korzenie.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl