22.02.2019
19:00

Miejsce
Teatr Współczesny w Szczecinie

Wstęp
płatny

Kategoria
Spektakl

Pełna kultura

Skocznia w Jerozolimie

Skocznia w Jerozolimie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Paweł Kamza
Skocznia w Jerozolimie

Mała scena „Malarnia”

Czy wiesz, że w Polsce 70% katolików nie wierzy w Zmartwychwstanie? Pytanie to nurtuje księdza, który wyrusza w podróż do Jerozolimy, by na Górze Oliwnej dokończyć pisanie książki. Na swej drodze spotka postaci z przeszłości, a wraz ze wspomnieniami powrócą pytania – o miłość i zdradę, wiarę i wolność. Kraków, Wenecja, Neapol, Sorrento… i przemytnicy. Cała historia w gruncie rzeczy to historia kilku metafor.

Z recenzji:

Niezwykła moc tkwi nie tyle w przywoływaniu atmosfery opisywanych miejsc, ile w zdolności stworzenia wyłomu w czasie, pozwalającego odbiorcom przekroczyć magiczną granicę pomiędzy chwilą a wiecznością.

„Dziennik Teatralny Szczecin”

Warto zauważyć, że Kamzie udało się uniknąć patosu. Reżyser przemycił do spektaklu pewną dozę humoru, decydując się na wykorzystanie dobitnie umownej scenografii (autorstwa Izabeli Kolki), złożonej wyłącznie z kolorowych metalowych beczek. Weneckim gondolierom kołyszącym się w połówkach beczek nieustannie towarzyszył odgłos zduszonego śmiechu widzów (niepewnych czy w obliczu tak poważnej tematyki wypada się w ogóle śmiać).

„Dziennik Teatralny Szczecin”

Opowieść o bohaterze-księdzu (przedstawionym wyjątkowo nie w – charakterystyczny dla polskiej sceny teatralnej – prześmiewczy lub pejoratywny sposób), który zmierza do Jerozolimy (mogącej także symbolizować Nowe Jeruzalem), samodzielnie poszukując odpowiedzi na pytania o podstawowe kwestie związane z wiarą, wydaje się bardzo aktualna w czasach, gdy – jak dowodzą badania – aż 70% polskich katolików nie wierzy w zmartwychwstanie. Pojawiające się w niej argumenty skłaniające do przyznania pewnej dozy słuszności nawet skrajnie różnym stanowiskom, zmuszają odbiorców do ponownego przeanalizowania własnych sądów i przypominają, że – wbrew powszechnej opinii – wiara nie jest wcale łatwiejsza od ateizmu.

„Dziennik Teatralny Szczecin”

Seria pytań pobudzających widzów do refleksji.

„Głos Szczeciński” 

Obsada:
Ksiądz : Wojciech Sandach
Róża : Grażyna Madej
Patrycja : Beata Zygarlicka
Leja : Robert Gondek
Ojciec Francesco : Jacek Piątkowski
Daniel "Danksy" : Michał Lewandowski
Staszek Marusarz : Barbara Lewandowska 

REŻYSERIA
Paweł Kamza

SCENOGRAFIA
Iza Kolka

MUZYKA
Paweł Moszumański

REŻYSERIA RUCHU
Marlena Bełdzikowska, Witold Jurewicz

ASYSTENT REŻYSERA
Wojciech Sandach

fot. Piotr Nykowski

Skocznia w Jerozolimie
Teatr Współczesny w Szczecinie

Teatr Współczesny w Szczecinie

Wały Chrobrego 3, 70-953 Szczecin

91 489 23 23
bow@wspolczesny.szczecin.pl
www.wspolczesny.szczecin.pl