28.02.2019
19:00

Miejsce
Teatr Polski

Wstęp
płatny

Kategoria
Spektakl

Pełna kultura

Pensjonat Pana Bielańskiego

Pensjonat Pana Bielańskiego
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

PENSJONAT PANA BIELAŃSKIEGO
Carl Laufs i Wilhelm Jacoby

(Duża Scena)

tłumaczenie i adaptacja tekstu: Herbert Kaluza, Marek Gierszał
reżyseria: Marek Gierszał

Czy wiedzą Państwo, że w zaborze austriackim, inaczej niż w pozostałych dwóch zaborach, obowiązywał ruch lewostronny?
„Pensjonat Pana Bielańskiego“ dzieje się w Krakowie ruchu lewostronnego, czyli jeszcze w zaborze austriackim. Główny bohater, Maurycy Stolnik, ziemianin z pobliskich Bronowic odwiedza krakowską metropolię napędzany niepohamowaną potrzebą zabłyśnięcia przed swoimi znajomymi niesłychanymi opowieściami z Krakowa. Zainspirowany notatką w gazecie o budowie domu wariatów pragnie spędzić w Krakowie, właśnie w domu wariatów, choćby jeden wieczór! Jego bratanek Alfred, który mieszka w Krakowie musi, zdaniem wuja, pomóc mu w realizacji tego celu. Alfred nie chce w tym uczestniczyć, ale obiecane pieniądze od wuja przełamują jego skrupuły, a do tego, zupełnie nieoczekiwanie, jego przyjaciel, młody malarz Kazimierz Czereśniak ma błyskotliwą ideę jak zdobyć pieniądze od Maurycego Stolnika bez konieczności odwiedzania prawdziwego domu wariatów… 

Na szczęście, jak na ów gatunek komedii przystało, perypetie bohaterów kończą się dość szczęśliwie, ale... Nie zdradzajmy Państwu wszystkiego.  Pensjonat Pana Bielańskiego to komedia „teatru dla śmiechu“, wpisująca się doskonale w tradycję „Porwania Sabinek“ w legendarnym tłumaczeniu i opracowaniu tekstu Juliana Tuwima. 
Twórcy szczecińskiego „Koguta w rosole“ są odpowiedzialni za tłumaczenie, opracowanie tekstu, reżyserię oraz kostiumy do szczecińskiego „Pensjonatu Pana Bielańskiego“, którego premiera w Teatrze Polskim jest polską prapremierą tej sztuki. W świetnych, komediowych rolach wystąpią znakomici aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie na czele z Michałem Janickim w roli Maurycego Stolnika. Zapraszamy na spektakl dla, młodych i nie tylko, widzów od 14 do 99 roku życia. Publiczności, która przybędzie do Teatru Polskiego na przedstawienie „Pensjonatu...“ samochodem, pragniemy przypomnieć, że u nas NIE obowiązuje ruch lewostronny.

Marek Gierszał, reżyser

Pensjonat Pana Bielańskiego
Teatr Polski

Teatr Polski

ul. Swarożyca 5, 71-601 Szczecin

Biuro Organizacji Widowni: 91 433 66 66
bow@teatrpolski.eu
www.teatrpolski.szczecin.pl