17.01.2019
19:00


Pełna kultura

W hołdzie Czesławowi Niemenowi

W hołdzie Czesławowi Niemenowi
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

W hołdzie Czesławowi Niemenowi w XV rocznicę śmierci artysty: 
Marianna Wróblewska, Włodzimierz Nahorny i Andrzej Szpak

Sala Kameralna

Styczniowy koncert jest hołdem szczecińskich muzyków złożonym Wielkiemu Artyście jakim był bez wątpienia Czesław Niemen. 17 stycznia 2019 r. minie 15 lat od śmierci Mistrza. Swoją wielką karierę rozpoczął właśnie w Szczecinie kiedy to w roku 1962 wystąpił na" I Festiwalu Młodych Talentów" dostając się do "Złotej dziesiątki" najlepszych wykonawców. To właśnie Szczecin zwany kolebką polskiego bigbitu był trampolina dla kariery Czesława Niemena. W roku 1999 w plebiscycie tygodnika "Polityka" artysta został uznany przez Polaków za "wykonawcę wszech czasów".

W 2019 roku minie pięćdziesiąt dwa lata od premiery płyty "Dziwny jest ten świat" Czesława Niemena, która to na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tytułowy utwór stał się największym przebojem lat 60, a jego tekst do dzisiaj budzi w słuchaczach ogromne emocje. Ten największy polski protest song nie tylko, że nie stracił nic ze swojej aktualności i świeżości ale jeszcze bardziej pasuje do dzisiejszych czasów.

W czerwcu 1970 r. Niemen wystąpił we Włoszech na festiwalu Cantagiro. Tam też poznał włoską piosenkarkę Faridę, z którą blisko się związał, i z którą w listopadzie 1970 odbył trasę po Polsce. To właśnie Farida odwiedziła Szczecin 21 października 2018 roku i razem z wykonawcą styczniowego koncertu, Andrzejem Szpakiem, dała koncert dla szczecińskiej publiczności. Drugą cenioną w Polsce jazzową wokalistką która wystąpi w Szczecińskiej Filharmonii jest Marianna Wróblewska która podobnie jak Czesław Niemen debiutowała na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w roku 1963. Kolejnym, niezwykle cenionym polskim muzykiem który odda hołd Czesławowi Niemenowi będzie znakomity jazzman, Włodzimierz Nahorny. Dopełnieniem wspaniałych artystów tego koncertu będzie Szczeciński Chór Kameralny "Concertino" pod dyr. dr. Małgorzaty Kowalik, który śpiewając wraz z Andrzejem Szpakiem wykona m.in. "Kałakolczik", "Jednego serca", "Bema Pamięci Żałobny Rapsod", "Jołoczki sasionoczki" i kultowy protest song, "Dziwny jest ten świat". To właśnie w związku z tą rocznicą wykonawcy koncertu chcieliby przypomnieć jak wielką rolę w rodzimej kulturze odgrywał i odgrywa dorobek Czesława Niemena, jednego z najbardziej rozpoznawalnych i oryginalnych twórców polskiej muzyki XX wieku. Muzyka Niemena zawiera nieprzemijające wartości i słucha go już czwarte pokolenie. Zbigniew Wodecki na wieść o jego śmierci powiedział: "Być może Królem był Elvis Presley, ale ja wolałem Niemena".

W hołdzie Czesławowi Niemenowi
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl