Od: 15.09.2017
Do: 15.10.2017

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp:
4/6zł


Leonia Chmielnik Forma Faktura

Leonia Chmielnik Forma Faktura

Leonia Chmielnik Forma Faktura. 
Wystawa z okazji 50.lecia pracy artystycznej

Galeria Gotycka, Galeria Wschodnia  (wejście J z dużego dziedzińca)

Leonia Chmielnik wybitna artystka, związana ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim od 1967 roku. Urodziła się w Cieszynie 21 lutego 1941 roku. W roku 1965 uzyskała dyplom na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu w zakresie specjalizacji rzeźby architektonicznej. Studiowała rzeźbę w pracowniach prof. Jacka Pugeta i prof. Bazylego Wojtowicza, a rysunek u prof. Tadeusza Brzozowskiego. Artystka zajmuje się rzeźbą monumentalną, parkową i kameralną, rysuje i maluje, tworzy krótkie formy poetyckie. Jest współautorką m.in. monumentalnego pomnika Anny Jagiellonki i Bogusława X usytuowanego przy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Autorka licznych statuetek, medali i reliefów tworzonych na zamówienie, wręczanych zwycięzcom konkursów lub oficjalnym gościom. Od 1977 r. jest rzeczoznawcą w zakresie rzeźby współczesnej.

O randze i znaczeniu artystki oraz zasługach w zakresie działalności twórczej, świadczy jej uczestnictwo w licznych wystawach, plenerach i sympozjach w kraju i za granicą. 

Na przygotowywanej ekspozycji zostaną po raz pierwszy pokazane m.in. cztery wielkoformatowe nowe rzeźby, przygotowane specjalnie z myślą o wystawie jubileuszowej, a także rysunki, szkice koncepcyjne i małe formy rzeźbiarskie powstałe na przestrzeni wielu lat.

Leonia Chmielnik Forma Faktura
Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl