Od: 16.09.2017
Do: 20.10.2017

Miejsce
13muz

Wstęp:
wolny


Organizacja czasu

Organizacja czasu

wystawa pt. „Organizacja czasu”.
Wystawa Galeria Jedna/Druga
Kurator:  Monika Szpener

To następna wystawa w Galerii Jedna/Druga 15.09.2017 g.19. Znani i docenieni, nie tylko w Szczecinie, artyści wizualni, prywatnie małżeństwo, dr hab. Danuta Dąbrowska Wojciechowska i dr hab. Waldemar Wojciechowski we wspólnym projekcie pt. "Organizacja obrazu", pokażą najnowsze prace w postaci video i obiektów świetlnych. 

Danuta Dąbrowska
błyski

Tytuł wystawy nawiązuje do tematyki prac, zrealizowanych przeze mnie kilka lat temu na okoliczność wystawy receptory - zanikanie obrazu ( Muzeum Narodowe w Szczecinie, 2011).
Błyski to w terminologii optycznej fotopsje, wywołujące wrażenie świecących pasm, błyskawic, zygzaków lub  obręczy. Występują też błyski o typie lśnienia lub migotania. Ich przyczyn - podobnie jak odmian błysków - jest wiele. Najczęściej spotykana  to  tzw. aura migrenowa poprzedzająca stymulację fotoreceptorów siatkówki. Prezentowane obiekty są autorską interpretacją tego zjawiska.

Waldemar Wojciechowski
Replika, instalacja wideo, 2017 r. 

cyfrowy zapis filmowy HD 50” (loop), okrągłe naczynie z wodą
Praca odnosi się do pojęć oryginału i kopii w sztuce - szczególnie w sytuacji, gdy pojęcia te dotyczą jej cyfrowej postaci. Taki właśnie cyfrowy zapis filmowy pojawia się na ścianie galerii w postaci projekcji HD. Obraz przedstawia delikatnie kołyszącą się taflę wody; jej ruch szczególnie dobrze widoczny jest na granicy bieli i czerni. Niemal bieli i niemal czerni - realizm zapisu ogranicza doskonałość przedstawionej dychotomii. Widz może obejrzeć zarówno samą projekcję, jak i jej odbicie w wodzie - i właśnie w miejscu spotkania obrazu i jego odbicia upatruję najciekawszych spostrzeżeń. Na ścianie nie widzimy prawdziwej wody, to tylko jej cyfrowy obraz. Za to jego odbicie dokonuje się w rzeczywistej tafli wody; paradoksalnie zatem kopia może być dla widza bardziej prawdziwa niż „oryginał” w postaci filmowej kopii rzeczywistości.

Danuta Dąbrowska dr hab.  prodziekan Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Kierownik pracowni Publikacji Multimedialnych i Książki Artystycznej tym samym wydziale, autorka obrazów, instalacji i cyklów fotografii.

Waldemar Wojciechowski, profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie, kierownik Pracowni Komunikacji Wizualnej; specjalizuje się w projektowaniu graficznym, komunikacji wizualnej, komunikacji multimedialnej, działaniach przestrzennych, malarstwie.

13muz

13muz

pl. Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin

91 43 47 173, 502 383 070
j.janiszewski@13muz.eu
www.13muz.eu