Od: 12.01.2018
Do: 08.04.2018

Miejsce
Muzeum Narodowe w Szczecinie

Wstęp:
płatny


Marek Radke "Złoto, srebro, oraz..."

Marek Radke "Złoto, srebro, oraz..."

MAREK RADKE „Złoto, srebro oraz…”

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej
ul. Staromłyńska 1

wystawa czynna do 8 kwietnia 2018
kurator: Marlena Chybowska-Butler
organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Marek Radke, przywołując słowa Bożeny Kowalskiej, jest artystą o wyjątkowej wrażliwości kolorystycznej, połączonej z subtelną, nieśmiałą poetyką. Barwa, forma, obiekt i przestrzeń to cztery najważniejsze cechy jego sztuki. Często dochodzi do nich jeszcze piąty element – światło ultrafioletowe skierowane na fluoroscencyjne farby dodaje dziełom kolejnego wymiaru i odmienne możliwości percepcji.
Zaczynał jako malarz. Stopniowo, wprowadzając zasadę modularności, doszedł do budowania obiektów i układów przestrzennych. Radke tworzy abstrakcyjne geometryczne kompozycje malarskie, obiekty i instalacje, które nazywa „obrazo-obiektami”. Jest również autorem cyklów prac inspirowanych  konkretnymi tematami, obrazów sprowadzonych do syntezy. 
Wystawa „Złoto, srebro oraz…” prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie od 11 stycznia do 8 kwietnia 2018 roku, to najnowszy cykl prac artysty, pierwszą odsłonę miał w Kunstverein Oerlinghausen w 2017.

„Marek Radke stwarza intrygujący, kolorowy świat, przemawiający w równym stopniu do emocji i intelektu, otwierając jednocześnie przestrzenie do stawiania pytań. Co wydarzy się, kiedy barwy i kształty będą miały własne znaczenia? Gdy jeden kolor uzyska szczególną, nadrzędną wartość, będzie mógł wznieść się ponad pozostałe w znaczeniu mitologicznym, materialnym lub nawet – jeżeli chodzi o jego ingrediencje – ekonomicznym?
Artysta, mając przed oczyma ten obszar zagadnień, w cyklu „Złoto, srebro oraz...” śledzi możliwości, siłę promieniowania oraz oddziaływanie tych metali szlachetnych. […] Czy srebro budzi w nas inne emocje niż tak samo błyszczący grafit, a dzieło wykonane w złocie właśnie z tego powodu jest droższe? Czy dzieło sztuki w kolorach tych kruszców promienieje bardziej niż dzieło w barwach czerwieni i błękitu, a jeżeli tak – co w nim promienieje: złoto i srebro czy też powiązane z nimi skojarzenia i idee? Innymi słowy: co właściwie stanowi o wartości złota i srebra? […]” (Alexandra Sucrow, fragment tekstu z katalogu wystawy „Złoto, srebro oraz…”, Szczecin 2018).
 
Marek Radke – urodził się w Olsztynie w 1952. W latach 1972–1978 studiował sztukę i pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim i na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2008 roku otrzymał stypendium The Pollock-Krasner Foundation (Nowy Jork, USA). W 2012 został laureatem Art Prize of the Kunstverein Paderborn oraz Sparkasse Paderborn-Detmold. Jego dziedziny twórczości to malarstwo, instalacja, fotografia i rysunek. Mieszka i tworzy w Bad Driburg w Niemczech.
W 2002 roku był kuratorem i uczestnikiem międzynarodowej wystawy „Kompakt – Konkret – Konstruktiv" w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Ekspozycja składała się z prac kilkudziesięciu artystów świadomie operujących miniaturą, dzieł mieszczących się w pudełku od płyty kompaktowej. Brał udział w licznych wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w: Austrii, Belgii, Czechach, Finlandii, Francji, Holandii, Japonii, Niemczech, Łotwie, Polsce, Południowej Afryce, Słowacji, USA, Węgrzech, Włoszech. Współpracuje z liczącymi się galeriami, m.in. w Kolonii, Antwerpii i Nowym Jorku.
www.art-radke.eu

fot: 5. Marek Radke, „12/10/16”, 2016
akryl, płótno, 18 x 24 cm

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Muzeum Narodowe w Szczecinie

ul. Staromłyńska 27, 70-561 Szczecin

91 4315 200
biuro@muzeum.szczecin.pl
www.muzeum.szczecin.pl