Od: 09.05.2018
Do: 05.06.2018

Miejsce
Na mieście

Wstęp:Jacek Pawłowski - “Misja”

Jacek Pawłowski - “Misja”

Jacek Pawłowski – “Misja”

Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF
Wydział Elektryczny ZUT
Szczecin, ul. 26 Kwietnia 10

Jacek Pawłowski urodził się w 1947r.w Szczecinie. Reporter, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (od 1982r.) oraz Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1992r.). Przez wiele lat pływał na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej oraz linii żeglugowych EuroAfrica pełniąc stanowisko ochmistrza. Przez wszystkie te lata zebrał ogromny materiał fotograficzny dokumentujący życie ludzi morza. Praca marynarzy oraz obyczaje istniejące na statkach były tematem reportaży Jacka Pawłowskiego. Jednocześnie dokumentacja statków PZM, czasami już nieistniejących, posiada dziś walory historyczne. Swoje reportaże autor zamieszczał w tygodnikach „Wybrzeże”, „Czas”, oraz miesięczniku „Morze”. Przez wiele lat współpracował z „Głosem Szczecińskim” oraz „Gazetą Wyborczą” a od kilkunastu lat jest stałym współpracownikiem „Obserwatora Morskiego”. W czasopismach tych ukazało się ok. 300 reportaży autora. Tematyka marynistyczna zdecydowanie przeważająca w fotografii Jacka Pawłowskiego zaowocowała również ośmioma indywidualnymi wystawami fotograficznymi oraz udziałem w 26 wystawach zbiorowych.

Wystawa “Misja” to reportaż składający się ze zdjęć wykonanych w roku 1981 w małym miasteczku N’Zeto na północy Angoli zamieszkałym przez ludność Kikongo. W roku 1980 polscy księża werbiści rozpoczęli tutaj swą pracę misyjną. Do misji tej należało ok. 50 wiosek.
W roku, 1981 kiedy powstały te zdjęcia, w Angoli trwała krwawa wojna domowa. Księża Jerzy Palka, Jan Musiał oraz Andrzej Fecko pełnili swoją misję w bardzo trudnych i niebezpiecznych warunkach. Dzięki swojemu zaangażowaniu w pomoc ludności miejscowej misjonarze byli lubiani i szanowani przez tubylców oraz tolerowani przez stronę rządową i partyzantów. Praca misjonarzy, poza szerzeniem wiary chrześcijańskiej, polegała na pomocy medycznej oraz przekazywaniu wiedzy z rolnictwa. Księża byli dobrze przygotowani do tych zadań a z miejscową ludnością porozumiewali się po portugalsku.
W latach 1978-2009 w Angoli pracowało w sumie 15 polskich werbistów. 
Wystawa Jacka Pawłowskiego „Misja” pokazuje obrazki z życia ludności N’Zeto.

Jacek Pawłowski - “Misja”
Na mieście

Na mieście

Szczecin