Od: 31.10.2018
Do: 20.12.2018


Tym, którzy odeszli...

Tym, którzy odeszli...

W gmachu Książnicy Pomorskiej od ul. Dworcowej, między II a III piętrem, można obejrzeć okolicznościową wystawę z cyklu "Tym, którzy odeszli..." Każdego roku przed listopadowym świętem przypominamy sylwetki zmarłych przedstawicieli szczecińskiego środowiska literackiego. W tym roku mija 60. rocznica śmierci Niny Rydzewskiej, (1902-1958) prozaiczki, poetki grupy literackiej Kwadryga. Autorki słynnego tomu poezji "Miasto", wydanego  w Bibliotece Kwadrygi w 1929 roku, a wiersz z tego tomu "Madonna nędzarzy" wywołał środowiskowy skandal.  Po wojnie wydała "Ludzi z węgla", "Godzinę W" i "Rybaków bez sieci". Nina Rydzewska związała się ze Szczecinem w latach 50., była prezesem szczecińskiego oddziału ZLP oraz kierownikiem redakcji literackiej PR Szczecin. Zmarła w Szczecinie, pochowana jest na Cmentarzu Centralnym. Jedna z ulic miasta, nosi jej imię.

40. lat temu zmarła w Australii Maria Boniecka (1910-1978) prozaiczka, redaktor naczelna tygodnika "Ziemia i Morze", ze Szczecinem związana od 1946 roku. W latach 60. z powodu problemów ze Służbą Bezpieczeństwa złożyła wniosek o paszport, po kilku odmowach otrzymała go i wyjechała wraz z mężem i córką do Australii, tam wydala "Ucieczkę za druty" odnoszącą się do realiów szczecińskiego środowiska kulturalnego. Archiwum swej matki przeszkala Ksiąznicy, córka Magdalena Budzanowska.

30 lat temu zmarła Katarzyna Suchodolska (1920-1988), prozaiczka, urodzona w Kostopolu na Wołyniu, jako jedna z pierwszych pisała o problemie wyobcowania i tęsknoty za miejscem, będącym duchową ojczyzną. W Szczecinie mieszkała od lat 50. Pochowana na Cmentarzu Centralnym, jej archiwum znajduje sie w zbiorach KP. 15 lat minęło od przedwczesnej śmierci Henryka Banasiewicza (1956-2003) cenionego poety, piszącego również wiersze dla dzieci. Był autorem librett operowych. Był kierownikiem literackim Teatru Pleciuga, współpracował z PR Szczecin, w Piwnicy przy Krypcie prowadził spotkania autorskie.  Zmarl 16 października w Szczecinie, pochowany został w Goleniowie. W Szczecinie, na Cmentarzu Centralnym posadzono jego Drzewko Pamięci.

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin

91 481 92 00
ksiaznica@ksiaznica.szczecin.pl
www.ksiaznica.szczecin.pl