Od: 10.01.2019
Do: 24.02.2019

Miejsce
TRAFO Trafostacja Sztuki

Wstęp:
płatny


The New Dictionary of Old Ideas

The New Dictionary of Old Ideas

THE NEW DICTIONARY OF OLD IDEAS

kuratorzy wystawy: Stanisław Ruksza, Piotr Sikora
artyści i kuratorzy: Łukasz Białkowski, CentrumCentrum (Łukasz Jastrubczak, Małgorzata Mazur), Mikołaj Iwański, Ul Paźniak, Katarzyna Szeszycka, Natalia Szostak, Monika Szpener, Andrzej Wasilewski, Bartosz Zaskórski

Wystawa pokazuje efekt rezydencji polskich, głównie szczecińskich, artystów i kuratorów w trzech miastach: Pradze, Budapeszcie i Tbilisi. Ich celem było zbadanie roli i funkcji sztuki w społeczeństwach młodych demokracji Polski, Węgier, Czech i Gruzji. Sztuka wizualna, jako uniwersalny język komunikacji, pozwoliła na eliptyczne ujęcie wspólnych zjawisk i odmienności życia społecznego, politycznego i kulturalnego we czterech krajach Europy Centralnej i Wschodniej. W oparciu o awangardowe retroutopie kuratorzy i artyści odnoszą się do roli sztuki i jej postrzegania w okresie formowania się nowych demokracji po 1918 r. w Europie Środkowej i na Zakaukaziu. W br. TRAFO realizowała program z zagranicznymi partnerami: MeetFactory (Praga), FKSE Studio of Young Artists Association (Budapeszt), State Silk Museum (Tbilisi). W latach 2019-2020 będzie on rozwijany dzięki dofinansowaniu z UE z programu Kreatywna Europa z udziałem MeetFactory, State Silk Museum i Hablar en Arte (Madryt).

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017–2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

The New Dictionary of Old Ideas
TRAFO Trafostacja Sztuki

TRAFO Trafostacja Sztuki

ul. Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin

91-400-00-49
mail@trafo.org
http://trafo.org