Od: 14.02.2019
Do: 31.03.2019

Miejsce
TRAFO Trafostacja Sztuki

Wstęp:
płatny


Paweł Jarodzki - Idę z nożem przez miasto

Paweł Jarodzki - Idę z nożem przez miasto

PAWEŁ JARODZKI
IDĘ Z NOŻEM PRZEZ MIASTO

kuratorzy: Emila Orzechowska, Stanisław Ruksza 

Wystawa Pawła Jarodzkiego składa się z instalacji site-specific przygotowanej dla największej przestrzeni wystawienniczej TRAFO. Wieloelementowa praca powstaje w charakterystycznej dla artysty metodzie DIY (do it yourself). Jarodzki posługuje się szablonem i cytatem, odrzuca poprawność rysunkową i formalną, nonszalancko mieszając estetyki popartowską i konceptualną z „radosną” prowokacją. Instalacja Chodzę z nożem po mieście dokumentuje też wiele stworzonych dotychczas szablonów malarskich Jarodzkiego. Wystawę dopełnia dokumentacja ostatniej akcji grupy LUXUS, współtworzonej przez artystę.
Paweł Jarodzki komentuje: „Szablon jest znakiem. Jest ręką odbitą przez anonimowego artystę w prehistorycznej grocie, jest sitodrukiem Warhola, jest plakatem propagandowym odbijanym na murach Barcelony w czasie wojny domowej. Pojawia się zawsze tam, gdzie nie ma czasu. Gdzie rozpalone umysły poganiają niewprawne ręce, jest znakiem naszych czasów. Jest karykaturą druku. Jest jak stempel odbijany na gotowych do wysyłki skrzyniach, które nasza cywilizacja wysyła w wieczność. Jest znakiem określającym zawartość przesyłki. Jest syntezą. Głosi śmierć umysłu analitycznego starej epoki na rzecz umysłu syntetycznego. On mówi: to jest czarne, a to jest białe, to jest jasne, a to jest ciemne. On się pojawia na murach naszego miasta nocą, jak napis na ścianie pewnego króla, w trakcie całkiem przyjemnego przyjęcia.”

Paweł Jarodzki. Malarz, grafik, rysownik, autor komiksów i podręczników dla dzieci; zajmuje się też poezją i sztuką wideo. Urodził się 1 maja 1958 r. we Wrocławiu. Obecnie jako profesor prowadzi pracownię multimediów na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Był wieloletnim kuratorem BWA Awangarda we Wrocławiu. Faktyczny lider i współzałożyciel grupy Luxus, jego twórczość była przez wiele lat ściśle związana z działalnością grupy. Od 1984 r. grupa zaczęła brać udział w wystawach i organizować różne akcje, a jej charakterystyczna estetyka miała wpływ na kształt artystycznej sceny Wrocławia. Najbardziej aktywny okres działania grupy przypada na lata 1984-1988. Skład LuXuSu zmieniał się wielokrotnie. W 2014 r. nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art ukazała się jego książka pt. Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski.

TRAFO Trafostacja Sztuki

TRAFO Trafostacja Sztuki

ul. Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin

91-400-00-49
mail@trafo.org
http://trafo.org