Od: 27.04.2019
Do: 26.05.2019

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp:
płatny


Niezależni’69

Galeria Wschodnia (wejście J)
Niezależni’69

W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po raz pierwszy w naszym mieście zostaną zaprezentowane obrazy Kazimierza Romualda Dąbrowskiego (NALDKA), Mirosława Długosza (MIRONA) i Jerzego Lassoty, artystów należących do Warszawskiej Grupy Malarzy „Niezależni '69”. 

Działalność artystyczną zapoczątkowali w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku na murach warszawskiego Barbakanu. Dołączyło do nich wielu innych twórców, którzy eksponowali swoje obrazy na Starówce, z pominięciem komisji kwalifikacyjnych i cenzury. Te niezależne wystawy skończyły się w 1967 roku ingerencją milicji. Po likwidacji barbakanowych wystaw, większość artystów wyemigrowała na Zachód. Ci, którzy zostali w kraju, spotykali się w Świnoujściu i tam wystawiali prace. I właśnie w Świnoujściu, w 1969 roku, Jerzy Lassota, Mirosław Długosz - Miron i Romuald Dąbrowski - Naldek założyli Warszawską Grupę Malarzy „Niezależni’69”. Wkrótce skupili wokół siebie innych twórców. Spotykali się w wynajętej warszawskiej pracowni Jerzego Lassoty i dyskutowali o sztuce, organizowali plenery malarskie i wystawy. Dziś „Niezależni’69” to grupa obchodząca 50-lecie istnienia. Jubileusz ten artyści uczcili wystawami na murach Barbakanu i w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie oraz w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Tematyka prezentowanych na wystawie obrazów to akty kobiece, portrety, pejzaże i kompozycje abstrakcyjne. Prace pochodzą z zasobów prywatnych artystów.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl