
15.08.2025 20:00 | Bulwar Piastowski
bilety w cenie: 70/80zł
Gwiezdny Szczecin - rejs z przewodnikiem miejskim
Statek Odra Queen
Bulwar Piastowski, w pobliżu restauracji Amore Mio
Rejs statkiem po Odrze z przewodnikiem Tomkiem Wieczorkiem to magiczna podróż , podczas której Szczecin ukazuje się w zupełnie nowym świetle. Pod osłoną nocy, z dala od zgiełku miasta, uczestnicy będą mogli podziwiać oświetlony Szczecin i jego piękne widoki z rzeki, poznając fascynującą historię miasta oraz jego “gwiezdne” sekrety. To idealna okazja, by w kameralnej atmosferze podziwiać gwiazdy na niebie i w mieście.
Cena:
80zł/ bilet normalny
70zł/ bilet ulgowy
dzieci poniżej 6. roku życia – bezpłatnie!
*bilet ulgowy przysługuje uczniom, studentom, emerytom i rencistom, osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności i ich opiekunom, posiadaczom Szczecińskiej Karty Turystycznej oraz Zachodniopomorskiej Karty Rodziny, dla posiadaczy Zachodniopomorskiej Karty Seniora dodatkowe 10% rabatu
KUP BILET

16.08.2025 11:00 | Na mieście
bilety w cenie: 30zł
Szczecińskie Spacery Miejskie 2025
W tym roku Szczecińskie Spacery Miejskie to cykl wycieczek prowadzonych przez przewodników w 3 językach! W ramach Transgranicznych Spacerów Miejskich, podobnie jak w poprzednich latach, spacerujemy jednocześnie z polsko- i niemieckojęzycznym przewodnikiem, a do wyboru mamy wiele ciekawych tematów przewodnich - w każdą sobotę inny!
"Szczecin w pigułce" (angielski) to idealna wycieczka na początek szczecińskiej przygody. Ten spacer będzie się odbywał w każdą sobotę od 5 lipca do końca sierpnia.
Spacery polsko-niemieckie
Kiedy? Sobota (od 7. czerwca do końca września), godz. 11:00
Miejsce startu: różne, w zależności od spaceru.
Spacery trwają od 2 do 3 godzin.
Cena: 30 zł / osoba (w tym wszelkie wstępy).
Liczba uczestników ograniczona.
Bilety dostępne na stronie www.accredi.pl/visitszczecin lub w Centrum Informacji Turystycznej (Plac Żołnierza 20), tel. +48 91 434 04 40, e-mail: cit@zstw.szczecin.pl.
Kalendarz Transgranicznych Szczecińskich Spacerów Miejskich
Od Loewego do Karłowicza: muzyczna podróż po Szczecinie – 07.06.2025 r.
Trasa: START - FILHARMONIA, koniec – plac Orła Białego
Katarzyna Jackowska
Spacer śladami muzycznych biografii, które ukształtowały kulturalną tożsamość Szczecina. Miasto nad Odrą przez wieki inspirowało kompozytorów i wykonawców – zarówno tych, którzy tu tworzyli, jak i tych, którzy pozostawili po sobie ślad. Odwiedzimy miejsca związane z ich życiem i działalnością, poznając historię ludzi, dla których muzyka była pasją i misją.
Graffiti i murale – artyści czy wandale? – 14.06.2025 r.
Trasa: start – Centrum Informacji Turystycznej (Aleja Kwiatowa), koniec – Rondo Giedroycia
Monika Ładnowska
Spacer po miejskich przestrzeniach pełnych barw i przekazu. Poznamy historię pierwszej w Polsce galerii sztuki ulicznej, dowiemy się, jak zmieścić las na ścianie, kto ma pociąg do sztuki i czym różni się graffiti od muralu. To opowieść o kreatywności, buncie i dialogu – zapisanym na murach Szczecina.
Jak na bal, to do Szczecina – 21.06.2025 r.
Trasa: start – CIT (Aleja Kwiatowa), koniec – Brama Portowa
Maciej Dobromilski
Szczecin od zawsze był miejscem spotkań i zabawy – od eleganckich bali po PRL-owskie dyskoteki. Odwiedzimy kultowe lokale, jak Klub 13 Muz czy restauracja Bajka, zobaczymy aulę Pałacu Ziemstwa i dawny dom kultury Kolejarz. Przypomnimy sobie czasy, gdy taniec i muzyka jednoczyły mieszkańców – niezależnie od epoki.
Śladami Hanzy i gotyku po średniowiecznym Szczecinie – 28.06.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – nieistniejąca Brama św. Ducha
Wojciech Kral
Spacer po mieście Hanzy i gotyckiej architektury. Podążymy śladem dawnych murów obronnych, bram miejskich i wodnych, gotyckich świątyń i kupieckich placów. Poznamy Szczecin jako średniowieczny ośrodek handlu i architektury – ważne miasto w strukturach międzynarodowej organizacji Hanza.
Cmentarz Centralny – ogród pamięci i zadumy – 05.07.2025 r.
Trasa: START I KONIEC: BRAMA GŁÓWNA CMENTARZA CENTRALNEGO (ul. Ku Słońcu)
Joanna Olszowska
Cmentarz Centralny to nie tylko największa nekropolia w Polsce, ale także park i pomnik historii. Spacer ukazuje jego unikalne piękno, symbolikę oraz rolę jako miejsca łączącego losy Niemców i Polaków – dawnych i obecnych mieszkańców miasta. To opowieść o pamięci, kulturze i tożsamości.
Pompastyczny Szczecin – 12.07.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – ul. Małopolska
Tomasz Wieczorek
Spacer po mieście, gdzie fontanny zyskały kobiece imiona i własne legendy. Poznamy pompy: Sydonię, Jolę, Annę i Marię – związane z mitologią, historią i topografią miasta. Odwiedzimy miejsca powiązane z dawną infrastrukturą wodną oraz symbolem kobiecej obecności w miejskiej przestrzeni. Na trasie m.in. dawne kościoły, fabryka DANA i Zamek Książąt Pomorskich.
Złotym szlakiem do architektonicznej perełki miasta – 19.07.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – Willa Lentza
Magdalena Hanusz
Spacer przez najbardziej reprezentacyjną część Szczecina – Aleję Jana Pawła II, Jasne Błonia i eleganckie dzielnice Westend. Kulminacją trasy będzie zwiedzanie Willi Lentza – arcydzieła architektury XIX wieku, z przewodnikiem, który odkryje jej historię, ukryte detale i losy dawnych właścicieli.
Szczecin miasto twierdza – śladem nieoczywistych pamiątek po szczecińskich fortyfikacjach – 26.07.2025 r.
Trasa: START - BRAMA PORTOWA, koniec – ul. Kaszubska
Magdalena Olejniczak
Przez wieki Szczecin był potężnie ufortyfikowany. Dziś trudno dostrzec te ślady w miejskiej przestrzeni. Podczas spaceru odkryjemy pozostałości dawnych bastionów, fortyfikacji i obiektów wojskowych. Nauczymy się patrzeć na współczesne ulice i budynki przez pryzmat dawnej twierdzy.
Szczecin, miasto pływających ogrodów – 02.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – Dworzec Morski
Magdalena Hanusz
Spacer przez Szczecin widziany z dwóch perspektyw – z lotu ptaka i z poziomu wody. W programie wejście na taras widokowy Katedry św. Jakuba i rejs statkiem wycieczkowym po Odrze. Zobaczymy, dlaczego miasto nazywane jest „pływającym ogrodem” i jak woda kształtuje jego krajobraz i tożsamość.
Miasto na śledziu zbudowane – 09.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (trasa okrężna przez plac Orła Białego, Katedrę, Starówkę, Zamek, bulwary, plac Solidarności)
Jacek Woch
Szczecin był przez stulecia jednym z najważniejszych ośrodków handlu śledziem w Europie. Spacer przybliża gospodarcze znaczenie tej ryby, pokazując miejsca związane z jej handlem i przetwórstwem. Odwiedzimy m.in. Ratusz, Kamienicę Loitzów, Katedrę z wizerunkiem Madonny na Śledziach oraz Zamek – miejsca, gdzie śledź budował potęgę miasta.
Muzyczny Szczecin – 15.08.2025 r.
Trasa: START - FILHARMONIA, koniec – Katedra św. Jakuba
Katarzyna Jackowska
Podczas spaceru odkryjemy muzyczne oblicze miasta – od klasyki po współczesność. Przemierzając trasę między Filharmonią, Zamkiem Książąt Pomorskich i Operą, poznamy fascynujące postacie szczecińskiej sceny muzycznej oraz architektoniczne perły związane z dźwiękiem. To wędrówka pełna ciekawostek i pasji twórczej.
Prawdziwa historia Sydonii von Borck – 16.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (przez Muzeum Narodowe, ul. Mariacką, Zamek, ul. Panieńską, pl. Żołnierza)
Dorota Jarocha
Spacer śladami najsłynniejszej „czarownicy” Pomorza. Zastanowimy się, ile prawdy kryje się w legendzie Sydonii von Borck. Czy rzeczywiście była wiedźmą? Jak wyglądała jej historia, samotność, romanse i niezależność? Odszukamy miejsca z nią związane na Mapie Lubinusa, zobaczymy obraz w muzeum i odkryjemy dramat losu kobiety wyprzedzającej swoje czasy.
Od Pleciugi do Platanów – 17.08.2025 r.
Trasa: START - TEATR LALEK PLECIUGA, koniec – Jasne Błonia
Monika Ładnowska
Przyjazny spacer bez barier architektonicznych, zaplanowany z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością. Odkryjemy symbolikę rzeźb, tajemnice Pleciugi, trąbiące południe, krasnale i rycerzy. Zobaczymy Jasne Błonia w nowym świetle, a wszystko to z opowieściami pełnymi lekkości i miejskiego humoru.
Jak Stettin stał się Szczecinem – 23.08.2025 r.
Trasa: start i koniec – CIT (przez pl. Solidarności, Wały Chrobrego, Starówkę, Zamek, Katedrę, pl. Orła Białego)
Szymon Maksymiuk
Spacer o transformacji miasta po 1945 roku. Poznamy historię Szczecina jako „niczyjego miasta”, opowiemy o przesiedleniach, trudnym powrocie do macierzy i zmaganiach z tożsamością. Zwiedzimy dobrze znane miejsca, odkrywając ich nieoczywiste powojenne historie pełne paradoksów i zwrotów losu.
Szlak Gryfitów – 30.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – ul. Panieńska
Tomasz Wieczorek
Spacer poświęcony dynastii Gryfitów, którzy przez ponad 500 lat władali Księstwem Pomorskim. Odwiedzimy kluczowe miejsca ich panowania – Zamek, Basztę Siedmiu Płaszczy, Domki Profesorskie, pl. Orła Białego. Uczestnicy otrzymają specjalny przewodnik „Szlak Gryfitów” i będą zbierać pieczątki potwierdzające odwiedzone punkty. Nie zabraknie też legend i anegdot.
Krwawe historie Szczecina – 06.09.2025 r.
Trasa: start i koniec – Centrum Informacji Turystycznej
Daria Zając
Spacer tylko dla osób o mocnych nerwach! Przemierzymy miasto śladami zbrodni, zagadek i miejskich legend. Usłyszymy o tajemniczym pożarze Kaskady, historii Rzeźnika z Niebuszewa, legendzie o Czarnej Jolce i innych przerażających opowieściach z mrocznej strony Szczecina. Miejskie historie, od których włos jeży się na głowie.
Szczecin – berlińskie inspiracje – 13.09.2025 r.
Trasa: START - BRAMA PORTOWA, koniec – plac Grunwaldzki
Magdalena Olejniczak
Spacer ukazujący, jak wiele łączy Szczecin i Berlin – mimo podziału granicą państwową. Architektura, parki, układ urbanistyczny i dziedzictwo kulturowe obu miast bywają do siebie zaskakująco podobne. Spacerując po śródmieściu, odkryjemy miejsca, w których echa Berlina są szczególnie wyraźne.
Mozaiki szczecińskie – historia i ciekawostki – 20.09.2025 r.
Trasa: START - PLAC KOŚCIUSZKI, koniec – plac Zamenhofa
Joanna Olszowska
Spacer przez Śródmieście, śladami unikalnych mozaik zdobiących elewacje kamienic, posadzki, budynki szkolne i podwórka. Poznamy techniki, motywy i historię tej zapomnianej formy dekoracji miejskiej. Różnorodność barw i wzorów ukazuje Szczecin jako miasto pełne detali czekających na odkrycie.
Miasto Stoczniowców – Miasto Wolności – 27.09.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (przez Wały Chrobrego, rejs po Odrze, Duńczycę, stocznie i port)
Jacek Woch
Spacer z perspektywy ludzi pracy – stoczniowców, portowców i uczestników szczecińskich strajków. Rejs po Odrze pozwoli zobaczyć miejsca, gdzie toczyła się walka o wolność: świetlice, bramy stoczni i portowe nabrzeża. Opowieść o sile wspólnoty i historii, która zmieniała bieg dziejów Polski.
KUP BILET

16.08.2025 16:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 50/70zł
Ray Cooney
MAYDAY
Scena im. Jana Banuchy
„Mayday” to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
autor: Ray Cooney
przekład: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Stefan Szaciłowski
scenografia: Jan Banucha
muzyka: Adam Opatowicz
asystent reżysera: Adam Zych
premiera: 14 sierpnia 1999
inspicjent: Beata Buchner
czas trwania: 130 min.
Antrakty: 1
Obsada:
MARY SMITH
Katarzyna Bieschke-Wabich
BARBARA SMITH
Małgorzata Chryc-Filary
JOHN SMITH
Adam Dzieciniak
INSPEKTOR PORTERHOUSE
Zbigniew Filary
STANLEY GARDNER
Michał Janicki
REPORTER
Mateusz Kostrzyński
INSPEKTOR TROUGHTON
Mirosław Kupiec
BOBBY FRANKLYN
Adam Zych
premiera: sierpień 1999
fot. Karolina Nowaczyk
KUP BILET

16.08.2025 19:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 60/100zł
(Scena Szekspirowska)
"Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy" to jednocześnie niezwykła farsa o sile teatru, jak i niecodzienny melodramat patriotyczny rozgrywający się w Poznaniu. Akcja rozpoczyna się, gdy zespół teatralny przygotowuje się do wystawienia „Hamleta”, jednak wkrótce plany te zostają przerwane przez wybuch drugiej wojny światowej, prowadząc do zamknięcia teatru. Mimo trudnych okoliczności aktorzy nie poddają się i wracają do pracy nad sztuką Szekspira. Publiczność ma okazję wejść za teatralne kulisy, gdzie rodzą się intrygi i relacje, co dodaje fabule smaku.Widz w żadnym momencie nie może być do końca pewien, czy to, co ogląda, jest rzeczywistością czy scenicznym zmyśleniem. Fałsz miesza się z prawdą, a kunszt poznańskich aktorów zostaje wykorzystany w walce z niemieckim okupantem. Jak się okazuje, czasem wystarczy determinacja, spryt i siła przekonywania, aby uratować kraj przed zagładą.
autor: Jürgen Hofmann
przekład: Herbert Kaluza, Marek Gierszał
reżyseria: Marek Gierszał
scenografia: Katarzyna Banucha
kostiumy: Hanna Sibilski
reżyseria świateł: Peter Mayer
muzyka: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz
muzyka: w opracowaniu Krzysztofa Baranowskiego i Adama Opatowicza
choreografia: Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka
asystent reżysera: Karol Olszewski
asystent kostiumografa: Hubert Nowak
premiera: 8 lutego 2025
inspicjent: Beata Buchner
autor plakatu: Sarah Wiśniewska
Obsada:
Olga Adamska
Joanna Pasternak
Piotr Biernat
Adam Dzieciniak
Michał Janicki
Sławomir Kołakowski
Mateusz Kostrzyński
Mirosław Kupiec
Tomasz Obara
Karol Olszewski
Jacek Piotrowski
Aleksander Różanek
Adam Zych
Marek Żerański
Przemysław Żychowski
Jozue Gierszał/Stanisław Doskocz - gościnnie
Maciej Szczepanik - gościnnie
Ryszard Wetoszka - gościnnie
fot. Włodzimierz Piątek
KUP BILET

16.08.2025 20:00 | Teatr Letni w Szczecinie
bilety w cenie: płatny
Kwiat Jabłoni zaprasza do wspólnej muzycznej podróży w ramach trasy "Letnie Turnusy"
Kwiat Jabłoni, jeden z najpopularniejszych zespołów młodego pokolenia, od lat ujmuje publiczność swoim wyjątkowym podejściem do muzykowania - pełnym naturalności, integracji ze słuchaczami i wspólnej zabawy pod sceną.
W sprzedaży są dostępne bilety na miejsca nienumerowane, które można zajmować po przyjściu do Teatru Letniego wg własnych preferencji. Dopuszcza się żywiołowe reakcje takie jak taniec i śpiewanie. Wejściówki w cenie 149 zł + opłata serwisowa.
KUP BILET

17.08.2025 11:00 | Na mieście
bilety w cenie: 30zł
Szczecińskie Spacery Miejskie 2025
W tym roku Szczecińskie Spacery Miejskie to cykl wycieczek prowadzonych przez przewodników w 3 językach! W ramach Transgranicznych Spacerów Miejskich, podobnie jak w poprzednich latach, spacerujemy jednocześnie z polsko- i niemieckojęzycznym przewodnikiem, a do wyboru mamy wiele ciekawych tematów przewodnich - w każdą sobotę inny!
"Szczecin w pigułce" (angielski) to idealna wycieczka na początek szczecińskiej przygody. Ten spacer będzie się odbywał w każdą sobotę od 5 lipca do końca sierpnia.
Spacery polsko-niemieckie
Kiedy? Sobota (od 7. czerwca do końca września), godz. 11:00
Miejsce startu: różne, w zależności od spaceru.
Spacery trwają od 2 do 3 godzin.
Cena: 30 zł / osoba (w tym wszelkie wstępy).
Liczba uczestników ograniczona.
Bilety dostępne na stronie www.accredi.pl/visitszczecin lub w Centrum Informacji Turystycznej (Plac Żołnierza 20), tel. +48 91 434 04 40, e-mail: cit@zstw.szczecin.pl.
Kalendarz Transgranicznych Szczecińskich Spacerów Miejskich
Od Loewego do Karłowicza: muzyczna podróż po Szczecinie – 07.06.2025 r.
Trasa: START - FILHARMONIA, koniec – plac Orła Białego
Katarzyna Jackowska
Spacer śladami muzycznych biografii, które ukształtowały kulturalną tożsamość Szczecina. Miasto nad Odrą przez wieki inspirowało kompozytorów i wykonawców – zarówno tych, którzy tu tworzyli, jak i tych, którzy pozostawili po sobie ślad. Odwiedzimy miejsca związane z ich życiem i działalnością, poznając historię ludzi, dla których muzyka była pasją i misją.
Graffiti i murale – artyści czy wandale? – 14.06.2025 r.
Trasa: start – Centrum Informacji Turystycznej (Aleja Kwiatowa), koniec – Rondo Giedroycia
Monika Ładnowska
Spacer po miejskich przestrzeniach pełnych barw i przekazu. Poznamy historię pierwszej w Polsce galerii sztuki ulicznej, dowiemy się, jak zmieścić las na ścianie, kto ma pociąg do sztuki i czym różni się graffiti od muralu. To opowieść o kreatywności, buncie i dialogu – zapisanym na murach Szczecina.
Jak na bal, to do Szczecina – 21.06.2025 r.
Trasa: start – CIT (Aleja Kwiatowa), koniec – Brama Portowa
Maciej Dobromilski
Szczecin od zawsze był miejscem spotkań i zabawy – od eleganckich bali po PRL-owskie dyskoteki. Odwiedzimy kultowe lokale, jak Klub 13 Muz czy restauracja Bajka, zobaczymy aulę Pałacu Ziemstwa i dawny dom kultury Kolejarz. Przypomnimy sobie czasy, gdy taniec i muzyka jednoczyły mieszkańców – niezależnie od epoki.
Śladami Hanzy i gotyku po średniowiecznym Szczecinie – 28.06.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – nieistniejąca Brama św. Ducha
Wojciech Kral
Spacer po mieście Hanzy i gotyckiej architektury. Podążymy śladem dawnych murów obronnych, bram miejskich i wodnych, gotyckich świątyń i kupieckich placów. Poznamy Szczecin jako średniowieczny ośrodek handlu i architektury – ważne miasto w strukturach międzynarodowej organizacji Hanza.
Cmentarz Centralny – ogród pamięci i zadumy – 05.07.2025 r.
Trasa: START I KONIEC: BRAMA GŁÓWNA CMENTARZA CENTRALNEGO (ul. Ku Słońcu)
Joanna Olszowska
Cmentarz Centralny to nie tylko największa nekropolia w Polsce, ale także park i pomnik historii. Spacer ukazuje jego unikalne piękno, symbolikę oraz rolę jako miejsca łączącego losy Niemców i Polaków – dawnych i obecnych mieszkańców miasta. To opowieść o pamięci, kulturze i tożsamości.
Pompastyczny Szczecin – 12.07.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – ul. Małopolska
Tomasz Wieczorek
Spacer po mieście, gdzie fontanny zyskały kobiece imiona i własne legendy. Poznamy pompy: Sydonię, Jolę, Annę i Marię – związane z mitologią, historią i topografią miasta. Odwiedzimy miejsca powiązane z dawną infrastrukturą wodną oraz symbolem kobiecej obecności w miejskiej przestrzeni. Na trasie m.in. dawne kościoły, fabryka DANA i Zamek Książąt Pomorskich.
Złotym szlakiem do architektonicznej perełki miasta – 19.07.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – Willa Lentza
Magdalena Hanusz
Spacer przez najbardziej reprezentacyjną część Szczecina – Aleję Jana Pawła II, Jasne Błonia i eleganckie dzielnice Westend. Kulminacją trasy będzie zwiedzanie Willi Lentza – arcydzieła architektury XIX wieku, z przewodnikiem, który odkryje jej historię, ukryte detale i losy dawnych właścicieli.
Szczecin miasto twierdza – śladem nieoczywistych pamiątek po szczecińskich fortyfikacjach – 26.07.2025 r.
Trasa: START - BRAMA PORTOWA, koniec – ul. Kaszubska
Magdalena Olejniczak
Przez wieki Szczecin był potężnie ufortyfikowany. Dziś trudno dostrzec te ślady w miejskiej przestrzeni. Podczas spaceru odkryjemy pozostałości dawnych bastionów, fortyfikacji i obiektów wojskowych. Nauczymy się patrzeć na współczesne ulice i budynki przez pryzmat dawnej twierdzy.
Szczecin, miasto pływających ogrodów – 02.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – Dworzec Morski
Magdalena Hanusz
Spacer przez Szczecin widziany z dwóch perspektyw – z lotu ptaka i z poziomu wody. W programie wejście na taras widokowy Katedry św. Jakuba i rejs statkiem wycieczkowym po Odrze. Zobaczymy, dlaczego miasto nazywane jest „pływającym ogrodem” i jak woda kształtuje jego krajobraz i tożsamość.
Miasto na śledziu zbudowane – 09.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (trasa okrężna przez plac Orła Białego, Katedrę, Starówkę, Zamek, bulwary, plac Solidarności)
Jacek Woch
Szczecin był przez stulecia jednym z najważniejszych ośrodków handlu śledziem w Europie. Spacer przybliża gospodarcze znaczenie tej ryby, pokazując miejsca związane z jej handlem i przetwórstwem. Odwiedzimy m.in. Ratusz, Kamienicę Loitzów, Katedrę z wizerunkiem Madonny na Śledziach oraz Zamek – miejsca, gdzie śledź budował potęgę miasta.
Muzyczny Szczecin – 15.08.2025 r.
Trasa: START - FILHARMONIA, koniec – Katedra św. Jakuba
Katarzyna Jackowska
Podczas spaceru odkryjemy muzyczne oblicze miasta – od klasyki po współczesność. Przemierzając trasę między Filharmonią, Zamkiem Książąt Pomorskich i Operą, poznamy fascynujące postacie szczecińskiej sceny muzycznej oraz architektoniczne perły związane z dźwiękiem. To wędrówka pełna ciekawostek i pasji twórczej.
Prawdziwa historia Sydonii von Borck – 16.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (przez Muzeum Narodowe, ul. Mariacką, Zamek, ul. Panieńską, pl. Żołnierza)
Dorota Jarocha
Spacer śladami najsłynniejszej „czarownicy” Pomorza. Zastanowimy się, ile prawdy kryje się w legendzie Sydonii von Borck. Czy rzeczywiście była wiedźmą? Jak wyglądała jej historia, samotność, romanse i niezależność? Odszukamy miejsca z nią związane na Mapie Lubinusa, zobaczymy obraz w muzeum i odkryjemy dramat losu kobiety wyprzedzającej swoje czasy.
Od Pleciugi do Platanów – 17.08.2025 r.
Trasa: START - TEATR LALEK PLECIUGA, koniec – Jasne Błonia
Monika Ładnowska
Przyjazny spacer bez barier architektonicznych, zaplanowany z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością. Odkryjemy symbolikę rzeźb, tajemnice Pleciugi, trąbiące południe, krasnale i rycerzy. Zobaczymy Jasne Błonia w nowym świetle, a wszystko to z opowieściami pełnymi lekkości i miejskiego humoru.
Jak Stettin stał się Szczecinem – 23.08.2025 r.
Trasa: start i koniec – CIT (przez pl. Solidarności, Wały Chrobrego, Starówkę, Zamek, Katedrę, pl. Orła Białego)
Szymon Maksymiuk
Spacer o transformacji miasta po 1945 roku. Poznamy historię Szczecina jako „niczyjego miasta”, opowiemy o przesiedleniach, trudnym powrocie do macierzy i zmaganiach z tożsamością. Zwiedzimy dobrze znane miejsca, odkrywając ich nieoczywiste powojenne historie pełne paradoksów i zwrotów losu.
Szlak Gryfitów – 30.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – ul. Panieńska
Tomasz Wieczorek
Spacer poświęcony dynastii Gryfitów, którzy przez ponad 500 lat władali Księstwem Pomorskim. Odwiedzimy kluczowe miejsca ich panowania – Zamek, Basztę Siedmiu Płaszczy, Domki Profesorskie, pl. Orła Białego. Uczestnicy otrzymają specjalny przewodnik „Szlak Gryfitów” i będą zbierać pieczątki potwierdzające odwiedzone punkty. Nie zabraknie też legend i anegdot.
Krwawe historie Szczecina – 06.09.2025 r.
Trasa: start i koniec – Centrum Informacji Turystycznej
Daria Zając
Spacer tylko dla osób o mocnych nerwach! Przemierzymy miasto śladami zbrodni, zagadek i miejskich legend. Usłyszymy o tajemniczym pożarze Kaskady, historii Rzeźnika z Niebuszewa, legendzie o Czarnej Jolce i innych przerażających opowieściach z mrocznej strony Szczecina. Miejskie historie, od których włos jeży się na głowie.
Szczecin – berlińskie inspiracje – 13.09.2025 r.
Trasa: START - BRAMA PORTOWA, koniec – plac Grunwaldzki
Magdalena Olejniczak
Spacer ukazujący, jak wiele łączy Szczecin i Berlin – mimo podziału granicą państwową. Architektura, parki, układ urbanistyczny i dziedzictwo kulturowe obu miast bywają do siebie zaskakująco podobne. Spacerując po śródmieściu, odkryjemy miejsca, w których echa Berlina są szczególnie wyraźne.
Mozaiki szczecińskie – historia i ciekawostki – 20.09.2025 r.
Trasa: START - PLAC KOŚCIUSZKI, koniec – plac Zamenhofa
Joanna Olszowska
Spacer przez Śródmieście, śladami unikalnych mozaik zdobiących elewacje kamienic, posadzki, budynki szkolne i podwórka. Poznamy techniki, motywy i historię tej zapomnianej formy dekoracji miejskiej. Różnorodność barw i wzorów ukazuje Szczecin jako miasto pełne detali czekających na odkrycie.
Miasto Stoczniowców – Miasto Wolności – 27.09.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (przez Wały Chrobrego, rejs po Odrze, Duńczycę, stocznie i port)
Jacek Woch
Spacer z perspektywy ludzi pracy – stoczniowców, portowców i uczestników szczecińskich strajków. Rejs po Odrze pozwoli zobaczyć miejsca, gdzie toczyła się walka o wolność: świetlice, bramy stoczni i portowe nabrzeża. Opowieść o sile wspólnoty i historii, która zmieniała bieg dziejów Polski.
KUP BILET

17.08.2025 16:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 50/70zł
Ray Cooney
MAYDAY
Scena im. Jana Banuchy
„Mayday” to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
autor: Ray Cooney
przekład: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Stefan Szaciłowski
scenografia: Jan Banucha
muzyka: Adam Opatowicz
asystent reżysera: Adam Zych
premiera: 14 sierpnia 1999
inspicjent: Beata Buchner
czas trwania: 130 min.
Antrakty: 1
Obsada:
MARY SMITH
Katarzyna Bieschke-Wabich
BARBARA SMITH
Małgorzata Chryc-Filary
JOHN SMITH
Adam Dzieciniak
INSPEKTOR PORTERHOUSE
Zbigniew Filary
STANLEY GARDNER
Michał Janicki
REPORTER
Mateusz Kostrzyński
INSPEKTOR TROUGHTON
Mirosław Kupiec
BOBBY FRANKLYN
Adam Zych
premiera: sierpień 1999
fot. Karolina Nowaczyk
KUP BILET

17.08.2025 16:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 60/90zł
Kora - dziecko słońca
(Scena Kameralna)
Muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. Pisano o niej, że jest wieczną hipiską i rockową poetką. Scena była jej żywiołem, tu zmieniała się jak kameleon - raz była drapieżna, a za chwilę liryczna. Wraz z grupą Maanam wylansowała mnóstwo przebojów, które na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. W latach 80. ubiegłego wieku stała się idolką tłumów, gwiazdą, jakiej dotąd nie było w polskim show- biznesie.
Kora zmarła w 2018 roku.
scenariusz i reżyseria: Adam Opatowicz
kierownictwo muzyczne: Krzysztof Baranowski
projekcja filmowa: Michał Materna
premiera: 10 lutego 2024
inspicjent: Beata Buchner
Obsada:
KORA
Adrianna Szymańska
Krzysztof Baranowski
Łukasz Wons - gościnnie
KUP BILET

17.08.2025 19:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 60/100zł
(Scena Szekspirowska)
"Jeszcze Polska nie zginęła... póki się śmiejemy" to jednocześnie niezwykła farsa o sile teatru, jak i niecodzienny melodramat patriotyczny rozgrywający się w Poznaniu. Akcja rozpoczyna się, gdy zespół teatralny przygotowuje się do wystawienia „Hamleta”, jednak wkrótce plany te zostają przerwane przez wybuch drugiej wojny światowej, prowadząc do zamknięcia teatru. Mimo trudnych okoliczności aktorzy nie poddają się i wracają do pracy nad sztuką Szekspira. Publiczność ma okazję wejść za teatralne kulisy, gdzie rodzą się intrygi i relacje, co dodaje fabule smaku.Widz w żadnym momencie nie może być do końca pewien, czy to, co ogląda, jest rzeczywistością czy scenicznym zmyśleniem. Fałsz miesza się z prawdą, a kunszt poznańskich aktorów zostaje wykorzystany w walce z niemieckim okupantem. Jak się okazuje, czasem wystarczy determinacja, spryt i siła przekonywania, aby uratować kraj przed zagładą.
autor: Jürgen Hofmann
przekład: Herbert Kaluza, Marek Gierszał
reżyseria: Marek Gierszał
scenografia: Katarzyna Banucha
kostiumy: Hanna Sibilski
reżyseria świateł: Peter Mayer
muzyka: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz
muzyka: w opracowaniu Krzysztofa Baranowskiego i Adama Opatowicza
choreografia: Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka
asystent reżysera: Karol Olszewski
asystent kostiumografa: Hubert Nowak
premiera: 8 lutego 2025
inspicjent: Beata Buchner
autor plakatu: Sarah Wiśniewska
Obsada:
Olga Adamska
Joanna Pasternak
Piotr Biernat
Adam Dzieciniak
Michał Janicki
Sławomir Kołakowski
Mateusz Kostrzyński
Mirosław Kupiec
Tomasz Obara
Karol Olszewski
Jacek Piotrowski
Aleksander Różanek
Adam Zych
Marek Żerański
Przemysław Żychowski
Jozue Gierszał/Stanisław Doskocz - gościnnie
Maciej Szczepanik - gościnnie
Ryszard Wetoszka - gościnnie
fot. Włodzimierz Piątek
KUP BILET

17.08.2025 19:00 | Nowa Dekadencja
bilety w cenie: 115/150zł
Cohen - Po miłości kres. Śpiewa Artur Żmijewski.
Artur Żmijewski, jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorów, tym razem zaskakuje w nowej roli, prezentując program muzyczny z utworami Leonarda Cohena. Na koncertowej scenie usłyszymy takie utwory jak "Alleluja", "W tajnym życiu mym" (In My Secret Life), "Zuzanna", "Tańczmy po miłości kres" (Dance Me To The End of Love), "Wspomnienie" (Memories) oraz wiele innych. Każdy z nich, dzięki doskonałym tłumaczeniom autorstwa Macieja Zembatego, Romana Kołakowskiego i Michała Kuźmińskiego, zyskuje nowe życie, wprowadzając słuchaczy w świat pełen poezji, emocji i głębokiej refleksji.
Arturowi Żmijewskiemu na scenie towarzyszyć będą wyjątkowi muzycy. Ewa Żmijewska (wokal, gitara), Shandrelica "Shandy" Casper (instrumenty perkusyjne i wokal), Wojciech Pilichowski (gitara basowa oraz wokal) i Andrzej "e-moll" Kowalczyk (śpiew, gitary i instrumenty klawiszowe). Razem tworzą niezwykłą muzyczną przestrzeń, która doskonale oddaje nastrój i przesłanie utworów Cohena.
Program "Cohen - Po miłości kres" to nie tylko hołd dla twórczości Cohena, ale także nowa, pełna emocji interpretacja jego utworów. To koncert skłaniający do refleksji nad przemijaniem i wolnością jednostki, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci.
KUP BILET

19.08.2025 19:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 50/70zł
Ray Cooney
MAYDAY
Scena im. Jana Banuchy
„Mayday” to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
autor: Ray Cooney
przekład: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Stefan Szaciłowski
scenografia: Jan Banucha
muzyka: Adam Opatowicz
asystent reżysera: Adam Zych
premiera: 14 sierpnia 1999
inspicjent: Beata Buchner
czas trwania: 130 min.
Antrakty: 1
Obsada:
MARY SMITH
Katarzyna Bieschke-Wabich
BARBARA SMITH
Małgorzata Chryc-Filary
JOHN SMITH
Adam Dzieciniak
INSPEKTOR PORTERHOUSE
Zbigniew Filary
STANLEY GARDNER
Michał Janicki
REPORTER
Mateusz Kostrzyński
INSPEKTOR TROUGHTON
Mirosław Kupiec
BOBBY FRANKLYN
Adam Zych
premiera: sierpień 1999
fot. Karolina Nowaczyk
KUP BILET

20.08.2025 19:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 50/70zł
Ray Cooney
MAYDAY
Scena im. Jana Banuchy
„Mayday” to historia pechowego taksówkarza-bigamisty, którego szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet przerywa niespodziewany wypadek. Następujące po nim lawinowo dziwne zbiegi okoliczności, omyłkowo zrozumiane przez bohaterów wypowiedzi i błędnie zinterpretowane przez nich wydarzenia doprowadzają do absurdalnego zawikłania sytuacji.
autor: Ray Cooney
przekład: Elżbieta Woźniak
reżyseria: Stefan Szaciłowski
scenografia: Jan Banucha
muzyka: Adam Opatowicz
asystent reżysera: Adam Zych
premiera: 14 sierpnia 1999
inspicjent: Beata Buchner
czas trwania: 130 min.
Antrakty: 1
Obsada:
MARY SMITH
Katarzyna Bieschke-Wabich
BARBARA SMITH
Małgorzata Chryc-Filary
JOHN SMITH
Adam Dzieciniak
INSPEKTOR PORTERHOUSE
Zbigniew Filary
STANLEY GARDNER
Michał Janicki
REPORTER
Mateusz Kostrzyński
INSPEKTOR TROUGHTON
Mirosław Kupiec
BOBBY FRANKLYN
Adam Zych
premiera: sierpień 1999
fot. Karolina Nowaczyk
KUP BILET

20.08.2025 19:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 100zł
"Hrabiny przodem"
(Scena Czarnego Kota Rudego)
"Hrabiny przodem" - Hrabiny powracają. Dalszy ciąg monologów o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu w wykonaniu Olgi Adamskiej. Będzie zabawnie i autoironicznie. Kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje.
teskt: Anna Ołów - Wachowicz
reżyseria: Arkadiusz Buszko
kostium: Sylwia Majdan
grafiki: Anna Bal
Obsada:
Olga Adamska
Aleksander Górny - kontrabas
Roman Rydz - akordeon
KUP BILET

21.08.2025 19:00 | Teatr Polski
bilety w cenie: 100zł
"Hrabiny przodem"
(Scena Czarnego Kota Rudego)
"Hrabiny przodem" - Hrabiny powracają. Dalszy ciąg monologów o tajemnicach kobiecości, związków i nieubłaganym upływie czasu w wykonaniu Olgi Adamskiej. Będzie zabawnie i autoironicznie. Kwiaty doniczkowe, dzieci, mężczyźni i inne pasje.
teskt: Anna Ołów - Wachowicz
reżyseria: Arkadiusz Buszko
kostium: Sylwia Majdan
grafiki: Anna Bal
Obsada:
Olga Adamska
Aleksander Górny - kontrabas
Roman Rydz - akordeon
KUP BILET

23.08.2025 11:00 | Na mieście
bilety w cenie: 30zł
Szczecińskie Spacery Miejskie 2025
W tym roku Szczecińskie Spacery Miejskie to cykl wycieczek prowadzonych przez przewodników w 3 językach! W ramach Transgranicznych Spacerów Miejskich, podobnie jak w poprzednich latach, spacerujemy jednocześnie z polsko- i niemieckojęzycznym przewodnikiem, a do wyboru mamy wiele ciekawych tematów przewodnich - w każdą sobotę inny!
"Szczecin w pigułce" (angielski) to idealna wycieczka na początek szczecińskiej przygody. Ten spacer będzie się odbywał w każdą sobotę od 5 lipca do końca sierpnia.
Spacery polsko-niemieckie
Kiedy? Sobota (od 7. czerwca do końca września), godz. 11:00
Miejsce startu: różne, w zależności od spaceru.
Spacery trwają od 2 do 3 godzin.
Cena: 30 zł / osoba (w tym wszelkie wstępy).
Liczba uczestników ograniczona.
Bilety dostępne na stronie www.accredi.pl/visitszczecin lub w Centrum Informacji Turystycznej (Plac Żołnierza 20), tel. +48 91 434 04 40, e-mail: cit@zstw.szczecin.pl.
Kalendarz Transgranicznych Szczecińskich Spacerów Miejskich
Od Loewego do Karłowicza: muzyczna podróż po Szczecinie – 07.06.2025 r.
Trasa: START - FILHARMONIA, koniec – plac Orła Białego
Katarzyna Jackowska
Spacer śladami muzycznych biografii, które ukształtowały kulturalną tożsamość Szczecina. Miasto nad Odrą przez wieki inspirowało kompozytorów i wykonawców – zarówno tych, którzy tu tworzyli, jak i tych, którzy pozostawili po sobie ślad. Odwiedzimy miejsca związane z ich życiem i działalnością, poznając historię ludzi, dla których muzyka była pasją i misją.
Graffiti i murale – artyści czy wandale? – 14.06.2025 r.
Trasa: start – Centrum Informacji Turystycznej (Aleja Kwiatowa), koniec – Rondo Giedroycia
Monika Ładnowska
Spacer po miejskich przestrzeniach pełnych barw i przekazu. Poznamy historię pierwszej w Polsce galerii sztuki ulicznej, dowiemy się, jak zmieścić las na ścianie, kto ma pociąg do sztuki i czym różni się graffiti od muralu. To opowieść o kreatywności, buncie i dialogu – zapisanym na murach Szczecina.
Jak na bal, to do Szczecina – 21.06.2025 r.
Trasa: start – CIT (Aleja Kwiatowa), koniec – Brama Portowa
Maciej Dobromilski
Szczecin od zawsze był miejscem spotkań i zabawy – od eleganckich bali po PRL-owskie dyskoteki. Odwiedzimy kultowe lokale, jak Klub 13 Muz czy restauracja Bajka, zobaczymy aulę Pałacu Ziemstwa i dawny dom kultury Kolejarz. Przypomnimy sobie czasy, gdy taniec i muzyka jednoczyły mieszkańców – niezależnie od epoki.
Śladami Hanzy i gotyku po średniowiecznym Szczecinie – 28.06.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – nieistniejąca Brama św. Ducha
Wojciech Kral
Spacer po mieście Hanzy i gotyckiej architektury. Podążymy śladem dawnych murów obronnych, bram miejskich i wodnych, gotyckich świątyń i kupieckich placów. Poznamy Szczecin jako średniowieczny ośrodek handlu i architektury – ważne miasto w strukturach międzynarodowej organizacji Hanza.
Cmentarz Centralny – ogród pamięci i zadumy – 05.07.2025 r.
Trasa: START I KONIEC: BRAMA GŁÓWNA CMENTARZA CENTRALNEGO (ul. Ku Słońcu)
Joanna Olszowska
Cmentarz Centralny to nie tylko największa nekropolia w Polsce, ale także park i pomnik historii. Spacer ukazuje jego unikalne piękno, symbolikę oraz rolę jako miejsca łączącego losy Niemców i Polaków – dawnych i obecnych mieszkańców miasta. To opowieść o pamięci, kulturze i tożsamości.
Pompastyczny Szczecin – 12.07.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – ul. Małopolska
Tomasz Wieczorek
Spacer po mieście, gdzie fontanny zyskały kobiece imiona i własne legendy. Poznamy pompy: Sydonię, Jolę, Annę i Marię – związane z mitologią, historią i topografią miasta. Odwiedzimy miejsca powiązane z dawną infrastrukturą wodną oraz symbolem kobiecej obecności w miejskiej przestrzeni. Na trasie m.in. dawne kościoły, fabryka DANA i Zamek Książąt Pomorskich.
Złotym szlakiem do architektonicznej perełki miasta – 19.07.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – Willa Lentza
Magdalena Hanusz
Spacer przez najbardziej reprezentacyjną część Szczecina – Aleję Jana Pawła II, Jasne Błonia i eleganckie dzielnice Westend. Kulminacją trasy będzie zwiedzanie Willi Lentza – arcydzieła architektury XIX wieku, z przewodnikiem, który odkryje jej historię, ukryte detale i losy dawnych właścicieli.
Szczecin miasto twierdza – śladem nieoczywistych pamiątek po szczecińskich fortyfikacjach – 26.07.2025 r.
Trasa: START - BRAMA PORTOWA, koniec – ul. Kaszubska
Magdalena Olejniczak
Przez wieki Szczecin był potężnie ufortyfikowany. Dziś trudno dostrzec te ślady w miejskiej przestrzeni. Podczas spaceru odkryjemy pozostałości dawnych bastionów, fortyfikacji i obiektów wojskowych. Nauczymy się patrzeć na współczesne ulice i budynki przez pryzmat dawnej twierdzy.
Szczecin, miasto pływających ogrodów – 02.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – Dworzec Morski
Magdalena Hanusz
Spacer przez Szczecin widziany z dwóch perspektyw – z lotu ptaka i z poziomu wody. W programie wejście na taras widokowy Katedry św. Jakuba i rejs statkiem wycieczkowym po Odrze. Zobaczymy, dlaczego miasto nazywane jest „pływającym ogrodem” i jak woda kształtuje jego krajobraz i tożsamość.
Miasto na śledziu zbudowane – 09.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (trasa okrężna przez plac Orła Białego, Katedrę, Starówkę, Zamek, bulwary, plac Solidarności)
Jacek Woch
Szczecin był przez stulecia jednym z najważniejszych ośrodków handlu śledziem w Europie. Spacer przybliża gospodarcze znaczenie tej ryby, pokazując miejsca związane z jej handlem i przetwórstwem. Odwiedzimy m.in. Ratusz, Kamienicę Loitzów, Katedrę z wizerunkiem Madonny na Śledziach oraz Zamek – miejsca, gdzie śledź budował potęgę miasta.
Muzyczny Szczecin – 15.08.2025 r.
Trasa: START - FILHARMONIA, koniec – Katedra św. Jakuba
Katarzyna Jackowska
Podczas spaceru odkryjemy muzyczne oblicze miasta – od klasyki po współczesność. Przemierzając trasę między Filharmonią, Zamkiem Książąt Pomorskich i Operą, poznamy fascynujące postacie szczecińskiej sceny muzycznej oraz architektoniczne perły związane z dźwiękiem. To wędrówka pełna ciekawostek i pasji twórczej.
Prawdziwa historia Sydonii von Borck – 16.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (przez Muzeum Narodowe, ul. Mariacką, Zamek, ul. Panieńską, pl. Żołnierza)
Dorota Jarocha
Spacer śladami najsłynniejszej „czarownicy” Pomorza. Zastanowimy się, ile prawdy kryje się w legendzie Sydonii von Borck. Czy rzeczywiście była wiedźmą? Jak wyglądała jej historia, samotność, romanse i niezależność? Odszukamy miejsca z nią związane na Mapie Lubinusa, zobaczymy obraz w muzeum i odkryjemy dramat losu kobiety wyprzedzającej swoje czasy.
Od Pleciugi do Platanów – 17.08.2025 r.
Trasa: START - TEATR LALEK PLECIUGA, koniec – Jasne Błonia
Monika Ładnowska
Przyjazny spacer bez barier architektonicznych, zaplanowany z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością. Odkryjemy symbolikę rzeźb, tajemnice Pleciugi, trąbiące południe, krasnale i rycerzy. Zobaczymy Jasne Błonia w nowym świetle, a wszystko to z opowieściami pełnymi lekkości i miejskiego humoru.
Jak Stettin stał się Szczecinem – 23.08.2025 r.
Trasa: start i koniec – CIT (przez pl. Solidarności, Wały Chrobrego, Starówkę, Zamek, Katedrę, pl. Orła Białego)
Szymon Maksymiuk
Spacer o transformacji miasta po 1945 roku. Poznamy historię Szczecina jako „niczyjego miasta”, opowiemy o przesiedleniach, trudnym powrocie do macierzy i zmaganiach z tożsamością. Zwiedzimy dobrze znane miejsca, odkrywając ich nieoczywiste powojenne historie pełne paradoksów i zwrotów losu.
Szlak Gryfitów – 30.08.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – ul. Panieńska
Tomasz Wieczorek
Spacer poświęcony dynastii Gryfitów, którzy przez ponad 500 lat władali Księstwem Pomorskim. Odwiedzimy kluczowe miejsca ich panowania – Zamek, Basztę Siedmiu Płaszczy, Domki Profesorskie, pl. Orła Białego. Uczestnicy otrzymają specjalny przewodnik „Szlak Gryfitów” i będą zbierać pieczątki potwierdzające odwiedzone punkty. Nie zabraknie też legend i anegdot.
Krwawe historie Szczecina – 06.09.2025 r.
Trasa: start i koniec – Centrum Informacji Turystycznej
Daria Zając
Spacer tylko dla osób o mocnych nerwach! Przemierzymy miasto śladami zbrodni, zagadek i miejskich legend. Usłyszymy o tajemniczym pożarze Kaskady, historii Rzeźnika z Niebuszewa, legendzie o Czarnej Jolce i innych przerażających opowieściach z mrocznej strony Szczecina. Miejskie historie, od których włos jeży się na głowie.
Szczecin – berlińskie inspiracje – 13.09.2025 r.
Trasa: START - BRAMA PORTOWA, koniec – plac Grunwaldzki
Magdalena Olejniczak
Spacer ukazujący, jak wiele łączy Szczecin i Berlin – mimo podziału granicą państwową. Architektura, parki, układ urbanistyczny i dziedzictwo kulturowe obu miast bywają do siebie zaskakująco podobne. Spacerując po śródmieściu, odkryjemy miejsca, w których echa Berlina są szczególnie wyraźne.
Mozaiki szczecińskie – historia i ciekawostki – 20.09.2025 r.
Trasa: START - PLAC KOŚCIUSZKI, koniec – plac Zamenhofa
Joanna Olszowska
Spacer przez Śródmieście, śladami unikalnych mozaik zdobiących elewacje kamienic, posadzki, budynki szkolne i podwórka. Poznamy techniki, motywy i historię tej zapomnianej formy dekoracji miejskiej. Różnorodność barw i wzorów ukazuje Szczecin jako miasto pełne detali czekających na odkrycie.
Miasto Stoczniowców – Miasto Wolności – 27.09.2025 r.
Trasa: start – CIT, koniec – CIT (przez Wały Chrobrego, rejs po Odrze, Duńczycę, stocznie i port)
Jacek Woch
Spacer z perspektywy ludzi pracy – stoczniowców, portowców i uczestników szczecińskich strajków. Rejs po Odrze pozwoli zobaczyć miejsca, gdzie toczyła się walka o wolność: świetlice, bramy stoczni i portowe nabrzeża. Opowieść o sile wspólnoty i historii, która zmieniała bieg dziejów Polski.
KUP BILET