WOLNY WEEKEND? sprawdź co się dzieje na mieście...

Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

15.05.2019

Noc Muzeów: cyfrowe antyki w Technoparku

Noc Muzeów: cyfrowe antyki  w Technoparku
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Pierwszy notebook, który poleciał w kosmos i jeden z pierwszych przenośnych komputerów AT z zegarem 10 MHz, a także archaiczne dyski, karty sieciowe i modemy pozwalające prześledzić historię miniaturyzacji komputerów – takie m.in. cyfrowe antyki pokaże Technopark Pomerania podczas tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów.

Wystawa „Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki” poświęcona jest historii rozwoju komputerów osobistych. Prezentuje cyfrowe eksponaty, których czasy świetności przypadają na złotą erę pecetów. Znalazły się wśród nich m.in. komputery ze znakowym systemem operacyjnym DOS, pecety produkowane 40 lat temu w Szczecinie, kolekcje dysków, modemów i innych elementów komputerów z lat 80. i 90. XX wieku, a także oprogramowania, które w tamtym czasie dominowały na światowym rynku. 

Jednym z ciekawszych cyfrowych zabytków jest ojciec laptopa i dziadek smartfona, czyli jeden z pierwszych przenośnych komputerów PC z procesorem taktowanym zegarem 10 MHz. – Zamontowano w nim dwie stacje dysk&...

Czytaj więcej +