WOLNY WEEKEND? sprawdź co się dzieje na mieście...

Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

21.11.2022

"Apolonia, Apolonia" wygrywa festiwal IDFA

"Apolonia, Apolonia" wygrywa festiwal IDFA
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Film dokumentalny zatytułowany "Apolonia, Apolonia" w reżyserii Lei Glob otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym podczas największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie. Film będzie miał swoją polską premierę podczas jubileuszowej, 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku. Koproducentem filmu jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Ten piękny i intymny portret artystki, kręcony przez 13 lat, ma szansę stać się jednym z najważniejszych filmów tego roku, do czego znacząco przyczyniła się nagroda na prestiżowym festiwalu IDFA. Za polsko-duńsko-francuską koprodukcję odpowiada HBO Max (przy projekcie pracowała Hanka Kastelicová), polskim koproducentem jest Małgorzata Staroń (Staron FILM). Film otrzymał wsparcie m.in. z ZFF Pomerania Film.

Duńska reżyserka Lea Glob spotkała po raz pierwszy Apolonię Sokol w 2009 roku. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Na przestrzeni kolejnych lat reżyserka powracała co jakiś czas do kontaktu z bohaterką, budując z nią niez...

Czytaj więcej +
Źródło: zamek.szczecin.pl