Przed nami jeszcze bogata część programu, w tym pokazy „Ultima Thule”, „Seksmisji” i „Chłopów”, a wśród gości m.in. Olgierd Łukaszewicz. Całość zwieńczy niedzielny koncert tria Słoka/Kałka/Drabowski na Statku Joanna.
DĄBSKIE WIECZORY FILMOWE 2024 – PROGRAM NA RESZTĘ DNI
(5-8.09.2024)
5.09.2024 (czwartek) godz. 18.00
Pokaz filmu „Ultima Thule”
dramat, Polska 2023 (83 min)
Reżyseria Klaudiusz Chrostowski
Obsada: Jakub Gierszał, Arthur Henri
Spotkanie po filmie: Klaudiusz Chrostowski
Klub Delta, ul. Racławicka 10
wstęp wolny
6.09.2024 (piątek) godz. 18.00
Pokaz filmu „Seksmisja”
komedia, Polska 1984 (116 min)
Reżyseria Juliusz Machulski
Obsada: Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz
Spotkanie przed filmem: Olgierd Łukaszewicz
Klub Delta, ul. Racławicka 10
wstęp wolny
7.09.2024 (sobota) godz. 18.00
Pokaz filmu „Chłopi”
dramat, Polska/Serbia/Litwa 2023 (116 min)
Reżyseria DK Welchman, Hugh Welchman
Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk
Spotkanie przed filmem: Inga Iwasiów
Klub Delta, ul. Racławicka 10
wstęp wolny
8.09.2024 (niedziela) godz. 19.00
Koncert na wodzie: Słoka / Kałka / Drabkowski
Statek Joanna
bilety: 80 zł
DĄBSKIE WIECZORY FILMOWE 2024 – SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
5 września (czwartek) o 18.00
Pokaz filmu „Ultima Thule” i spotkanie z reżyserem Klaudiuszem Chrostowskim
ULTIMA THULE
dramat, Polska 2023 (83 min)
Reżyseria Klaudiusz Chrostowski
Obsada: Jakub Gierszał, Arthur Henri
Ultima Thule to koniec znanego świata. Film jest opowieścią o odkrywaniu siebie, naturze i nieoczywistej przyjaźni. Trzydziestoletni Bartek wyrusza w samotną podróż na najbardziej odosobnioną brytyjską wyspę, aby odnaleźć siebie. Ma ze sobą tylko plecak, wspomnienia i pytanie co dalej? Dzika natura, praca i nowe relacje codziennie wystawiają go na próbę, ale dają także szansę na spojrzenie w głąb siebie i odpowiedzenia sobie na najważniejsze pytania.
Film wygrał Konkurs Mikrobudżetów na zeszłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
KLAUDIUSZ CHROSTOWSKI
Autor filmów fabularnych, dokumentalnych i teledysków. Ukończył University of the Arts London na wydziale Film and Video oraz Szkołę Filmową w Łodzi na Wydziale Reżyserii. Teledyskiem do utworu „Katarakta” Daniela Blooma zdobył nominację do Fryderyka za najlepszy teledysk roku. Jego pełnometrażowy film dokumentalny „Call Me Tony” został nagrodzony m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, Millennium Docs Against Gravity i Zagrebdox. Ponadto brał udział m.in. w: DOK Leipzig, Doc Aviv czy Escales Documentaries. Za swój debiut fabularny „Ultima Thule” otrzymał m.in. główną nagrodę w konkursie filmów mikrobudżetowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagrodę Perspektywa za najlepszy debiut w polskim kinie oraz „Jantara” za Reżyserię na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. „Ultima Thule” uchodzi za jeden z najbardziej wyrazistych debiutów reżyserskich w polskim kinie w ostatnich latach.
6 września (piątek) o 18.00
Spotkanie z aktorem Olgierdem Łukaszewiczem i pokaz filmu „Seksmisja” z okazji 40-lecia premiery komediowego dzieła Juliusza Machulskiego.
OLGIERD ŁUKASZEWICZ
Aktor filmowy i teatralny. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (1968). Po ukończeniu studiów związał się z krakowskim Teatrem Rozmaitości (1968-1970), a następnie z teatrami warszawskimi: Dramatycznym (1970-1973), Współczesnym (1973-1974, 2001-2003), Powszechnym (1974-1986), Studio (1986-1997), Narodowym (1997-2001), Polskim (od 2003). Laureat wielu prestiżowych laurów, m.in.: Nagrody im. Zbigniewa Cybulskiego (1971), a także Splendora Splendorów za kreacje radiowe (2011).
W jego filmowym dorobku do najważniejszych osiągnięć należą role w „Brzezinie” Andrzeja Wajdy (1970), „Lekcji martwego języka” Janusza Majewskiego (1979), „Seksmisji” Juliusza Machulskiego (1983) - jednym z największych bestsellerów w historii kina polskiego, „Magnacie” Filipa Bajona (1986) i „Generale Nilu” Ryszarda Bugajskiego (2009).
Po raz pierwszy pojawił się na ekranie – i to od razu w jednej z głównych ról – w 1968 roku, jako współczesny, wrażliwy chłopak w ekranizacji książki Andrzeja Brychta „Dancing w kwaterze Hitlera”, w reż. Jana Batorego.
W dorobku Łukaszewicza znajduje się wiele interesujących ról, które pochodzą z filmów kostiumowych realizowanych z dużym rozmachem inscenizacyjnym, są to m.in. Zygmunt Szczerbic, jeden z kochanków Ewy, bohaterki „Dziejów grzechu” (1975) w reż. Waleriana Borowczyka, porucznik Alfred Kiekeritz w „Lekcji martwego języka” (1979) w reż. Janusza Majewskiego, Franzel, najstarszy syn Hansa Heinricha, w „Magnacie” (1986) w reż. Filipa Bajona, czy XVIII-wieczny „mesjasz” Jakub Frank w debiucie Adriana Panka „Daas” (2011).
Zagrał w ponad stu filmach i serialach telewizyjnych.
SEKSMISJA
komedia, Polska 1984 (116 min)
Reżyseria Juliusz Machulski
Obsada: Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz
Jeden z najsłynniejszych filmów mistrza polskiej komedii filmowej Juliusza Machulskiego, który odnowił ten gatunek. A zarazem jedne z najlepszych i najbardziej pamiętanych przez widzów ról Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza, zaskakujących i świetnie sprawdzających się w komedii. Obrazy z tego filmu mamy stale w pamięci, a wiele dialogów obu bohaterów na zawsze weszło do języka.
W roku 2044 (a więc już za dwadzieścia lat!) odhibernowani zostają dwaj ostatni przedstawiciele płci męskiej, skutecznie wprowadzając chaos do idealnego świata rządzonego przez Ligę Kobiet. Dziś, gdy mija czterdziestolecie filmu, świat opanowany przez kobiety, w którym mężczyźni grają na drugim planie (choć szybko przebijają się na plan pierwszy) – jest może bliżej nas niż kiedykolwiek dotąd. Warto więc spojrzeć na film jak na fantastyczno-naukową wizję, która krytykowała świat PRL-u, a okazała się zapowiedzią tendencji zwyciężających we współczesnym świecie.
„Seksmisję” nagrodzono Srebrnymi Lwami Gdańskimi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i „Złotą Kaczką”, nie oddaje to jednak rzeczywistego sukcesu i znaczenia filmu.
7 września (sobota) o 18.00
Pokaz filmu „Chłopi” i spotkanie z pisarką Ingą Iwasiów
CHŁOPI
dramat, Polska/Serbia/Litwa 2023 (116 min)
Reżyseria DK Welchman, Hugh Welchman
Obsada: Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka, Sonia Mietielica, Ewa Kasprzyk
Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.
„Chłopi” zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji studia – filmie „Twój Vincent”. Monumentalne dzieło Władysława Reymonta przepełnione jest kwiecistymi opisami przyrody. Film zostanie zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.
Muzykę do filmu stworzy wielokrotnie nagradzany producent Łukasz L.U.C. Rostkowski. Kompozytor w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów.
Film zdobył Nagrodę Publiczności na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. „Chłopi” byli też polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.
INGA IWASIÓW
Prozaiczka, publicystka, aktywistka, felietonistka, profesorka literaturoznawstwa, nauczycielka pisarstwa, pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów w Uniwersytecie Szczecińskim. Członkini Rady Doskonałości Naukowej pierwszej kadencji i Komitetu Nauk o Literaturze PAN od 2008 roku. Współredaktorka naczelna (z Jerzym Madejskim) czasopisma „Autobiografia. Literatura. Kultura. Media”. Felietonistka „Dużego Formatu” GW. Jurorka konkursów, w tym dwukrotnie Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Conrada, Nagrody Wielki Kaliber, a także nagród teatralnych; obecnie Poznańskiej Nagrody Literackiej.
8 września (niedziela) o 19.00
Koncert Słoka/Kałka/Drabowski
Na zakończenie 18. Dąbskich Wieczorów Filmowych zapraszamy na koncert tria Słoka, Kałka i Drabkowski. Tematem przewodnim koncertu będzie muzyka filmowa.
Leitmotiv będzie przyczynkiem do budowania przez muzyków osobliwego klimatu w oparach kolektywnych improwizacji przeplatanych wspólnymi kompozycjami. Nie zabraknie tematów znanych z klasyki kinematografii w zaskakujących aranżacjach.
Słoka, Kałka i Drabkowski to miłośnicy gitarowych brzmień i muzyki lat ‘60 i ’70. Na co dzień wykonują swoje autorskie utwory, dbają o ambitne aranżacje bawiąc się niejednokrotnie konwencją i przekraczając muzyczne bariery. Ich występy cechuje duża dawka spontaniczności, improwizacji i szczerej, pozytywnej energii płynącej ze “starych dusz”. Folkowo-bluesowy songwriting z jazz-rockowym temperamentem.
Ich eklektyzm słychać na płytach „Stare Śmieci” (Konrad Słoka); „Mono Vs. Stereo” (CHANGO); „Ukryte do wiadomości” (Budyń & CHANGO).
W polskiej kinematografii zaznaczyli swoją obecność w takich filmach jak „Bilet na Księżyc” (reż. Jacek Bromski) czy „Teściowie 2” (reż. Kalina Alabrudzińska).
Skład:
Maciej Kałka - gitara basowa, synth
Konrad Słoka - wokal, gitara akustyczna, gitara elektryczna
Szymon Drabkowski - gitara elektryczna, efekty specjalne
fot. Grażyna Iłowiecka