18.08.2019
16:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
wolny

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

Letnie koncerty plenerowe

Letnie koncerty plenerowe
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

LETNIE KONCERTY PLENEROWE
Dziedziniec menniczy, niedziele, godz. 16.00, wstęp wolny

W przypadku niepogody – Hol Wschodni (wejście A, parter), wówczas obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) na pół godziny przed koncertem.

Podczas wakacji na Dziedzińcu Menniczym Zamku organizujemy bezpłatne koncerty plenerowe w wykonaniu zespołów, reprezentujących różne nurty i gatunki muzyczne (m.in. muzykę poważną, rozrywkową, filmową, etniczną, jazz i swing), w tym także artystów ze Szczecina oraz województwa zachodniopomorskiego. 
Otwarta formuła imprezy, miła atmosfera oraz popularny repertuar – wszystko to powoduje, że koncerty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności.

Dawno temu, przed wojną…
1.09.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

W programie koncertu znajdą się m.in. piosenki Mariana Hemara, Andrzeja Własta i Emanuela Schlechtera.

Piotr Zemła – wokal 
Ola Mońko – fortepian 
Paweł Urowski – kontrabas
Maksymilian Kreft – perkusja

Ten koncert to skrząca się, kolorowa mozaika, zbudowana z ludzkich emocji, które tak naprawdę są takie same, choć minęło już kilkadziesiąt lat. Słuchacze zostaną zabrani w podróż do czasów, gdy warstwa tekstowa, jak i interpretacja piosenki, były niezmiernie istotne. Dawno temu przed wojną piosenka była przyjacielem, który towarzyszył na co dzień i od święta, a radio było wielkim medium.
12 utworów w ciekawych aranżacjach i osobistych interpretacjach pozwoli słuchaczom zanurzyć się w wyjątkowy świat, który wraz z wybuchem wojny przestał istnieć.

Piotr Zemła - wokalista, projektant wnętrz, dusza artystyczna. Mówi o sobie: wokalista sentymentalny z zacięciem musicalowym. Śpiewa światowe i polskie ponadczasowe przeboje muzyki rozrywkowej, ale i te mniej znane, które czekają na odkrycie. 
Wyznaje zasadę, że piosenka żyje tak długo, jak długo jest śpiewana. Chętnie przybliża słuchaczom utwory sprzed nawet kilkudziesięciu lat, lecz we własnej, bardzo osobistej interpretacji.
Na warszawskim Festiwalu Piosenki Musicalowej im. Georga Gershwina został wyróżniony jako Największa Indywidualność Sceniczna. Współpracował z Filharmonią Koszalińską, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną oraz Krakowską Młodą Filharmonią. 

Ola Mońko (Aleksandra Mońko-Allen) – pianistka i kompozytorka czerpiąca inspirację z twórczości takich muzyków jak Krzysztof Komeda, Bobby Timmons, McCoy Tyner, Horace Silver, Lee Morgan, John Coltrane czy Art Blakey.

Jest absolwentką Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli. Kontynuowała naukę w City College of New York w Nowym Yorku u boku takich muzyków, jak John Patitucci, John Hicks i Ronney Mathews. Ukończyła University of the District of Columbia w Waszyngtonie w klasie fortepianu dr Marvy Cooper. Przez sześć lat prowadziła Chór Gospel w kościele Mt. Calvary Catholic Church w Forestville w stanie Maryland, komponując i aranżując dla niego utwory.

Dwukrotnie zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w Słupsku za utwory „I will not fall in love with you” i „Ocean”. W Waszyngtonie współpracowała z muzykami takimi, jak Butch Warren, Eric Allen, Ephraim Wolfolk, Catarina Racha czy Vanessa Williams. Zagrała w Tribute to Charlotte Holloman w University of the District of Columbia w USA. Po trzynastu latach pobytu w Stanach Zjednoczonych wróciła do Polski.

Paweł Urowski – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym. Zdobywca nagród na konkursach jazzowych takich, jak m.in. EIM, Jazz Juniors czy Krokus Jazz Festiwal. Nagrał 18 płyt, w tym album nominowany do Fryderyka 2010, wydany w ramach formacji „Dziki Jazz”. Współpracował z artystami takimi, jak: Dominik Bukowski, Przemek Dyakowski, Anna Serafińska, Maciej Sikała, Weronika Korthals, Dwiki Dharmawan, Joanna Knitter, Wendy Lands, Eric Allen. Współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie grał w spektaklach „Zły”, „Grease”, „Skrzypek na dachu”, „Spamalot”, Przygody Sindbada Żeglarza”, „Notre Dame de Paris”, „Musicalomania”, „Piotruś Pan”.

Maksymilian Kreft - perkusista młodego pokolenia. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni w klasie fortepianu. Umiejętności gry na zestawie perkusyjnym zaczął rozwijać w wieku 14 lat pod okiem takich perkusistów, jak: Paweł Osicki, Grzegorz Sycz, Adam Golicki. W wieku 16 lat zaczął występować z czołowymi muzykami trójmiejskiej sceny jazzowej. Jako siedemnastolatek zdobył indywidualną nagrodę na Festiwalu Jazz nad Odrą z zespołem Marcin Janek Extradition Quintet. Występował na Sopot Molo Jazz Festival, Vertigo Summer Jazz Festival, Jazz w lesie, Jazz nad Odrą, Sopot Jazz Festival. Swobodnie porusza się w różnych stylistykach muzycznych, a najlepiej odnajduje się w jazz fusion i modern jazz.

Free Blues Band
8.09.2019 (niedziela), godz. 16.00, Dziedziniec Menniczy, wstęp wolny

Skład zespołu: 
Andrzej Malcherek – gitara, wokal
Agnieszka Malcherek – organy Hammonda
Mateusz Pawelec – gitara basowa
Dariusz Kamiński- perkusja

Free Blues Band to grupa bluesowa założona przez braci Andrzeja i Mariana Malcherków w końcu 1979 r. Grają muzykę pełną ekspresji, która łączy w sobie elementy rythm’n'bluesa, soul, funku i jazzu. Na swym koncie mają tytuły laureatów z praktycznie wszystkich festiwali muzyki rockowej i bluesowej organizowanych w Polsce od 1983r. Koncertowali w Holandii, RFN, Łotwie, Estonii, Norwegii, Węgrzech i Czechach. Wydali 4 autorskie albumy studyjne. Współpracowali z wybitnymi muzykami polskimi i zagranicznymi, m.in. z członkami zespołu Deep Purple, który mieli okazję supportować podczas szczecińskiego koncertu grupy w roku 2004.
Ciekawostką są używane przez zespół oryginalne organy Hammonda – kultowy instrument elektroniczny z mechanicznym generatorem dźwięku o niepowtarzalnym brzmieniu.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl