17.10.2019
20:00


Pełna kultura

SOUNDLAB: Subotnick & Lillevan

SOUNDLAB: Subotnick & Lillevan
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

SOUNDLAB
Lab 1: Subotnick & Lillevan

Artyści:
Morton Subotnick - elektronika
Lillevan – wizualizacje

Morton Subotnick i Lillevan zabiorą publiczność w muzyczną podróż w czasie – począwszy od legendarnego albumu „Silver Apples” z 1967 r. aż do współczesnych kompozycji ze „Sky of Cloudless Sulpher” na czele. Koncert w Szczecinie będzie ich jedynym występem Polsce.

Zamówiona przez Bregenzer Festspiele opera „Pokój Jakuba” stała się fundamentem blisko dziesięcioletniej współpracy Mortona Subotnicka i Lillevana. W Szczecinie wystąpią ze swoim projektem „From Silver Apples to a Sky of Cloudless Sulphur”. Ta muzyczno-wizualna retrospektywa twórczości Subotnicka, ojca chrzestnego muzyki elektronicznej, otworzy kolejną edycję Filharmonicznego Laboratorium Muzyki Elektronicznej SOUNDLAB.

Morton Subtonick to pionier i innowator – bez niego współczesna muzyka elektroniczna brzmiałaby zupełnie inaczej. To on jako jeden z pierwszych inkorporował do swoich prac żywe instrumenty lub interaktywne systemy cyfrowe. Kamieniem milowym w karierze artysty była napisana na zamówienie Nonesuch Records kompozycja „Silver Apples of the Moon” (1966-67), która od początku powstawała z myślą o zapisaniu jej przy wykorzystaniu zupełnie nowego medium – przenośnego dysku. Subotnick uczestniczył w rewolucji, w której rozumieniu nowoczesny system audio może być współczesną formą kameralnej prezentacji muzyki. Nie bez powodu uważa się go za ojca chrzestnego muzyki elektronicznej, jaką znamy. Subotnick jest też zapalonym wykładowcą, performerem i… twórcą kreatywnych narzędzi muzycznych dla dzieci. Opracował m.in. programy edukacji muzycznej do stosowania w szkole i poza nią.
W Szczecinie Mortonowi Subotnickowi towarzyszyć będzie Lillevan – artysta wizualny specjalizujący się w nowych mediach. Członek słynnej niemieckiej grupy Rechenzentrum nie przestaje eksperymentować. Łączy stare i nowe techniki projekcyjne, tworzy instalacje audio-wideo, miesza ze sobą gatunki zacierając ich granice. Wśród artystów, z którymi współpracował znaleźli się m.in. Christian Fennesz i Vladislav Delay/Luomo, Zeitkratzer, Zbigniev Karkowski, Deadbeat, Tarwater, Pole, czy Zeitblom.

Od blisko dziesięciu lat Lillevan i Subotnick podróżują od Meksyku po Chiny, reinterpretując i nadając nowy wymiar klasycznym już kompozycjom tego ostatniego. Podczas występu publiczność ma okazję nie tylko zapoznać się lub przypomnieć sobie klasykę elektroniki, ale też – dosłownie – zobaczyć, jaką drogę przebyły muzyka i obraz w rzeczywistości przyspieszonego rozwoju mediów i technologii. Na scenie nie zabraknie wczesnych urządzeń elektronicznych, jak np. syntezator Buchla.

Będzie to jedyny występ Mortona Subotnicka i Lillevana w Polsce w ramach tej trasy koncertowej. Już teraz zapraszamy do złotej sali symfonicznej na pierwszy w sezonie artystycznym 2019/2020 koncert z cyklu SOUNDLAB – gwarantujemy kolejny dobry sezon!

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Małopolska 48, 70-515 Szczecin

91 430 95 10, 539 94 94 54 - kasa
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl
www.filharmonia.szczecin.pl