12.10.2019
20:30

Miejsce
Ośrodek Teatralny Kana

Wstęp
wolny

Kategoria
Koncert

Pełna kultura

Festiwal Kultury Afrykańskiej „Africa Trip” vol. 4

Festiwal Kultury Afrykańskiej „Africa Trip” vol. 4
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Festiwal Kultury Afrykańskiej „Africa Trip” vol. 4:
Afro Balanga w Kanie, koncerty, wstęp wolny (obowiązują wejściówki: uderzwbeben@gmail.com)Festiwal Kultury Afrykańskiej 

Wieczór rozpoczną tradycyjnie szczecińscy bębniarze pod szyldem Uderz w Bęben, po których zagra międzynarodowy projekt Djembe PRO, zrzeszający muzyków/instruktorów aktywnie promujących kulturę bębniarską regionu Afryki Zachodniej, wraz z gośćmi specjalnymi pochodzącymi z Gwinei: braćmi Sana Camara i Mamadou Dian Camara. Po koncercie przenieść się będzie można do Piwnicy Kany na after party, gdzie swoją selekcją muzyczną uraczy nas Toft. Afro Balanga to możliwość przeniesienia się w świat afrykańskich rytmów, wielobarwnej kultury, żywiołowej ekspresji, a także zastrzyk radosnej, słonecznej energii na nadchodzącą jesień. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wejściówki. 

Afro Balanga to wieczór poświęcony kulturze muzycznej Afryki ze szczególnym uwzględnieniem regionu Afryki Zachodniej. To także spotkanie z wyjątkowymi artystami i muzyką pochodzącą prosto z serca. To propozycja, która ma na celu przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców bogatą kulturę Afryki w różnych jej odsłonach, a co za tym idzie: zwiększenie wrażliwości mieszkańców Szczecina oraz osób przyjezdnych na różnorodność kulturową, pobudzenie  potrzeby poszerzania wiedzy i świadomości na jej temat oraz większego szacunku do innych kultur. Jest to także próba przypomnienia i nawiązania do bogatej tradycji bębniarskiej Szczecina. Miasta, w którym powstał, jako jeden z pierwszych polskich zespołów grających muzykę Afryki Zachodniej, zespół Czerwone Drzewo. A później Sambal − pierwszy w Polsce zespół grający perkusyjną, uliczną sambę batucadę. Muzyka łączy, jest ponad podziałami. Wieczór pełen muzycznych doznań, który ma uczyć wzajemnego szacunku. Propozycja powinna zainteresować zarówno młodych ludzi lubujących się w gorących rytmach lub poszukujących swoich muzycznych fascynacji, jak i nieco starszych pasjonatów muzyki o zabarwieniu etnicznym − to także uczta dla koneserów wykwintnych brzmień. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

program:
20:15, otwarcie drzwi Teatru Kana
20:30, Uderz w Bęben
21:30, Djembe PRO + Sana Camara & Mamadou Dian Camara
23:00, After party w Piwnicy Kany: muzyka z głośników, o którą zadba Toft. Możliwy również jam session z zaproszonymi gośćmi

DjembePRO – założeniem tego międzynarodowego projektu jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń, wspólnych treningów oraz intensywnego rozwoju dla muzyków/instruktorów zajmujących się zgłębianiem wiedzy dotyczącej gry na afrykańskich instrumentach. Wynikiem systematycznych spotkań jest przygotowany wspólnie materiał muzyczny. Występ uświetni obecność wybitnych postaci: muzyka Sana Camara oraz tancerza Mamadou Dian Camara, pochodzących ze stolicy Gwinei – Conakry.

Sana Camara − jeden z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych afrykańskich muzyków perkusyjnych młodego pokolenia. Od najmłodszych lat kształcił się pod okiem mistrzów: Yamoussa Camara i Mouctar Touré. Był solistą baletu Soleil d'Afrique, członkiem Sourakhata, Percussion Group Babara, Toure Kunda Percussion i Sabougnouma. Obecnie mieszka w Belgii, gdzie współpracuje z Babara Bangoura. Podróżuje po Europie, występując i prowadząc warsztaty gry na djembe.

Mamadou Dian Camara – brat wspomnianego Sana Camara, tancerz i muzyk urodzony w Conakrze, pochodzący z rodziny griotów. Uczył się pod okiem swojego ojca, Mamadou Nylona Camary, założyciela zespołu Ensemble Instrumental de Guinée oraz Mamy Diaboli. W Gwinei współpracował jako tancerz i muzyk z Ensemble national des percussions de Guinée, Ballet de Matam, balet Merveilles de Guinée, balet Soleil d'Afrique oraz z grupami Konkoba. Mamadou Dian Camara W 2001 roku wydał we Francji album zatytułowany L'Afrique Noire (Musique ARB) – zbiór afrykańskich piosenek i kołysanek dla dzieci. Pochodząca z tej płyty piosenka Bonbon trafiła na ścieżkę dźwiękową filmu „Życie Adeli” (reż. Abdellatif Kechiche, Złota Palma Festiwalu Filmowego w Cannes, 2013). Obecnie mieszka we Francji. Prowadzi warsztaty tańca we Włoszech i w Grecji. Cyklicznie organizuje również podróże szkoleniowe do Gwinei.

Uderz w Bęben – grupa stworzona przez szczecińskiego bębniarza, etnologa, miłośnika Afryki oraz inicjatora Festiwalu – Pawła Sasima. Nazywają się różnie w zależności od okoliczności i potrzeb; znani między innymi jako Afro Banda, Djembelovers lub Grupa Uderzeniowa. Repertuar grupy to inspirowane autentycznymi zachodnioafrykańskimi schematami muzycznymi rytmy grane na tradycyjnych bębnach djembe i dundun.

Kontakt w sprawie wejściówek (od 1 października):  Paweł Sasim, uderzwbeben@gmail.com, 508 801 005.

Ośrodek Teatralny Kana

Ośrodek Teatralny Kana

Pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5. 70-521 Szczecin

91 4330388, 91 4341561
info@kana.art.pl
www.kana.art.pl/