Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki 2022
Druga edycja festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” ponownie będzie szczecińskim świętem kultury włączającej. Koncerty z udziałem seniorów i młodzieży, konferencja, gra miejska, happeningi i warsztaty – wszystko poświęcone PAMIĘCI I UWAŻNOŚCI, czyli głównym tematom tegorocznej edycji festiwalu. Festiwal potrwa od 15 do 19 czerwca 2022 r.
Słuchanie muzyki niesie za sobą mnóstwo prozdrowotnych korzyści, zarówno w sferze psychologicznej, jak i fizjologicznej, dlatego łącząc różnorodne formy wyrazu, chcemy uświadamiać i pokazywać jaką siłę i wartość mają dobre dźwięki. Podczas festiwalu nie zabraknie też koncertów wyjazdowych, do miejsc o utrudnionym dostępie do kultury. Dobre dźwięki musi usłyszeć każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania. Festiwal to kolejna odsłona kampanii społecznej o tym samym tytule, w ramach której, Filharmonia uwrażliwia na dźwięki i problem hałasu w naszym otoczeniu.
Czerwcowy festiwal wyjdzie poza sferę walki z hałasem oraz profilaktyki i higieny słuchu, a jego motywem przewodnim będzie pamięć i uważność. Będziemy rozważać dobre dźwięki szerzej – w kontekście dostępności kultury, kultury włączającej, a także istotnej roli muzyki w procesie starzenia. Spróbujemy udowodnić, że muzyka relaksacyjna lub klasyczna zmniejsza uczucie niepokoju, wycisza, powoduje wzrost zachowań prospołecznych oraz pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Odniesiemy się także do grup defaworyzowanych, dostarczymy wiedzy merytorycznej z zakresu aktywnego starzenia się, treningu pamięci i twórczości oraz arteterapii. Festiwal to poszukiwanie przyjemności i ukojenia po pandemii koronawirusa. To nauka i rozrywka dla całej rodziny!
Od 15 do 19 czerwca zobaczysz, usłyszysz i poczujesz z nami DOBRE DŹWIĘKI!
program Festiwalu SDD:
15.06.2022 – ŚRODA, GODZ. 10.00 – Konferencja
16.06.2022 – CZWARTEK, GODZ. 19.00 – Premiera online reportażu o dawnym Szczecinie
17.06.2022 – PIĄTEK, GODZ. 19.00 – Koncert symfoniczny “Niezapominajka”
18.06.2022 – SOBOTA, GODZ. 11.00 – Gra miejska
18.06.2022 – SOBOTA, GODZ. 13.00 – Spektakl rodzinny „PAN DŹWIĘK”
19.06.2022 – NIEDZIELA, GODZ. 17.00 – Koncert rodzinny “Gdzie jest memo?”
15.06.2022 – ŚRODA, GODZ. 10.00 – Konferencja
Wzór na pamięć - niezapomniana konferencja
Liczne badania oraz publikacje wykazały, że słuchanie muzyki relaksacyjnej lub klasycznej zmniejsza uczucie niepokoju, wycisza i wprowadza w dobry nastrój, powoduje wzrost zachowań prospołecznych, a przede wszystkim wpływa na pamięć i koncentrację. Osoby, które słuchają muzyki klasycznej regularnie, są bardziej ożywione intelektualnie, zwiększają się ich zdolności twórcze, mają lepszą koncentrację i skupienie, a ich pamięć może zwiększyć się o ponad 90%.
Podczas konferencji eksperci mówić będą o terapii muzyką i ruchem, o tym, jak sztuka wpływa na proces zapamiętywania, oraz o pamięci, w tym pamięci słuchowej. Prelegenci zaznajomią
uczestników z zagrożeniami, jakie niesie za sobą życie pełne pośpiechu, hałasu i tzw. multitaskingu, oraz z szansami, które daje muzyka i uważność. Uczestnikom zostaną przedstawione wyniki ankiety badawczej dotyczącej roli muzyki w życiu seniorów, przeprowadzonej wśród ponad setki osób powyżej 60. roku życia. Nie zabraknie również prelekcji dotyczącej medycznych aspektów pamięci i tzw. „mgły covidowej”, która dotknęła wiele osób zmagających się z wirusem. Konferencja będzie okazją do wymiany poglądów, poszerzania wiedzy i odkrycia wielofunkcyjności muzyki i jej niezwykłego wpływu na codzienność.
Konferencja będzie tłumaczona symultanicznie i transmitowana na platformie wideokonferencyjnej ZOOM, by dotrzeć do jak największej liczby osób, które z różnych przyczyn nie mogą pojawić się w Filharmonii.
16.06.2022 – CZWARTEK, GODZ. 19.00 – Premiera online reportażu o dawnym Szczecinie
Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki
Premiera online reportażu o dawnym Szczecinie
W ramach festiwalu zaprezentujemy reportaż o Szczecinie widzianym oczami dziecka. Pokażemy nieznane zakamarki naszego miasta, zapomniane miejsca i kamienice, które pamiętają przedwojennych mieszkańców i ich historię. Bohaterką reportażu będzie Monika Szymanik – szczecińska blogerka, która wydała album „Kamienica w lesie” ze zdjęciami szczecińskich, poniemieckich kamienic, a także książkę "Christel Schubert DZIECIŃSTWO 1935-1949".
Album to przede wszystkim intrygujące detale elewacji kamienic, ale też tajemnice, które kryją wnętrza budynków. Książka „Christel Schubert DZIECIŃSTWO 1935-1949", to przetłumaczone na język polski wspomnienia Christel, mieszkającej niegdyś w jeden z kamienic Szczecina. Reportaż ukaże Szczecin oczami dziecka, które kocha miasto, w którym żyje. Uzmysłowi też jaką siłę mają wspomnienia, a historie i tajemnice niemieckiego Stettina zbudowały tożsamość dzisiejszego Szczecina.
Reportaż będzie dostępny w dwóch wersjach językowych.
17.06.2022 – PIĄTEK, GODZ. 19.00 – Koncert symfoniczny “Niezapominajka”
Niezapominajka | Przeboje muzyki klasycznej
Koncert symfoniczny
ARTYŚCI:
Rafał Kłoczko – dyrygent
Program:
Aram Chaczaturian - Taniec z szablami z baletu Gajane
Johannes Brahms - Taniec węgierski nr 5 g-moll
Wolfgang Amadeus Mozart - Eine kleine Nachtmusik KV 525
Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia nr 40 g-moll KV 550
Johann Strauss - Nad pięknym modrym Dunajem
Edvard Grieg - Suita nr 1 z muzyki do dramatu Peer Gynt op. 46
Johann Strauss - Marsz Radetzky’ego op. 228
Antonio Vivaldi - Koncert nr 2 g-moll op. 8,Lato RV315 z cyklu Cztery pory roku
Wydarzenie odbywa się w ramach II edycji festiwalu “Słyszę Dobre Dźwięki”
W ramach festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” nie zabraknie wydarzenia dla naszych melomanów, którzy nie wyobrażają sobie piątku bez Orkiestry Symfonicznej Filharmonii. Podczas koncertu będziemy mówić o tym, że o pamięć trzeba dbać całe życie, a wspomnienia seniorów są niezwykle wartościowe.
Piątkowy koncert poświęcony będzie więc pamięci oraz muzycznym wspomnieniom wielu pokoleń. W programie pojawią się utwory związane z literaturą klasyczną, które na zawsze wpisały się w pamięć naszej starszej publiczności. Repertuar powstał w oparciu o preferencje i upodobania seniorów, którzy wzięli udział w ankiecie przeprowadzonej przez Dyrektor Filharmonii – Dorotę Serwę. W trakcie koncertu zaprezentujemy efekt warsztatów dla seniorów – współgrające z muzyką wizualizacje, na które składają się wspomnienia najstarszych melomanów. „Niezapominajka” będzie zdecydowanie niezapomnianym koncertem utkanym ze strzępków pamięci seniorów. Koncert będzie prowadzony przez konferansjerów w dwóch językach – polskim i niemieckim. Po koncercie grupa warsztatowa z Niemiec i Polski ponownie zintegruje się w kawiarni w Filharmonii.
18.06.2022 – SOBOTA, GODZ. 11.00 – Gra miejska
Łowcy pamięci
Rodzinna gra miejska
Wydarzenie odbywa się w ramach II edycji festiwalu “Słyszę Dobre Dźwięki”.
Przestrzenna gra miejska rozpocznie się w samym centrum Szczecina i będzie wydarzeniem dla całych rodzin. Mieszkańcy usłyszą dobre dźwięki przez historię miejsc i konotacje brzmieniowe. Zapomniane zakamarki miast odżyją dzięki specjalnej aranżacji i obecności muzyków, animatorów i wolontariuszy, którzy przez cały czas trwania gry będą edukować i instruować uczestników. W niektórych miejscach, takich jak zamknięte oficyny poniemieckich kamienic, zabytkowe klatki schodowe, znane wszystkim sklepy, restauracje i place, powstaną stacje, w których odbędą się krótkie performensy muzyczne. Podczas zabawy połączonej z nauką rodziny będą miały możliwość poznać miasto i dobre dźwięki przez zabawę.
Młodsi i starsi uczestnicy zdobędą wiedzę o historii miasta oraz zintegrują się w działaniu. Zespoły poznają miasto i zapomniane, nietuzinkowe miejsca, przez rozwiązywanie przygotowanych zadań rozmieszczonych w różnych punktach w przestrzeni miejskiej, powiązanych ze sobą tematycznie. Rodziny na starcie otrzymają specjalnie przygotowane karty do gry, obejmujące wskazówki dotyczące miejsc i przygotowanych zadań. Trasa zakończy się w Filharmonii.
Dla zwycięzców czekają niesamowite nagrody ufundowane przez Galerię Kaskada. Na mecie w Filharmonii, wszyscy uczestnicy gry, będą mogli wziąć udział w spektaklu rodzinnym "Pan Dźwięk"
Czas przebiegu: ok. 2 godziny
Zespoły: Min. 2 osoby, max. 6 osób
Orientacyjna trasa gry: Śródmieście
Zapraszamy całe rodziny, grupy znajomych, przyjaciół i sąsiadów! Jeśli zespół liczy ponad 6 osób, zachęcamy do stworzenia drugiego.
Zgłoszenia przyjmujemy do 10 czerwca. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Gra miejska odbędzie się przy współpracy z partnerami festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki” – Centrum Inicjatyw Rodzinnych, Galerią Kaskada i Domem Skandynawskim.
18.06.2022 – SOBOTA, GODZ. 13.00 – Spektakl rodzinny „PAN DŹWIĘK”
Pan Dźwięk
Spektakl rodzinny dla dzieci od 6. roku życia, z opiekunami
ARTYŚCI:
Grażyna Grobelna-Przybyło - reżyseria
Marta Grzywacz - głos
Wydarzenie odbywa się w ramach II edycji festiwalu “Słyszę Dobre Dźwięki”.
Spektakl „Pan Dźwięk”, w reżyserii Grażyny Grobelnej-Przybyło to część projektu „Współczesna dla Dzieci” łączącego teatr, ruch, obraz, słowo, a przede wszystkim współczesne dźwięki. „Pan Dźwięk” to spektakl właśnie o muzyce, która, jak cień, towarzyszy codziennej zabawie, nudzie podczas deszczu, radościom czy smutkom. Dźwięk zasłyszany gdzieś przez przypadek jest dla nas przyczyną do rozpoczęcia… muzykowania. Różnorodność dźwięków sprawdzana będzie głosem i przy fortepianie (nawet w jego wnętrzu lub obok niego), zagra również obraz i gest.
Podczas spektaklu wyłonimy zwycięzców oraz rozdamy nagrody uczestnikom gry miejskiej „Łowcy pamięci”.
19.06.2022 – NIEDZIELA, GODZ. 17.00 – Koncert rodzinny “Gdzie jest memo?”
Gdzie jest memo?
Koncert rodzinny dla dzieci od 6. roku życia, z opiekunami
ARTYŚCI:
Maria Sydor – dyrygent
W programie najpopularniejsze utwory Antonio Vivaldiego, Josepha Haydna, Ryszarda Wagnera, Claude’a Debussy’ego, Mieczysława Karłowicza a także The Beatles i Kraftwerk.
Wydarzenie odbywa się w ramach II edycji festiwalu “Słyszę Dobre Dźwięki”.
Przysiady, podskoki czy brzuszki – takie wygibasy pomagają utrzymać ciało w dobrej formie. Jak natomiast zachować dobrą pamięć? Czy w dzisiejszym natłoku informacji i wszelkich bodźców aby na pewno ma się dobrze, czy może jednak trochę wariuje? Jak działa i czego jej potrzeba? A może pomocna okaże się muzyka? Przecież czasem zdarza się tak, że nawet nieświadomie zapamiętujemy jakieś fragmenty utworów, motywy, charakterystyczne rytmy. Podążymy tym tropem!
Czerwcowy koncert rodzinny – symfoniczne święto dla małych i dużych melomanów – tak jak cała II edycja festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”, zostanie poświęcony pamięci, w szczególności pamięci słuchowej, która jest podstawowym narzędziem uczenia się – od słów własnego języka przyswojonego w dzieciństwie, przez naukę języków obcych, po nabywanie umiejętności muzycznych i zapamiętywanie dźwięków pochodzących z otoczenia. Z tego powodu dbanie o higienę słuchu zajmuje ważne miejsce w życiu człowieka, od dzieciństwa do wieku dojrzałego. Narracja koncertu skupiać się będzie na tak zwanych grach memo – czyli ćwiczeniach pamięciowych poprawiających koncentrację i pamięć słuchową. Podczas koncertu prowadzący zagrają z melomanami w gry rozwijające pamięć, a Orkiestra Symfoniczna Filharmonii zaprezentuje niezapomniane dzieła mistrzów kompozytorskiego pióra.
Program Festiwalu SDD 2022 dostępny jest na stronie: https://uslysz.filharmonia.szczecin.pl
Bilety oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://filharmonia.szczecin.pl
Tak wyglądała poprzednia edycja:
https://youtu.be/N3zO5PWntqc