XXV WIOSENNE KONCERTY GITAROWE
18-26 marca (soboty, niedziele), godz. 17:00
Miłośników dobrej muzyki Zamek zaprasza na kolejną edycję koncertów, podczas których rozbrzmiewać będą dźwięki gitary klasycznej, jazzowej i kontrabasu. Dla szczecińskiej publiczności wystąpią światowej sławy muzycy: jeden z najlepszych duetów gitarowych na świecie Duo Melis, najczęściej nagradzany w historii kwartet gitarowy Erlendis Quartet, utytułowany gitarzysta jazzowy Szymon Mika wraz z kontrabasistą Piotrem Narajowskim oraz laureat licznych konkursów Zsombor Sidoo.
SZYMON MIKA DUO
18 marca (sobota), godz. 17:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 70 zł
Szymon Mika – gitarzysta i kompozytor, uznany za jazzową Nadzieję Roku 2016 oraz Gitarzystę Roku 2022 w plebiscycie magazynu Jazz Forum. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, w tym Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015) oraz Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012). Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Na co dzień koncertuje z czołówką polskiego i światowego jazzu, tworząc nietuzinkowe projekty.
Do współpracy podczas koncertu w Zamku zaprosił kontrabasistę młodego pokolenia Piotra Narajowskiego, zdobywcę wielu nagród, współpracownika wybitnych osobistości polskiego i europejskiego jazzu.
Program koncertu:
Muzycy wykonają kompozycje lidera oraz autorskie aranżacje standardów muzyki jazzowej i rozrywkowej.
DUO MELIS
19 marca (niedziela), godz. 17:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 100 zł
Hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis od momentu ich debiutu jako Duo Melis w 1999 r. tworzą jeden z najbardziej liczących się w muzycznym świecie duetów gitarowych. Muzycy występowali na wielu prestiżowych scenach, m.in. w filharmonii w Berlinie, Concertgebouw w Amsterdamie, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Megaron w Atenach oraz Merkin Concert Hall w Nowym Jorku.
Są laureatami licznych nagród, zarówno indywidualnie jak i zespołowo. W 1999 r. jako duet zajęli pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Frechen (Niemcy). W 2000 r. wygrali prestiżowy Konkurs Duetów Gitarowych w Montelimar (Francja) oraz 21. Międzynarodowy Konkurs Duetów Gitarowych im. Mauro Giulianiego we Włoszech. W 2001 r. otrzymali nagrodę dla najlepszego duetu podczas Konkursu Muzyki Kameralnej w Lipsku (Niemcy) oraz zwyciężyli podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Paryżu. W 2003 r. nagrali swoją pierwszą płytę po zdobyciu nagrody miasta Verony na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Geatano Zinettiego (Włochy). W 2005 r. z powodzeniem wystąpili w Yehudi Menuhin Society Live Music Now. W 2013 r. ukazał się ich kolejny album płytowy, odebrany z wielkim entuzjazmem przez koneserów gitary.
Duo Melis współpracowało m.in. z Berliner Symphoniker, Filharmonią w Neubrandenburgu, Bayerische Kammerphilharmonie oraz Orkiestrą Radiową z Bukaresztu.
Szeroki repertuar duetu obejmuje dzieła od epoki baroku aż po muzykę Astora Piazzolli, Alberto Ginastery czy Leo Brouwera, jak również koncerty na dwie gitary Rodrigo, Castelnuovo-Tedesco, Dyensa, Brouwera i Vivaldiego, a także powstały niedawno koncert Marka Pasiecznego dedykowany specjalnie Duo Melis. Na potrzeby badań naukowych muzycy grają również na instrumentach historycznych z XIX wieku.
Ich ostatnia trasa koncertowa obejmowała występy w Azji na międzynarodowych festiwalach gitarowych w Daejeon (Korea) i Changsha (Chiny), a także recitale w Chengdu, Guiyang, Wenzhou, Shenzhen i Tokio (Japonia). W Ameryce Północnej wystąpili ponownie na konwencji Guitar Foundation of America (GFA) w Denver, podczas Cleveland Guitar Weekend oraz koncertowali w Bostonie, Houston, San Francisco, Columbus, Vancouver i Calgary. W Europie są regularnie zapraszani na najważniejsze festiwale gitarowe - koncertowali w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii, Francji, Rumunii, Słowacji, Polsce, Szwecji i w Norwegii.Od 2006 r. uczą w Conservatoire National de Strasbourg we Francji.
Artyści są sponsorowani przez firmę D’Addario.
Program koncertu:
ASTOR PIAZZOLLA (1921-1992)
Lo que vendra*
J. N. PANCRACE ROYER (1703-1755)
L’Aimable *
Le Vertigo *
ANTOINE DE LHOYER (1768-1840)
Duo N° 2 Op. 31
I. Allegro moderato
II. Menuetto. Trio
III. Adagio cantabile
IV. Rondo
P I. TCHAIKOVSKY (1840-1893)
The Seasons: June*
ASTOR PIAZZOLLA (1921-1992)
Tango Suite:
- Allegro
- Andante rubato melancolico
- Allegro
*Autorami transkrypcji są Alexis Muzurakis i Susana Prieto
ERLENDIS QUARTET
25 marca (sobota), godz. 17:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 70 zł
Erlendis Quartet to polski kwartet gitarowy, który powstał w 2013 r. w Poznaniu. W jego skład wchodzą Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy członkowie zespołu są absolwentami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.
Zespół intensywnie koncertuje w Polsce oraz za granicą (USA, Kanada, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania Irlandia, Łotwa, Ukraina). Kwartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele znaczących osiągnięć, m.in. nagrody w konkursach muzyki kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy), Kerkrade (Holandia), Kopenhadze (Dania), a także udział w wielu festiwalach i konferencjach instrumentalnych.
Nazwa zespołu (isl. erlendis oznacza „poza granicami”) wyraża filozofię i działania muzyków, którzy ciągle odkrywają nowe możliwości instrumentów oraz spójność budowaną pomimo łączenia czterech różnych temperamentów muzycznych.
Repertuar Erlendis Quartet jest bardzo szeroki – od kompozycji pisanych na kwartet gitarowy poprzez transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej aż po utwory współczesne. Kwartet jest sponsorowany przez firmy Savarez i Audiostacja.
Program koncertu:
1. Gerardo Rodriguez (1897-1948) - La Cumparsita
2. Jan Sebastian Bach (1685-1750) - Preludium i Fuga cis-moll, BWV 849
3. Antonin Dworzak (1841-1904) - Tańce słowiańskie:
I. Dumka op. 72 nr 2,
II. Furiant op. 46 nr 8
4. Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) - Nokturn B-dur op. 16 nr 4
5. Sting (1951) - Englishman in New York
6. Ernesto Lecuona (1896-1963) - Suita Andaluzyjska:
I. Cordoba,
II. Andalucia,
IV. Gitanerias,
VI. Malaguena
ZSOMBOR SIDOO
26 marca (niedziela), godz. 17:00
Sala Anny Jagiellonki
Bilety: 100 zł
Zsombor Sidoo to niewątpliwie jeden z najbardziej obiecujących gitarzystów swojego pokolenia. Jest uznawany za wyjątkowo utalentowanego muzyka z wielką wrażliwością na różne style, dużą kulturą i wiedzą oraz imponującymi zdolnościami technicznymi.
Jest zdobywcą III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym Markneukirchen, uznawanym za jeden z najważniejszych konkursów muzycznych. Ponadto jest laureatem wielu konkursów, m.in. 5. Festiwalu Gitarowego w Zagrzebiu, 15. „Enrico Mercatali Competition (Gorizia), międzynarodowego konkursu gitarowego „Ida Presti” (Samobor) i 10. Konkursu Gitarowego w Oberhausen (Oberhausen) oraz II nagrody na 11. Konkursie im. J. K. Mertza (Bratysława) i Forum Gitarre Wien (Wiedeń) i Europea Bach Award (2022) oraz 3. nagrody na 52. Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej „Michele Pittaluga” oraz na 44. Międzynarodowym Konkursie Gargnano. W 2016 r. i 2021 r. otrzymał stypendium miasta Graz dla najlepszych studentów muzyki studiujących w Grazu.
Regularnie koncertuje w całej Europie, występując w prestiżowych salach koncertowych. Na swoich koncertach prezentuje starannie dobrany program, zawierający zawsze wielkie arcydzieła z różnych epok.
Program koncertu:
Johann Kaspar Mertz (1806-1856) / Franz Schubert, Sechs Schubert’sche Lieder
Lob der Tränen
Liebesbotschaft
Aufenthalt
Ständchen
Die Post
Das Fischermädchen
Jan Sebastian Bach (1685-1750), Partita in D minor (BWV 1004)
Allemande
Corrente
Sarabande
Giga
Ciaccona