FIKUŚNY FESTIWAL LITERATURY
Dzień Dziecka to dobry dzień, żeby zainaugurować Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie, czyli pierwszy na Pomorzu Zachodnim festiwal książki dla dzieci z prawdziwego zdarzenia!
1 czerwca na scenie Ogrodów Śródmieście słychać będzie donośne BZZZ Bzyczenie! Spotkamy się z Wojciechem Widłakiem, Panem Kuleczką, psem Pypciem, muchą Bzyk-Bzyk i kaczką Katastrofą. W południe zamerda ogonem najbardziej rozpoznawalna, lokalna psia celebrytka – Figa wraz ze swoją opiekunką Kingą Konieczny. A wieczorem zakręcimy nóżką i bioderkami! O 18.00 zapraszamy wszystkich małych i dużych fanów dobrej zabawy i Edzia na bal przebierańców. Wystarczy wziąć uśmiech, no dobra i przebrać się za swoją ulubioną posiać literacką, a później tylko pląsać w rytm muzyki. Przygotowaliśmy dla Was warsztaty, wspólne czytanie, quiz wiedzy o Edziu z nagrodami i mnóstwo niespodzianek.
Bal u Edzia to tylko początek wrażeń, bo przez całe lato będziemy spotykać się w towarzystwie naszych i waszych ulubionych autorów i autorek, będziemy się bawić, wspólnie czytać, rozmawiać, tworzyć, rysować, rymować, a nawet praktykować jogę!
Do Szczecina przybędą: Pan Kuleczka i kaczka Katastrofa, Figa – psia superbohaterka, Edzio i przyjaciela, Basia, Florka, Skarpetki, wszystkie pszczoły i drzewa, Miziołek, Kaszydło i Mały Potwór, charty i syjamy, Antek i Kurzol, żubr Pompik, a nawet cała Kocia Szajka.
A to wszystko za sprawą autorów i ilustratorów, którzy przyjęli zaproszenie na Festiwal. Będziecie mieli niepowtarzalną okazję spotkać m.in. Zofię Stanecką, Piotra Sochę, Emilię Dziubak, Tomasza Samojlika, Agatę Romaniuk, Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, Daniela de Latoura, Nikę Jaworowską-Duchlińską, Martę Lipczyńską-Gil i Wojciecha Widłaka.
Fikuśny Festiwal Literatury jest dla Was, zabierzcie więc przyjaciół i znajomych i dajcie się zaprosić na najfikuśniejsze wydarzenie w Szczecinie!
Do zobaczenia, Wasza Ciocia Fika
1 czerwca | 17-18 czerwca| 1-2 lipca| 15-16 lipca | 29-30 lipca | 12-13 sierpnia
Księgarnia FiKa, Ogrody Śródmieście, ul. Wielkopolska 19, Szczecin
01 czerwiec / 10:00
Pan Kuleczka, kaczka Katastrofa, pies Pypeć i mucha Bzyk-Bzyk czyli spotkanie z Wojciechem Widłakiem
Spotkanie dla wszystkich miłośników serii bajecznie kolorowych książek stworzonych przez Wojciecha Widłaka i Elę Wasiuczyńską.
Niesforna i rozbrykana kaczka Katastrofa, flegmatyczny i refleksyjny pies Pypeć, wyjątkowo małomówna mucha Bzyk-Bzyk oraz Pan Kuleczka, który opiekuje się trójką przyjaciół. Jeśli znacie tą sympatyczną gromadkę, przeżywającą codziennie niesamowite przygody koniecznie musicie przyjść na spotkanie z autorem.
Spotkanie dla dzieci 3+
01 czerwiec / 12:00
Figa, psia superbohaterka – spotkanie z Kingą Konieczny
Dzień Dziecka świętujemy z Figą! Porozmawiamy między innymi o przyjaźni, o adopcji psów, o relacjach ze zwierzętami i o tym czego mogą nauczyć nas psy. Zapraszamy na spotkanie z autorką Kingą Konieczny
Spotkanie dla dzieci 8+
01 czerwiec / 18:00
Przyjęcie u Edzia! Bal przebierańców z okazji Dnia Dziecka
Przebierz się za swojego ulubionego bohatera serii Edzio i przyjaciele i tanecznym krokiem zainauguruj razem z nami Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie!
Będą tańce, wspólne czytanie Edzia, quiz wiedzy o Edziu, parada przebierańców, naleśniki z konfiturą z orzechów laskowych, warsztaty z robienia balowych ozdób i mnóstwo niespodzianek!
Zapraszamy dużych i małych fanów Edzia i przyjaciół.
Wydarzenie dla dzieci w wieku 3+
17 czerwiec / 10:00
Basia i wielka przygoda! Rodzinne czytanie z Zofią Stanecką
Basia lubi paski i żelki. Mieszka w Polsce z Mamą, Tatą i rodzeństwem oraz żółwiem Kajetanem. Marzy o tym, aby mieć psa. Jej ukochanym pluszakiem jest niezawodny Misiek Zdzisiek. Basia chodzi do przedszkola i mierzy się z sytuacjami znanymi większości przedszkolaków – jak kłótnia z bratem, wizyta u dentysty, alergia, wyjazd z rodzicami czy pojawienie się nowego braciszka. W postaci Basi maluchy mogą odnaleźć siebie, dzięki czemu ta rezolutna pięciolatka jest taka prawdziwa i bliska sercu każdego dziecka.
Zapraszamy na rodzinne czytanie razem z Zofią Stanecką – autorką książek o Basi.
wiek 3+
17 czerwiec / 11:00
Czy pisarki kochają jamniki? Spotkanie z Zofią Stanecką
Zofia Stanecka kocha zwierzęta. Zupełnie jak Basia i Marcel – przyjaciel Basi z przedszkola. Ma psicę Lottę, zwaną też Principiessą lub Panią Skarpecią. Pozwala jej niemal na wszystko i napisała o niej książkę „Lotta, czyli jak wychować ludzkie stado”. Ale Lotta to nie jedyna psia bohaterka, w życiu autorki pojawił się również Drań, nazywany też Dranisławem lub Draniuszkiem i wkroczył w życie rodziny Zosi w szczególnie trudnym czasie – zaraz po stanie wojennym 1981 roku.
Zapraszamy dużych i małych na spotkanie z Zofią Stanecką!
wiek 4+
17 czerwiec / 16:00
Nigdy nie będziesz szło samo Anouk Herman
Wspólnie z aktorami Teatru Współczesnego w Szczecinie zapraszamy na czytanie performatywne powieści Anouk Herman „Nigdy nie będziesz szło samo”.
18 czerwiec / 12:00
Kolorowe ule! Spotkanie i warsztaty z Piotrem Sochą
Piotr Socha to jeden z najbardziej popularnych polskich ilustratorów prasowych, znany z rysunków pełnych poczucia humoru. Jest współautorem wielkoformatowych albumów „Pszczoły”, „Drzewa” oraz „Brud. Cuchnąca historia higieny”. Podczas spotkanie opowie nam o tym jak powstają jego książki, skąd czerpie inspiracje i kto był jego ulubionym autorem kiedy był mały.
A po spotkaniu weźmiemy kredki w dłoń i przygotujemy największe dzieło sztuki w Szczecinie!
wiek 8+
01 lipiec / 10:00
Pamiętniki Florki. Rodzinne czytanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
Poznajcie Florkę! A może już ją znacie i lubicie…? Florka jest bohaterką kilku fajnych książek i serialu animowanego.
To kilkuletnia rezolutna autorka pamiętnika, która właśnie nauczyła się pisać. Mała filozofka, która pyta, docieka, odkrywa. Zastanawia ją, gdzie jesteśmy, kiedy śpimy, i gdzie chowa się ten czas, którego tak brakuje mamie i tacie. Albo czy coś może być i nie być jednocześnie… Florka bada otoczenie, eksperymentuje, podaje w wątpliwość – a hodowaną cierpliwie fasolkę próbuje przyłapać „na rośnięciu”. Wszystko ją ciekawi. Bacznie obserwuje świat i z humorem go komentuje.
I choć Florka jest… ryjówką, jada kanapki z komarem i muchy w czekoladzie, to naprawdę można się z nią zaprzyjaźnić!
Zapraszamy na rodzinne czytanie wspólnie z autorką Florki czyli Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
01 lipiec / 11:00
Czy pisarki lubią królewny? Spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
Roksana Jędrzejewska-Wróbel to jedna z najbardziej cenionych polskich autorek książek dla dzieci i młodzieży. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, pisze bajki terapeutyczne, jest autorką testów do podręczników. Co chwilę zdobywa kolejne nagrody
Uwielbia morze, taniec, jogę, podróże, rower i dobre ilustracje. Lubi żyć, rozmawiać i opowiadać historie.
wiek 8+
01 lipiec / 16:00
Jak dobrze żyć? Spotkanie z Ingą Iwasiów
W tej rozpisanej na wiele głosów prozie, której bohaterami są mieszkańcy pewnej nadbałtyckiej osady, przyglądamy się małym i wielkim apokalipsom, lokalnym i globalnym końcom – życia, przyrody, rzeczywistości w znanej dotąd postaci. Końcom powtarzalnym, jak jesienna zagłada tysięcy wyrzucanych na brzeg meduz, i zawsze niewczesnym, jak śmierć kogoś bliskiego. Wreszcie – strategiom przetrwania w obliczu kryzysu i permanentnego stanu wyjątkowego.
Powieść Ingi Iwasiów, przypominająca raport z oblężonego świata, niepokoi, bo diagnozuje nasze lęki, zaskakuje, bo podsuwa co rusz inny punkt widzenia, a jednocześnie dodaje otuchy, bo dopuszcza możliwość, że w kresie zawiera się nowy początek.
Zapraszamy na spotkanie z Ingą Iwasiów.
02 lipiec / 11:00
Wisława Szymborska 100 lat! Warsztaty z Joanną Rusinek
100. rocznicę urodzin poetki Wisławy Szymborskiej spędzimy w towarzystwie jej poezji.
Zapraszamy na rodzinne warsztaty z Joanną Rusinek.
wiek 6+
02 lipiec / 14:00
Kolaż słowno-muzyczny. Czytamy poezję Wisławy Szymborskiej
Czytamy poezję Wisławy Szymborskiej.
02 lipiec / 16:00
Pisarz, który leczy ludzi. Spotkanie z Radkiem Rakiem
spotkanie z Radkiem Rakiem
15 lipiec / 10:00
Sekretna historia skarpetek. Rodzinne czytanie z Danielem de Latourem
Czy wiecie, dlaczego Mona Lisa z obrazu Leonarda da Vinci tak dziwnie się uśmiecha? Słyszeliście może, co wyprawiały skarpetki na Morzu Południowochińskim albo na Dzikim Zachodzie? Jak doszło do powstania w Londynie Opowieści wigilijnej? I co się stało z Łajką, czyli psem, który został wystrzelony w kosmos? A może historia filmu zaczęła się zupełnie inaczej niż piszą o tym w książkach?
Zapraszamy na rodzinne czytanie z Danielem de Latourem, ilustratorem tej szalonej serii o tekstylnych bohaterkach.
wiek 4+
15 lipiec / 11:00
Skarpetkowy zawrót głowy. Warsztaty z Danielem de Latourem.
wiek 8+
15 lipiec / 16:00
Jak płakać w miejscach publicznych Emilii Dłużewskiej
Czytanie performatywne przygotowane przez zespół Teatru Współczesnego w Szczecinie
16 lipiec / 11:00
Miziołek, Kaszydło i Mały Potwór
Spotkanie z Joanną Olech.
wiek 8+
29 lipiec / 10:00
Rymowanki, wyliczanki i inne harce
Lubicie się bawić? To spotkanie jest dla Was!
Razem z Martą Lipczyńską-Gil, wydawczynią i autorkę będziemy rymować, fikać i harcować.
wiek 4+
29 lipiec / 11:00
Jak pies z kotem! Twórcze warsztaty z Niką Jaworowską-Duchlińską
Narysujemy psy i koty, które znamy lub chcielibyśmy poznać. Z pomocą rodziców przygotujemy cyfry od 1 do 10. Mamy już wszystko, co potrzebne. Teraz czas na zabawę!
3, 2, 1… Start!
30 lipiec / 12:00
To, o czym dorośli ci nie mówią. Spotkanie z Bogusiem Janiszewskim.
wiek 8 +
12 sierpień / 10:00
Żubrze opowieści z Puszczy Białowieskiej. Warsztaty komiksowe z Tomkiem Samojlikiem
Pompik i jego żubrza rodzina zamieszkują puszczę Białowieży i na co dzień poznają leśną rzeczywistość i reguły rządzące światem przyrody. Ciekawy świata, przyjacielski i chętny do pomocy Pompik szybko zjednuje sobie mieszkańców lasu i poznaje ich zwyczaje. Zaskakuje trafnymi spostrzeżeniami, choć czasem zdarzają się mu pomyłki. Często dostrzega jednak to, czego nie widzą dorosłe żubry…
Zapraszamy na rodzinne czytanie przygód Żubra Pompika oraz warsztaty komiksowe z Tomaszem Samojlikiem.
wiek 4+
12 sierpień / 12:00
O rety! Tomasz Samojlik w Szczecinie!
Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem biologerem, pisarzem i rysownikiem, a także popularyzatorem wiedzy o przyrodzie.
wiek 4+
12 sierpień / 16:00
Jak to jest z debiutem? Spotkanie z Niną Igielską
Nina Igielska w debiutanckiej powieści Oddech wirtuozersko gra literackimi motywami, kliszami i stereotypami, by wyprawić czytelnika w świat pełen mroku, duszny, przesiąknięty niebezpieczną erotyką i tajemnicą. W powieściowym gabinecie luster nikt niczego nie może być pewien, a autorka nie jeden raz wyprowadzi swoich czytelników w pole, ku ich głębokiej satysfakcji.
13 sierpień / 12:00
Kocia Szajka w Szczecinie! Spotkanie z Agatą Romaniuk
Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka to koty do zadań specjalnych rodem z Cieszyna. Do zadań specjalnych – czyli do rozwiązywania najtrudniejszych zagadek! Zaginione śledzie? Napad na moście? Duchy w teatrze? Fałszerze pierników? Klątwa starego kina? To sprawy, którymi może zająć się tylko Kocia Szajka. Pazury naostrzone, ogony w szpic – kolejne śledztwo przed nami. Zapraszamy na spotkanie z Agatą Romaniuk, która opowie o życiu kocich detektywów od podszewki, a może zdradzi też pomysł na kolejną część tej uwielbianej przez dzieci serii.
Spotkanie zaczniemy od kociej jogi!
wiek 4+
13 sierpień / 11:00
Kocia joga z Agatą Romaniuk
Zapraszamy na poranną jogę z autorką „Kociej szajki”
wiek 4+
13 sierpień / 14:00
Ilustracyjna gratka. Spotkanie z Emilią Dziubak
Zapraszamy na spotkanie z jedną z najlepszych polskich ilustratorek! Jej pierwszą książką zachwycili się czytelnicy w Azji Wschodniej. dzięki czemu wkrótce znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek świata w koreańskim konkursie CJ Picture Book Award.
Zapraszamy na spotkanie z Emilią Dziubak.
wiek 4+
13 sierpień / 16:00
Opowieści z Omanu. Spotkanie z Agatą Romaniuk
O miłości. Ale nie tylko porozmawiamy z Agatą Romaniuk, autorką reportaży, m.in. „Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości” oraz „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu”.
Agata Romaniuk jest Socjolożką z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk. Absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu i założycielką Grupy Reporterskiej Głośniej. W 2017 zainicjowała projekt badawczo-reporterski Światła Małego Miasta, który opisywał życie Polaków w najmniejszych miasteczkach. Publikuje teksty w Dużym Formacie, Przekroju, Piśmie i magazynie Non/Fiction.
-------
Organizatorem Festiwalu jest księgarnia FiKa. Festiwal jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Zachodniopomorskiego, Gminy Miasta Szczecin. Partnerem wydarzenia jest Collegium Balticum – Akademia Nauk Stosowanych