31.08.2018
18:00

Miejsce
Różne miejsca

Kategoria
Festiwal

Pełna kultura

inSPIRACJE / Powolność

inSPIRACJE / Powolność
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

13. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych inSPIRACJE / Powolność 
 Szczecin 2018

Weekend wernisażowy: 06-08.07.2018 
Czas trwania Festiwalu: 06.07-02.09.2018 
Strona internetowa: inspiracje.art.pl

Inspiracje to wydarzenie cykliczne. Tegoroczna edycja festiwalu prezentować będzie dwie wystawy na terenie Trafostacji Sztuki w Szczecinie a skupi się na pojęciu wolności. W ramach festiwalu i wernisażowego weekendu odbędą się takie wydarzenia jak: spotkania z artystami biorącymi udział w Inspiracjach, oprowadzania kuratorskie, prezentacja działań w przestrzeni publicznej. 

Idea Festiwalu
Hasłem tegorocznej edycji festiwalu została „Powolność”. Idea wydarzenia, rozumiana w kategoriach spowolnienia, podległości, ale także pytania o to co wolno a czego nie, zaproponowana została przez główną kuratorkę festiwalu – Anetę Szyłak. Festiwal ma na celu przeanalizowanie wolności człowieka w kwestiach moralnych, prywatnych oraz zastanowienie się nad tym, czym jest wolność w dzisiejszych czasach. Zaproszone przez główną kuratorkę artystki zastanowią się nad wolnością własną względem aktualnej rzeczywistości (niepodległość podmiotowa oraz próby jej utrzymania). Jako rozwinięcie tematu powolności stworzona zostanie także wystawa towarzysząca zatytułowana „Życie jest podwórkiem”. Daria Grabowska, która została kuratorką ekspozycji, przeanalizuje poszukiwania wolności w określonym środowisku. Zostaną podjęte takie tematy jak: swoboda w wyrażaniu siebie czy wolność słowa. 
 
Weekend wernisażowy
Weekendem wernisażowym (w tym roku przypadającym na 6-8 lipca) określamy trzy dni otwierające festiwal. W tym czasie publiczności udostępnione zostają wszystkie wystawy oraz pojedyncze wydarzenia towarzyszące. To wernisaże, czyli otwarcia ekspozycji, skupiają największą uwagę zainteresowanych. W tym czasie Trafostacja Sztuki w Szczecinie gościć będzie kuratorki wydarzenia, artystów, dyrektorów, działaczy kulturalnych, aktywistów, urzędników oraz wszystkich tych, którzy będą mieli ochotę wziąć udział w proponowanych atrakcjach. Zważywszy na performatywną stronę wydarzenia, to podczas weekendu wernisażowego odbędzie się najwięcej działań artystycznych, tj. teatralne wystąpienia, performanse czy oprowadzania kuratorskie. Dokładny program wydarzenia udostępniony zostanie na stronie Festiwalu (inspiracje.art.pl) na parę tygodni przed 6 lipca.

„Powolność”
Artystki wystawy „Powolność”: Anna Baumgart, Ella de Burca, Maureen Connor, Aneta Grzeszykowska, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Agnieszka Kalinowska,  Kani Kamil, Anna Królikiewicz, Małgorzata Mazur i Zorka Wollny, Hanna Nowicka, Annee Olofsson, Krystyna Potrowska, Joanna Rajkowska, Aleksandra Ska, Dominika Skutnik.
Kuratorka: Aneta Szyłak

Miejsce: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie.

Wystawa główna „Powolność” zakreśli pola znaczeniowe wolności kategoriami tempa, dźwięku, ruchu, światła, smaku i słuchu. Tymi narzędziami zbada formy podporządkowania, metody przyzwolenia i taktyki ustąpienia oraz doświadczania wolności w miejsce abstrakcyjnej i trudnej do zdefiniowania i płynnej w swoim doświadczaniu indywidualnej i zbiorowej wartości. Zawarte w tytule wydarzenia zwolnienie to przeciwstawny biegun współczesnego tempa życia, narzucanych prędkości przemieszczania się, przesyłania danych, mobilizacji i tworzenia improwizowanych wspólnot. Aby doświadczyć wolności trzeba też doświadczyć jej granic. Zaproszone do udziału artystki zarysują napięcie pomiędzy wolnością indywidualną a wymaganiami społeczeństwa. 

„Życie jest podwórkiem”

W wystawie „Życie jest podwórkiem” udział wezmą: Tomasz Armada, Jan Baszak,  Maciej Cholewa, Bartosz Kokosiński,  Adrian Kolarczyk, Julia Popławska,  Konrad Królikowski i Marta Zabłocka, Izabela Sobczak.

Kuratorka: Daria Grabowska.

Miejsce: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie.

Wystawa towarzysząca „Życie jest podwórkiem” zaprezentuje artystów uprzednio zaproszonych przez kuratorkę oraz te prace, które jako najlepsze wyłonione zostaną poprzez open call (nabór dzieł pod wspomniany temat). Ekspozycja ma na celu przeanalizować proces poszukiwania wolności w kontekście społeczeństw jakie tworzą się na tzw. „blokowiskach”. Jak zaznacza Filip Springer w filmie „Bloki” (reż. Konrad Królikowski), za czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej kondygnacyjne mieszkania pojmowane były jako prawo przypisywane każdemu obywatelowi, każdej obywatelce. Po transformacji ustrojowej i pojawieniu się deweloperów, lokum zyskało wartość ekonomiczną i przekształciło się w towar. Ideą wystawy jest przyjrzenie się społeczeństwom i mieszkańcom modernistycznych budowli. Zaproszone do współpracy osoby, prócz tych wyłonionych poprzez open call, poruszą tematy przekształcania się bloków w rozumieniu architektonicznym, przyjrzą się mieszkańcom blokowisk, pokażą wpływ estetyki tzw. „blokersów” na współczesną modę. 

„M3”

Artyści wystawy „M3”: Aleksandra Sojak-Borodo, Katarzyna Skrobała, jajego.

Kuratorka: Marta Dziomdziora.

Miejsce: Galeria R+, Akademia Sztuki w Szczecinie.

M3 to najpopularniejszy format mieszkania w okresie PRL-u, przeznaczony dla trzech osób i składający się z dwóch pokoi oraz kuchni. Celem wystawy  jest pokazanie wycinków miasta, często pozornie nieatrakcyjnych, banalnych, na pierwszy rzut oka niezauważalnych, tak jakby stanowiły one reprezentacyjną część różnych miast. Wszystkie prace pokazane na wystawie są próbą opowieści o oswajaniu przestrzeni.  Przestrzeni, która czasami jest małym fragmentem rzeczywistości: mieszkaniem w bloku, fragmentem osiedla, miasta, ogródkiem działkowym. Zaczątkiem wystawy był projekt „Rubinkowo”. Jest to reprezentatywne osiedle bloków zbudowane w latach siedemdziesiątych XX wieku na obrzeżu Torunia. Tworzy największe skupisko ludności w danej części miasta, dlatego często jest określane mianem jego sypialni.

Film „BLOKI” 

Reżyser: Konrad Królikowski
Piątek 13.07.2018, godz. 18:00: spotkaniem z reżyserem i pokaz filmu.
Piątek 31.08.2018, godz. 18:00.

Miejsce: Centrum Dialogu Przełomy

Film "Bloki" pod względem historycznym oraz społecznym analizuje proces rozwijania się polskich blokowisk. W tej detalicznej i ciekawej opowieści autorzy dokumentu zawarli nie tylko wypowiedzi architektów, ale również zwrócili się do pasjonatów bloków, ich mieszkańców oraz miłośników architektury. Jako odbiorcy filmu krytycznym okiem spojrzymy na to, w jaki sposób zmieniająca się rzeczywistość a w tym procesy polityczne, ustrojowe oraz społeczne bezpośrednio wpływały i wciąż wpływają na nasze mieszkania. Niebezpodstawnie pokazy filmu odbędą się w Centrum Dialogu Przełomy. Jednemu spotkaniu towarzyszyć będzie rozmowa z twórcą dokumentu.

5) Slam poetycki „eDEN”

Koordynatorka: Hanna Kaszewska
Miejsce: Galeria Próżnia, ul. Koński Kierat 15
Sobota 07.07.2018, godz. 19:00

Miejsce: Galeria Próżnia, ul. Koński Kierat 15

Slam poetycki eDEN, którego tytuł odnosi się zarówno do biblijnego raju, edenu, oraz angielskiego słowa den oznaczającego zaniedbane miejsce, jest wydarzeniem towarzyszącym wystawom inSPIRACJI. Hasło to stanowi trzon opisywanego wydarzenia. Polegać będzie ono na improwizowanych wystąpieniach młodych poetów, pisarzy, artystów i innych, którzy swoimi tekstami przeanalizują ideę zawartą w tytule. Organizowany projekt bazuje na kontraście pomiędzy wyobrażeniem osiedli wymarzonych a osiedli upadłych oraz zastanawia się nad możliwością wykreowania mikrospołeczności na tzw. blokowiskach. Prócz osób uprzednio zaproszonych do wzięcia udziału jako uczestnik bądź uczestniczka slamu, wystąpić mogą również wszystkie osoby chętne.

Program Festiwalu:

Piątek 06.07.2018
godz. 18.00 

Otwarcie festiwalu oraz wystaw „Powolność”, kuratorka: Aneta Szyłak 
i „Życie jest podwórkiem”, kuratorka: Daria Grabowska.

Miejsce: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie.

Artystki wystawy „Powolność”:
Anna Baumgart, Ella de Burca, Maureen Connor, Aneta Grzeszykowska, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Agnieszka Kalinowska,  Kani Kamil, Anna Królikiewicz, Małgorzata Mazur i Zorka Wollny, Hanna Nowicka, Annee Olofsson, Krystyna Piotrowska, Joanna Rajkowska, Aleksandra Ska, Dominika Skutnik.

W wystawie „Życie jest podwórkiem” udział wezmą: 
Tomasz Armada, Jan Baszak,  Maciej Cholewa, Bartosz Kokosiński,  Adrian Kolarczyk, Julia Popławska,  Konrad Królikowski i Marta Zabłocka, Izabela Sobczak.

Podczas otwarcia odbędą się wystąpienia Zuzanny Janin i Izabeli Sobczak.

Praca Adriana Kolarczyka umiejscowiona jest przy Al. Wyzwolenia 77a.

Sobota 07.07.2018
godz. 18:00 

Otwarcie wystawy „M3”, 
kuratorka: Marta Dziomdziora.

Miejsce: Galeria R+, Akademia Sztuki w Szczecinie.

Artyści wystawy „M3”: Aleksandra Sojak-Borodo, Katarzyna Skrobała, jajego.

Sobota 07.07.2018
godz. 19:00

Rozpoczęcie slamu poetyckiego „eDEN”, organizatorka: Hanna Kaszewska.

Miejsce: Galeria Próżnia, ul. Koński Kierat 15, Szczecin.

Niedziela 08.07.2018
godz. 12:00 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Powolność”.

Miejsce: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie. 

Niedziela 08.07.2018
godz. 13:30 

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Życie jest podwórkiem”.

Piątek 13.07.2018
godz. 18:00 

Pokaz filmu „Bloki” oraz spotkanie z reżyserem Konradem Królikowskim.

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy.

Piątek 31.08.2018
godz. 18:00 

Pokaz filmu „Bloki”. 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centrum Dialogu Przełomy.

inSPIRACJE / Powolność
Różne miejsca

Różne miejsca

Różne miejsca na terenie Szczecina i okolic