27.08.2019
22:00

Miejsce
Zamek Książąt Pomorskich

Wstęp
wolny

Kategoria
Inna impreza

Pełna kultura

XII Zamkowe Noce Filmowe

XII Zamkowe Noce Filmowe
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

XII   Z A M K O W E   N O C E    F I L M O W E
NOCE PEŁNE EMOCJI – CZŁOWIEK, WĘDRÓWKA, POSZUKIWANIE

Dziedziniec Menniczy, godz. 22.00, wstęp wolny
W razie niepogody seanse w holu w skrzydle wschodnim (wejście A). Bezpłatne wejściówki do odbioru w wejściu A na pół godziny przed seansem. Liczba miejsc ograniczona.

W okresie letnim cyklicznie przygotowywana jest specjalna filmowa oferta plenerowa.

Już od 2008 r. w urokliwej scenerii zamkowego dziedzińca realizowane są projekcje filmów. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Szczecina, jak i licznie odwiedzających Zamek turystów z kraju i zagranicy. W warunkach plenerowych, nawet znane filmy nabierają nowego wymiaru.

W roku 2019 Projekcje odbywały się będą od 25-go czerwca tradycyjnie już we wtorki i czwartki o godz. 22.00 i realizowane będą pod hasłem Noce pełne emocji – człowiek, wędrówka, poszukiwanie .
Podczas Zamkowych Nocy w szczególny sposób zostanie podkreślony dorobek ZFF „Pomerania Film”, który w roku 2019 obchodzi 10-lecie swojego istnienia.

Zaprezentowane zostaną zarówno filmy dokumentalne, fabularne oraz animacje. Z najbardziej znanych produkcji fabularnych które zagoszczą na ekranie plenerowym widzowie obejrzą: „Bilet na Księżyc” w reżyserii Jacka Bromskiego – pokaz inauguracyjny (25.06). Zobaczymy także: „Anatomia zła” – Jacka Bromskiego, „Lincz”- Krzysztofa Łukaszewicza. 

Wandzia też…, Salon Sióstr W.
23.07.2019 (wtorek) 

Wandzia też...
2012, Polska,  dokumentalny, 25 min
reżyseria: Wiesława Piećko
Producent: Carino Bonin Wiesława Piećko, Szczecin 

Film zaczyna się w przededniu sytuacji rozstrzygającej o życiu lub śmierci tytułowej bohaterki. To tak jakby mówiła: nie mam nic do stracenia, mogę być z wami szczera do bólu...

Salon Sióstr W.
reżyser. Jakub Stożek
2013, Polska, dokument, 30 min

Film opowiada o dwóch siostrach: Joannie Wiszniewskiej i Jolancie Wiewiórze, prowadzących nietypowy salon fryzjersko-kosmetyczny w Szczecinie. Salon AURA, działający od 1 sierpnia 2012 roku przy Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, jest jedynym w Polsce salonem urody, przeznaczonym dla pacjentów z chorobą nowotworową. Został stworzony z myślą o pomocy kobietom, które chcąc zadbać o wygląd podczas walki z ciężką chorobą, krępowały się odwiedzać tradycyjne salony, gdzie były narażone na ukradkowe spojrzenia lub natarczywe pytania innych ludzi.

Koniec świata, Vivaldi, piąta pora roku
25.07.2019 (czwartek) 

Koniec świata

2015, Polska, dokumentalny, 38 min
Reż. Monika Pawluczuk

Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Niektórzy wzywają - często niepotrzebnie – pogotowie. Jeszcze inni dzwonią do radia, gdzie prowadzący zadaje pytanie o koniec świata – co on znaczy dla każdego z nas z osobna. Opowiadają o sprawach tragicznych, bolesnych, a czasem drobnych, wręcz zabawnych. Zauważalna i poruszająca jest ich wielka potrzeba rozmowy, bycia wysłuchanym, potrzeba bycia z kimś obok. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat. Słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą, spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.

Vivaldi, piąta pora roku

2013, Polska, dokumentalny, 22 min
Reż. Bartosz Jurgiewicz

Bohater dokumentu – Waldek – to recydywista, który większość życia spędził w więzieniu. Tam zaczął pisać, żeby nie zwariować. Na własne życzenie odbywał wyroki w izolatkach, czytając głośno, by nie stracić głosu. Autor filmu korespondował z nim przez pięć lat ostatniego wyroku, drąc koty i godząc się na przemian. Wyszedł w lipcu 2011 roku mając sześćdziesiątkę na karku i gorące postanowienie – nie wracać.

Niekoniecznie o Jędrzeju, The waking
30.07.2019 (wtorek)  

Niekoniecznie o Jędrzeju 

Polska, 2014, fabularny, 22 min
Reż. Olga Kałagate
Obsada: Aleksandra Konieczna, Marek Kalita, Martyna Peszko

Barbara nie umie pozbierać się po śmierci ukochanego męża. Żyje z dnia na dzień, w mieszkaniu pełnym jego rzeczy. Jej jedynym towarzystwem jest córka oraz niesforny pies. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy pewnego dnia, jak gdyby nigdy nic, do domu powraca zmarły mąż.

The waking 
 reż. Bartosz Świniarski, (fabularny),
2012, Polska, fabularny, 15 min 

Anna i Piotr to małżeństwo, które od dawna stara się o dziecko. Po kilku latach niepowodzeń decyduje się na wynajęcie matki zastępczej – surogatki, młodej kobiety o imieniu Marta, która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej.
Marta ma urodzić dla nich dziecko. Małżeństwo upatruje w tym jedynego sposobu na odnalezienie wspólnego szczęścia i spełnienia, bez którego coraz ciężej jest im być razem. Wszyscy troje płyną do Szwecji, gdzie obecnie para zamieszkuje i gdzie ma odbyć się poród. Chcą w ten sposób zniwelować ryzyko, że matka może zmienić zdanie i nie oddać im nowo narodzonego dziecka. Czas spędzony na morzu staje się dla każdego z nich osobistą podróżą. Otaczający ich krajobraz zaczyna w metafizyczny sposób oddziaływać na każde z nich. Za sprawą sił natury i losu dokonuje się w nich przemiana.
Film składa się na 3 portrety ludzi, przeżywających skrajne emocje i stany, które znajdą swoje odbicie w otaczającej ich naturze.

Gentleman z rewolwerem
1.08.2019 (czwartek)

2018, komedia kryminalna, USA, 83 min

Reżyseria David Lowery
Obsada: Robert Redford, Sissy Spacek, Casey Affleck

To wydarzyło się mniej więcej naprawdę. Forrest Tucker wiódł bardzo uporządkowane życie. W równie bezczelny, co sympatyczny sposób rabował banki, a kiedy czasem powinęła mu się noga i trafiał za kratki, uciekał z więzienia tylko po to, by dokonywać kolejnych napadów. Dopiero gdy spotkał na swej drodze wyjątkową kobietę, znalazł powód, by się ustatkować i schować swój rewolwer gdzieś na dno szuflady. Jednak mając siedemdziesiątkę na karku trudno jest zrezygnować ze starych przyzwyczajeń. Kiedy nadarzy się okazja, by zrobić ostatni skok, Tucker będzie musiał odłożyć planowanie emerytury na później.

Przedszkolanka 
6.08.2019 (wtorek)

2018, dramat, USA, 96 min
Reżyseria Sarah Colangelo

Obsada: Maggie Gyllenhaal, Gael García Bernal 

Lisa ma szczęśliwą rodzinę, pracę, którą lubi i ładny dom na przedmieściach Nowego Jorku, ale tak naprawdę od zawsze chciała być artystką. Kiedy przypadkiem odkrywa geniusz poetycki swojego pięcioletniego ucznia, postanawia zrobić wszystko, aby nie został zmarnowany. Wiara, że chłopiec, w przeciwieństwie do niej, ma szansę zostać wybitnym twórcą, zamienia się w niebezpieczną obsesję.

Kraina wielkiego nieba
8.08.2019 (czwartek)

2018, dramat/romans,  USA, 104 min
Reżyseria Paul Dano

Obsada Carey Mulligan, Jake Gyllenhaal, Ed Oxenbould

Jeanette i Jerry są tylko z pozoru szczęśliwym małżeństwem. Właśnie przeprowadzili się do domu na przedmieściach, ale w nowym miejscu czekają na nich stare problemy. Jerry po raz kolejny woli uciec, niż zmierzyć się z trudnościami. Kiedy wyjeżdża na kilka miesięcy gasić niebezpieczne pożary lasów, Jeannette zostaje sama z dorastającym synem. Zagubiona kobieta wdaje się w romans, który jednak tylko na chwilę pozwala jej poczuć się dziewczyną, jaką była kiedyś - szaloną, atrakcyjną i pełną życia.
Przepiękny film o poszukiwaniu szczęścia, na podstawie bestselerowej powieści Wildlife laureata Nagrody Pulitzera

Dogman 
13.08.2019 (wtorek)


2018, dramat, Francja/Włochy, 102 min
Reżyseria Matteo Garrone

Obsada: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Alida Baldari Calabria

Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek.  Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność  Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć.

Pod ciemnymi gwiazdami 
20.08.2019 (wtorek)

2017, dramat/thriller/romans, Wielka Brytania, 107 min
Reżyseria Michael Pearce

Obsada: Jessie Buckley, Johnny Flynn, Geraldine James

Młoda dziewczyna zakochuje się w nieznajomym chłopaku, który w środku lata pojawia się w nadmorskim miasteczku akurat, gdy zaczyna się seria tajemniczych zabójstw. Moll odkrywa nareszcie, jak smakuje wolność oraz czym są namiętność i pożądanie. Ale kiedy Pascal staje się głównym podejrzanym w sprawie zaginionych kobiet, którą żyją lokalna policja i społeczność, dziewczyna będzie musiała podjąć decyzje, od których nie będzie już odwrotu. Od tego momentu nie zatrzyma się przed niczym, aby osiągnąć to, czego pragnie i dowie się, do czego jest zdolna.

W cieniu drzewa 
22.08.2019 (czwartek)

2017, dramat, Dania/Islandia/Polska, 89 min
reżyseria Hafsteinn Gunnar Sigurðsson

Obsada: Steinþór Hróar Steinþórsson, Edda Björgvinsdóttir, Sigurður Sigurjónsson

Przedmieścia Reykjaviku, świeże powietrze, cisza, spokój  idealnie przycięte, zielone trawniki. Sielankowa atmosfera nie może trwać jednak wiecznie: na jednym z osiedli wybucha sąsiedzki konflikt! Kością niezgody jest należące do Baldvina i Ingi stare, wielkie drzewo, które rzuca cień na ogród Eybjorg i Konrada. Błahy problem urasta do absurdalnych rozmiarów, uprzejmym do tej pory sąsiadom puszczają nerwy, a dzikie emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Tajemniczy sprawca przekłuwa opony samochodu, a zwierzęta domowe zaczynają znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. 
Konieczne staje się zainstalowanie kamer monitoringu. Pojawia się także plotka, że sąsiada widziano z piłą łańcuchową.

Do zakochania jeden krok 
27.08.2019 (wtorek)

2017, Komedia romantyczna, Wielka Brytania, 151 min
Reżyseria Richard Loncraine

Obsada: Imelda Staunton, Celia Imrie, Timothy Spall

Sandra jest szczęśliwą sześćdziesięciolatką, obraca się wśród śmietanki towarzyskiej, ma bogatego męża i piękny dom. Wszystko zmienia się, gdy podczas jednego z przyjęć przyłapuje małżonka na zdradzie z jej najlepszą przyjaciółką. Z dnia na dzień traci swoje wystawne życie i musi przeprowadzić się do siostry, której nie widziała od lat. I chociaż Bif mieszka w warunkach, do jakich Sandra nie przywykła, to właśnie dzięki niej i jej zwariowanym przyjaciołom odkryje radość życia i… pasję do tańca! Być może pojawi się też szansa na nową miłość?

Green Book
29.08.2019 (czwartek)

2018, USA, dramat, komedia, 130 min
Reżyseria Peter Farrelly

Obsada: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini, Sebastian Maniscalco, Dimiter D. Marinov, Mike Hatton

Tony, drobny cwaniaczek z Bronxu, z nadzieją na zgarnięcie konkretnej sumki zatrudnia się jako szofer wybitnego, ekstrawaganckiego muzyka Dona Shirleya. Razem wyruszają w wielotygodniowe tournée na południe Stanów Zjednoczonych. Z pozoru różni ich wszystko: od majątku i wykształcenia, przez sposób bycia, po ulubione jedzenie i rozrywki. Z czasem jednak będą mieli okazję przekonać się, że tak naprawdę więcej ich łączy, niż dzieli. Ich wspólna, pełna przygód podróż stanie się początkiem nieprawdopodobnej przyjaźni.


Tablicowy kubek Kina Zamek
Kubek, po którym można pisać bez końca, do nabycia w kasach Zamku. Może być świetnym prezentem nie tylko dla kinomaniaków, zapominalskich czy autorów miłych wiadomości. Codziennie możemy na nim zapisywać słówko z języka, którego się uczymy albo zasłyszaną czy przeczytaną ciekawą myśl.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl