Od: 04.05.2021
Do: 13.06.2021

Miejsce
TRAFO Trafostacja Sztuki

Wstęp:
płatny


Co sobie kto na swój temat wymyśli?

Co sobie kto na swój temat wymyśli?

Co sobie kto na swój temat wymyśli?

Wystawa, stworzona w całości przez artystów szczecińskich, będzie opowiadać przewrotnie o powojennych losach miasta oraz diagnozować jego współczesną tożsamość, dokonując krytycznego przeglądu utrwalonych symboli i mitów. Tytuł zaczerpnięty został z powieści szczecińskiej pisarki i naukowczyni, Ingi Iwasiów. Jej Bambino to popularna w całej Polsce proza, której fabuła dzieje się po wojnie w Szczecinie. Ukazuje ona złożone losy, biografie i duchowe postawy nowych mieszkańców miasta. Kluczowe jest jednak potraktowanie Szczecina jako miejsca nowego początku.

Szczecin stał się docelowym kierunkiem wędrówki dla wielu Polek i Polaków w minionych dekadach. Każdy przynosił ze sobą opowieść. W ostatnich latach zaś stał się miejscem, do którego przybyli artyści, nie przelotem, lecz na dłużej lub na stałe, głównie za sprawą Akademii Sztuki. Wraz z tymi, którzy byli i tworzyli wcześniej, zbudowali środowisko o wysokim potencjale oddziaływania na społeczność lokalną. Zapraszając blisko pół setki artystek i artystów, pokażemy na ekspozycji wartość tej  społeczności i siłę języka artystycznego. Współczesne miasto, takie jak Szczecin, uplecione jest z różnych narracji. Niezależnie od ujednolicających dążeń wszelkiej politycznej władzy, wolnej i demokratycznej metropolii nie da się zamknąć w jednym micie.

Interesuje nas rewizja legend starych i nowych, oficjalnych i nieoficjalnych, obnażenie społecznych autostereotypów, uzupełnienie dyskursu o mieście o nowe perspektywy, o nowe nieznane i wymyślone historie. Odrzucając przaśność i anachroniczność zgranych reprezentacji symbolicznych Szczecina, chcemy uruchomić wytwarzanie nowych symboli, metaforycznych i nieoczywistych.

Mamy nadzieję, że tutaj, po 75. latach, każdy nadal może na swój użytek wymyśleć siebie na nowo.

Wystawie towarzyszyć będzie premiera nowej płyty Marszałka pt. Rdza, której TRAFO jest współproducentem.

Wystawę Co sobie kto na swój temat wymyśli dofinansowano ze środków Miasta Szczecin.

kurator i idea wystawy: Stanisław Ruksza

fot. AGATA ZBYLUT "DOKUCNIĘTE", RZEŹBY, 2004
ZDJĘCIE: ANDRZEJ GOLC

Informujemy, że podczas zwiedzania TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie obowiązuje nowy regulamin, dostosowany do zaleceń i instrukcji wydawanych przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zdrowie i bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników pozostaje dla nas priorytetem, dlatego uprzejmie prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

- Do budynku zapraszamy w maseczce zakrywającej usta i nos.
- Wszystkim zwiedzającym mierzona jest temperatura.
- Prosimy o zdezynfekowanie rąk płynem dostępnym przy wejściu.
- Stosujemy zasadę bezpiecznej odległości – minimum 2 metry (zasada nie dotyczy opiekunów dzieci do 13 roku życia i osób z niepełnosprawnościami wymagających wsparcia asystenta).
- Ograniczyliśmy liczbę zwiedzających, którzy mogą przebywać w tym samym czasie w budynku TRAFO. Limit ten wynosi 45-50 osób, przy czym w hali głównej może jednocześnie przebywać 22 osoby.
- Książki w TRAFO Books & Coffee prosimy o przeglądać w jednorazowych rękawiczkach dostępnych przy wejściu.

TRAFO Trafostacja Sztuki

TRAFO Trafostacja Sztuki

ul. Świętego Ducha 4, 70-205 Szczecin

91-400-00-49
mail@trafo.org
http://trafo.org