Od: 14.10.2022
Do: 06.11.2022


Feliks Smoliński - malarstwo

Feliks Smoliński - malarstwo

FELIKS SMOLIŃSKI – MALARSTWO
14 października – 6 listopada 2022
Sala Anny Jagiellonki

Feliks Smoliński, polski artysta tworzący w latach 1998 – 2017. Swoje prace sygnował pseudonimem Felix, co oznacza „szczęśliwy”, jednak jego życie i twórczość znacznie odbiegały od sielankowości. Smolińskiego określa się mianem artysty samorodnego, reprezentującego nurt sztuki naiwnej - art brut. 
Malarstwo od zawsze było obecne w życiu Smolińskiego. Największy przełom w jego artystycznej karierze nastąpił po tragicznym wypadku. W czasie pobytu w szpitalu artysta poddany został arteterapii. Pomogła mu ona uporać się z traumą oraz wciąż nękającymi jego umysł problemami z przeszłości. Od tamtego momentu malarstwo, będące lekarstwem, przynoszące spokój i ukojenie, stało się głównym zajęciem w życiu Feliksa Smolińskiego. 
W swojej twórczości Smoliński nawiązuje do mistrzów malarstwa: Picassa, Legera, Kantora, Dalego, Magritte´a. Jego obrazy charakteryzują się gamą mocnych, często kontrastowo zestawionych ze sobą kolorów, ostro zarysowaną kreską oraz abstrakcyjnością wyrażającą napięcie i tęsknotę za światem uporządkowanym i bezpiecznym. 

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprezentuje na wystawie wybrane prace artysty z kolekcji prywatnych.
Wystawa będzie dostępna w Sali Anny Jagiellonki do 6 listopada, od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

Feliks Smoliński - malarstwo
Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

91 489 16 30
cikit@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl