Od: 05.12.2023
Do: 24.02.2024


Nic piękniejszego nad niebo ...

Nic piękniejszego nad niebo ...

Nic piękniejszego nad niebo. Dzieła astronomiczne z XVI-XVIII wieku w zbiorach Książnicy Pomorskiej
Sala pod Piramidą

Wystawa wpisuje się w obchody Roku Mikołaja Kopernika oraz 550. rocznicę jego urodzin. Owa rocznica stała się okazją do zaprezentowania najważniejszego i najsłynniejszego dzieła Kopernika De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), w którym uczony dowiódł heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego, burząc dotychczasowe wyobrażenia o Wszechświecie. Wśród najcenniejszych ksiąg, które posiada Książnica Pomorska znajduje się II wydanie De revolutionibus …, z Bazylei z roku 1566.
Dziełu M. Kopernika towarzyszyć będzie około 30 starych druków o tematyce astronomicznej, wybranych ze zbiorów zabytkowych Książnicy. W gablotach wystawienniczych oraz na planszach zaprezentowane zostaną książki naukowe, często bogato ilustrowane ukazujące zmieniające się wyobrażenia człowieka o wszechświecie. Wśród obiektów zobaczyć będzie można m.in. aż trzy cenne dzieła Johanna Heweliusza, w tym Machinæ Coelestis … w dwóch tomach, wydanych w Gdańsku. Ów drugi tom uchodzi za białego kruka, gdyż niemal cały nakład spłonął w pożarze drukarni w 1679 roku.  
Prezentowane na wystawie książki postrzegać można nie tylko jako źródło wiedzy o przełomowych odkryciach astronomicznych i ich upowszechnianiu. Stanowią także przykład kunsztu drukarskiego i dbałości wydawcy o walory estetyczne.

Nic piękniejszego nad niebo ...
Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin

91 481 92 00
ksiaznica@ksiaznica.szczecin.pl
www.ksiaznica.szczecin.pl