Od: 15.12.2023
Do: 31.12.2023

Miejsce
#KulturaOnline

Wstęp:
wolny


Andrzej Golc "Pozostałe Miejsca"

Andrzej Golc  "Pozostałe Miejsca"

Związek Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie
zaprasza 15 grudnia (piątek) g. 17:00 do Galerii "Mały Kierat"
na wernisaż Andrzeja Golca pt. "Pozostałe Miejsca"

"Pozostałe Miejsca"

Studiując na "co dzień" wszelkie aspekty wizualnej strony architektury, uczę się ją obserwować i doświadczać w możliwie najpełniejszy sposób, a następnie te spostrzeżenia i doświadczenia przekładać na płaszczyznę fotografii.
Fotografia i architektura jedynie w małym stopniu są odbierane przez zbieżne zmysły.
Proces zapisu wymaga niemałego wysiłku i nakładu środków, a więc jak opowiedzieć o architekturze za pomocą obrazu? Pokazać grę światła, jakość detali, bogactwo barw, a przede wszystkim walory użytkowe, tak by zawrzeć jak najwięcej znaczenia. Z tymi atrybutami podążamy za oczekiwaniami i w większości odpowiadamy na potrzeby stawiane przez "branżę".
Co otrzymamy jeśli w procesie kreacji te kluczowe atrybuty pominiemy? Jaka będzie narracja obrazu przedstawiającego przestrzeń, która nie legitymizuje się celowością, którą wyjmiemy z kontekstu? Czy pojawi się na nim obraz codzienności,
w którym architektura nie jest zbiorem skończonych dzieł, w których uczestniczymy, ale nieskończonym zbiorem punktów prowadzących nas do tych potencjalnych miejsc?

W przypadku tego zbioru można doszukiwać się zbieżności z eksploatowanym również w fotografii pojęciem "przestrzeni liminalnych", znajdujących się "pomiędzy" stanami. Liminalność jednak w moim odczuciu występuje w kontekście nieuniknionych zmian, dlatego język fotografii zaliczanych do tego nurtu jest oparty o prostotę i techniczną niedoskonałość, która ma ową tymczasowość stanu podkreślić. W moim zbiorze o "Pozostałych miejscach" opowiadam językiem, z którym spotykamy się we wnętrzarskich magazynach, katalogach cenionych biur i albumach. Na przestrzeni całego procesu miejsca te, a potem ich obrazy otrzymują tyle uwagi ile realizacje architektoniczne. Te przestrzenie, tak jak czas na nich, są skończone, a jakakolwiek zmiana jest wykluczona. "Pozostałe miejsca" są statyczne, donikąd nie zmierzają. Są i będą.

Andrzej Golc

Absolwent Instytutu Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej ze specjalnością Projektowanie Wnętrz.
Dyplom obroniony z wyróżnieniem w pracowni projektowania wnętrz prof. Łozińskiego. Autor wnętrz publicznych
i biurowych, m. in. Sądu w Radomiu, Starostwa Powiatowego w Garwolinie, Biblioteki Publicznej w Goleniowie,
siedziby firmy ITM, oraz szeregu wnętrz mieszkalnych. Współtwórca koszalińskiej Galerii Scena, laureat wyróżnienia specjalnego na Warszawskim Biennale Sztuki Mediów w 2005 r. Od 2010 roku wykładowca sztuk wizualnych i projektowych w Katedrze Sztuk Wizualnych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Fotograf z portfolio zawierającym realizacje projektów w branżach: architektonicznej, medycznej, hotelowej, gastronomicznej, artystycznej.Galeria ZPAP Szczecin "Mały Kierat", ul. Koński Kierat 16
wystawa otwarta 15.12 - 31.12.2023 / pn - pt / g. 11-17 / wstęp wolny

#KulturaOnline

#KulturaOnline

wydarzenia w internecie

brak
brak
każde wydarzenia ma swoją stronę