Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

02.10.2018

12. Westival. Sztuka Architektury

12. Westival. Sztuka Architektury
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

WESTIVAL jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym.  

WESTIVAL to prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu*. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbywa się pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”, a kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

WESTIVAL to przede wszystkim SPOTKANIE. To festiwal otwartych pytań i próba odpowiedzi na nie. Temat jest jeden, wiadomo: ARCHITEKTURA. Kontekstów znacznie więcej: Czym jest, albo czym powinna być? Jaka powinna być i dlaczego? Komu i jak ma służyć? Ta rozmowa trwa już dwanaście lat… 

WESTIVAL ma jeden cel – w myśl, że sztuka architektury wyrasta z piękna i zrozumienia potrzeb człowieka, pragnie przekształcić miasto w dzieło sztuki. Albo w takie jego, przez mieszkańców i „publiczność”, pojmowanie. Kilkudniowe święto architektury ma uwrażliwiać jej odbiorców, czyli… wszystkich. Ma też stanowić platformę integracji oraz informacji zwrotnej dla jej twórców. 

WESTIVAL toczyć się będzie w kilku miejscach. Centrum stanowić będzie Westival Loft** zlokalizowany w gmachu dawnego „Polmozbytu” przy placu Orła Białego 10, oraz siedziba szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy ulicy Mariackiej 10. Kolejne  wydarzenia zaplanowano także w TRAFO. Trafostacji sztuki (ul. Świętego Ducha 4) oraz w Cafe Hormon (ul. Monte Cassino 6, wejście od ul. Piłsudskiego) 

WESTIVAL odbędzie się między 12 a 20 października 2018 roku.

Aktualizowane materiały prasowe można pobrać w zakładce PRASA: http://westival.pl/prasa/