Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

08.10.2018

Wirtuoz i historyczny fortepian, czyli pierwszy taki recital w Filharmonii

Wirtuoz i historyczny fortepian, czyli pierwszy taki recital w Filharmonii
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Będzie to pierwszy taki koncert w Filharmonii w Szczecinie, bo i Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych odbył się w tym roku po raz pierwszy.

Jeden z Laureatów konkursu, zdobywca II nagrody, Naruhiko Kawaguchi, wystąpi przed szczecińską publicznością już 16 października o godz. 19:00 w złotej sali Filharmonii. Mecenasem koncertu jest szczeciński przedsiębiorca Lesław Siemaszko.

Organizowany w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych wzbudził bardzo duże zainteresowanie zarówno wśród publiczności, jak i samych pianistów biorących w nim udział. Do konkursowej rywalizacji stanęło trzydziestu kandydatów, z których sześciu zakwalifikowało się do ścisłego finału. W trakcie trwania konkursu do dyspozycji młodych pianistów było aż 19 instrumentów z epoki, zarówno ze zbiorów prywatnych, jak i samego Instytutu, w tym oryginalne fortepiany z XIX wieku.

16 października Melomanów w Filharmonii w Szczecinie czeka niezwykły recital w wykonaniu Laureata II nagrody I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - Naruhiko Kawaguchi. Kompozycje Fryderyka Chopina, między innymi sonatę fortepianową nr 2 b-moll op. 35, czy walc „Pożegnalny”, wykona na zabytkowym instrumencie marki Broadwood z 1847 roku.

Naruhiko Kawaguchi urodził się 29 kwietnia 1989, dorastał w Yokohamie (Japonia). Stopień magistra muzyki dawnej uzyskał na Tokijskim Uniwersytecie Sztuki w 2014 r. i w Conservatorium van Amsterdam (2017) – gry na fortepiano uczył się u Kikuko Ogury i Richarda Egarra. Pianista jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, w tym I Międzynarodowego Konkursu Fortepiano w Rzymie (2013), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej Yamanashi (2014), Konkursu Pianistycznego Geelvinck (2015), Międzynarodowego Konkursu Musica Antiqua w Brugii, Nagrody Pianistycznej Stanley Hoogland Square (2016). Występował z recitalami na instrumentach historycznych m.in. we florenckim Maggio Musicale i Wunderkammer w Trieście. W 2016 r. wziął udział razem z Saxtonem Rosem and Nicholasem Danielem w prawykonaniu nieznanego wydania Tria na obój, fagot i fortepian Francisa Poulenca. Jego dyskografia obejmuje nagrania dzieł Jana Ladislava Dusseka (Brilliant Classics) i Franciszka Schuberta (Fuga Libera). Z udziałem członków Królewskiej Orkiestry Concertgebouw i Orkiestry Filharmonicznej w Arnhem nagrał Sonatę na dwa fortepiany i perkusję Béli Bartóka.

Filharmonia w Szczecinie po raz kolejny ma okazję gościć laureata międzynarodowego konkursu dzięki mecenatowi, którym występy młodych uzdolnionych wirtuozów obejmuje szczeciński przedsiębiorca Pan Lesław Siemaszko. W minionych sezonach były to między innymi koncerty Veriko Tchumburidze zwyciężczyni XV Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, czy Seong-Jin Cho laureata Pierwszego miejsca XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. 

Na koncert Naruhiko Kawaguchi w Filharmonii w Szczecinie zapraszamy już we wtorek 16 października o godz. 19:00. Bilety do nabycia w kasie Filharmonii lub na www.filharmonia.szczecin.pl.

Źródło: szczecin.eu