Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

22.10.2018

Czas na nowoczesną scenę Teatru Polskiego. 10 mln euro unijnego wsparcia

Czas na nowoczesną scenę Teatru Polskiego. 10 mln euro unijnego wsparcia
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Szczecin wciąż nie ma nowoczesnej sceny teatru dramatycznego. Zmieni się to dzięki przebudowie siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie przy ul. Swarożyca.

Inwestycja będzie możliwa dzięki wsparciu unijnemu. W piątek 19 października marszałek Olgierd Geblewicz i dyrektor teatru Adam Opatowicz podpisali umowę o dofinansowaniu. Kwota dotacji to 10 mln euro, czyli ponad 42 mln zł.

Gmach teatru zostanie przebudowany, rozbudowany oraz wyposażony w nowoczesną infrastrukturę techniczną. Koszt całej inwestycji to ok. 105 mln zł.

- Nasi wspaniali artyści i wierna, liczna publiczność Teatru Polskiego zasługują na nowe sceny. Staraliśmy się o finansowanie już w poprzedniej perspektywie, ale Unia Europejska wprowadziła wówczas ograniczenia na dofinansowanie inwestycji kulturalnych do kwoty 5 mln euro. Teatr Polski jest jedną z tych inwestycji, która przekonała Komisję Europejską, że warto zmienić podejście do kultury w całej Europie - mówił marszałek Olgierd Geblewicz. Od tego roku decyzją Komisji Europejskiej, tego typu inwestycje mogą być wspierane kwotą do 10 mln euro, co oznacza niemal połowę wartości całej przebudowy budynku Teatru Polskiego.

Dyrektor teatru Adam Opatowicz przyznał, że zorganizowanie działalności instytucji podczas przebudowy będzie wyzwaniem. Na ten czas główną siedzibą teatru stanie się hala strukturalna przy ul. Energetyków.

- Inwestycję w roli Inżyniera Kontraktu nadzorowała będzie firma Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST ze Szczecina. Umowa z firmą podpisana zostanie w przyszłym tygodniu – dodała Karolina Gradowska z Teatru Polskiego.

Co się zmieni?

Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta A.Tesmachera. Metamorfozę przejdzie główny trzon budynku na drugim piętrze, gdzie znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i salę klubową. Istniejąca główna sala teatralna stanie się wielofunkcyjną salą prób, z możliwością wykorzystania jej na bale, bankiety, kameralne spektakle. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – kabaretu.

W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło - ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe będą przeszklone. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest do wykonania z w pełni przeszklonych modułów.

Trzecim materiałem decydującym o charakterze budynku będzie stal, z której zaprojektowano monumentalne schody, łączące poszczególne kondygnacje wnętrz oraz okładziny elementów architektonicznych wyłaniających się z zielonego dachu. Inwestycja pozwoli na maksymalne wpisanie nowo projektowanej kubatury w istniejącą rzeźbę terenu. Nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie.

Projekt realizowany jest w ramach Osi 4 Naturalne otoczenie człowieka, Działania 4.2 Wzmocnienie instytucji kultury Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 - 2020.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl