Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

18.04.2019

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

23 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia wypatrujcie na ulicach Szczecina pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy będą mieć dla was z tej okazji książki.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii - tego dnia hucznie obchodzony jest tam dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Jest to też data symboliczna dla literatury, gdyż tego dnia zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Obecnie jest to międzynarodowe, doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej.

W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Więcej informacji o bieżącej działalności Miejskiej Biblioteku Publicznej w Szczecinie znajdziecie na stronie internetowej instytucji.

Źródło: szczecin.eu