Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

14.05.2019

Pomorze Zachodnie w Odessie

Pomorze Zachodnie w Odessie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Z atrakcjami turystycznymi Pomorza Zachodniego, sztuką naszego regionu, a także kuchnią, zapoznają się mieszkańcy Obwodu Odeskiego na Ukrainie.

W dniach 17-19 maja, podczas Dni Europy, w Odessie odbędzie się prezentacja zachodniopomorskiej kultury.
 
Będzie to rewizyta, bo na przełomie sierpnia i września zeszłego roku podobna prezentacja miała miejsce w Szczecinie. Podczas XXI Dni Kultury Ukraińskiej na Zamku Książąt Pomorskich szczecinianie, mieszkańcy regionu i turyści mogli poznać Obwód Odeski i tworzących tam artystów (m. in. Zespół Pieśni i Tańca Czajka). Teraz Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich realizują projekt, którego celem jest promocja Pomorza Zachodniego na Ukrainie. Główne wydarzenia zaplanowano na 17-19 maja 2019 r.
 
Przez wszystkie dni prezentacji w Odeskim Muzeum Literatury trwać będzie wystawa „Pomorze Zachodnie w fotografii”. Plansze ze zdjęciami i opisami w języku ukraińskim pokażą największe atrakcje regionu - niezwykły charakter Szczecina (m. in. Wały Chrobrego, Jasne Błonia, filharmonię, gwiaździsty układ ulic i placów), piękno Pomorza Zachodniego, zarówno zabytki, jak i walory przyrodnicze (np. Dolinę Dolnej Odry, wybrzeże Bałtyku).
 
Odeskie Muzeum Literatury ugości także wystawę plakatów prof. Lexa Drewinskiego i prof. Leszka Żebrowskiego, wybitnych plakacistów, wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie. Obaj artyści są również Honorowymi Ambasadorami Miasta Szczecina.
 
18 maja, gdy Odessa świętować będzie Dzień Europy, w Odeskim Akademickim Teatrze Komedii Muzycznej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie”. Przedstawi tańce oraz pieśni z różnych regionów Polski.  Zespół istnieje od 19 lat. Jest Reprezentacyjnym Zespołem Województwa Zachodniopomorskiego, a także Honorowym Ambasadorem Szczecina. 
 
Wieczorem 18 maja na Bulwarze nadmorskim (przy słynnych Schodach Potiomkinowskich) wystąpi Mr. Jazzek z muzycznym show (Electro Swing).  Mr. Jazzek zapowiada „stare i nowe utwory w nowoczesnych tanecznych aranżacjach w klimacie nowoczesnego retro” (od Mozarta, przez Filipinki po Technotronic i Daft Punk). Przed koncertem zostaną wyemitowane spoty wideo prezentujące Pomorze Zachodnie.
 
Podczas tego weekendu w Odessie będzie można spróbować zachodniopomorskiej kuchni, a także otrzymać broszurę z naszymi wyjątkowymi przepisami. Kulinarną prezentację z degustacją (na głównym deptaku miasta), przygotował znany szczeciński restaurator Bolesław Sobolewski z  Restauracji Na Kuncu Korytarza, działającej na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Restauracja serwuje dania kuchni polskiej i kontynentalnej, słynie m. in. z potraw ze śledzia, zebranych w „Kolekcję śledziożerców”.  Otrzymała wyróżnienie w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, prestiżową Perłę 2010 za najlepszą polską potrawę regionalną (Zupę księżnej Anny Jagiellonki na sandaczu).
 
Program kulturalny prezentacji przygotował Zamek, który jest największym ośrodkiem upowszechniania kultury na Pomorzu Zachodnim,  współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury oraz związkami i stowarzyszeniami twórczymi. Instytucja od lat promuje za granicą Pomorze Zachodnie oraz zachodniopomorskich twórców kultury i sztuki.
 
Prezentacja Pomorza Zachodniego w Odessie jest konsekwencją podpisanego w 2018 r. przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i Zastępcę Przewodniczącego Rady Obwodu Odeskiego Yuriya Dimchoglo, listu intencyjnego w sprawie współpracy pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a Obwodem Odeskim.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl