Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

04.06.2019

„Święto Wolności i Solidarności” – wspólne świętowanie w Szczecinie

„Święto Wolności i Solidarności” – wspólne świętowanie w Szczecinie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Dziś, 4 czerwca, mija dokładnie 30 lat od kiedy w Polsce odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu.

To przełomowe momenty we współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich efektem była transformacja ustrojowa. Szczecinianie wspólnie świętowali na Placu Solidarności.
 
O godzinie 12 wszyscy zgromadzeni na dachu Centrum Dialogu Przełomy zaśpiewali hymn Polski. Grupa dzieci rozciągnęła długą biało-czerwoną flagę, a w rękach uczestników wydarzenia powiewały biało-czerwone chorągiewki. Na telebimie można było śledzić przebieg ogólnopolskich obchodów 30. rocznicy przemian ustrojowych z Gdańska, odbywających się pod nazwą „Święto Wolności i Solidarności”.
 
W tym dniu odbyło się również spotkanie w CDP z młodzieżą i twórcami przełomu ustrojowego w ramach cyklu „Europejski Maraton Wolności”. Odpowiedzi na pytania: czym jest wolność, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka, jaka była jej cena dla "ludzi wolności" w 1989 roku tym razem szukali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana Pawła II z Polic. W Urzędzie Miasta rozstrzygnięto Miejski Konkurs Plastyczny „Wybieram Wolność”, a w CDP otwarto wystawę plakatów „Wolność- nadzieja- początek” przygotowaną przez podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim.

Źródło: wzp.pl