Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

02.07.2019

OPERA NA PLAŻY! Wstęp darmowy - Świnoujście i Kołobrzeg

OPERA NA PLAŻY! Wstęp darmowy - Świnoujście i Kołobrzeg
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Opera na Zamku w Szczecinie wyjeżdża z koncertami w plener! II Letni Festiwal Operowy odbędzie się 5 lipca o 20.30 w Kołobrzegu na placu przy latarni morskiej i 6 lipca o 20.30 w Amfiteatrze im. M. Grechuty w Świnoujściu. Zapraszamy! Wstęp jest darmowy!

To już II edycja Letniego Festiwalu Operowego, który po ubiegłorocznym sukcesie wraca nad morze. Podczas koncertu „Opera na plaży – szlagiery scen operowych, operetkowych i musicalowych” publiczność usłyszy najpiękniejsze melodie włoskiego bel canta oraz  pełne dowcipu fragmenty lubianych operetek. Nie zabraknie hitów klasyki musicalu i, jak przystało na wakacyjny czas, gorących latynoskich rytmów. Koncert dopełnią wirtuozowskie popisy orkiestry. Ten niezwykle zróżnicowany i bogaty repertuar zaprezentuje orkiestra i soliści Opery na Zamku, wśród których znajdzie się zwycięzca tegorocznego 21. Wielkiego Turnieju Tenorów. To będzie niezapomniany letni wieczór!

Wystąpią:
Soliści:
Lucyna Boguszewska – sopran
Victoria Vatutina – sopran
Pavlo Tolstoy – tenor
Tomasz Łuczak – baryton
Janusz Lewandowski – bas-baryton
Sławomir Naborczyk – zwycięzca 21. Wielkiego Turnieju Tenorów

Dyrygent:
Jerzy Wołosiuk
Orkiestra Opery na Zamku

Pierwsza edycja Letniego Festiwalu Operowego odbyła się w dwa lipcowe weekendy 2018 roku w Świnoujściu, Kołobrzegu oraz Siemczynie (6–8 lipca, oraz 14– 16 lipca 2018). W ramach festiwalu zostały zaprezentowane specjalnie przygotowane dwa wydarzenia – Gala „Opera na plaży”, z udziałem orkiestry oraz solistów Opery na Zamku pod kierownictwem muzycznym Vladimira Kiradjieva, oraz spektakl „Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego” w reżyserii Natalii Babińskiej, pod batutą Jerzego Wołosiuka.

Skrót konferencji prasowych:

ŚWINOUJŚCIE:

Janusz Żmurkiewicz – Prezydent Świnoujścia:

Bardzo się cieszę, że mogę w Świnoujściu gościć Operę na Zamku po raz drugi. Z przyjemnością wspieramy takie działania kulturalne. Traktujemy to jak nasz obowiązek wobec mieszkańców i gości, którzy nas odwiedzają, jako prezent. Ten koncert sfinansowany jest z budżetu miasta, mam nadzieję, że będzie wspaniały. O pogodę się nie martwimy, bo amfiteatr gwarantuje świetne warunki, żeby spędzić dwie godziny w kontakcie z dobrą sztuką, która przyjedzie do nas ze Szczecina. Dziękuję Panu Dyrektorowi Jackowi Jekielowi za to, że uznał Świnoujście za miejsce, do którego warto przyjechać.

Jacek Jekiel – Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie:

To wydarzenie jest dowodem na to, że nasz region potrafi kooperować z innymi miastami, że nie jesteśmy zapatrzeni w siebie, ale myślimy, żeby pokazywać rzeczy najbardziej spektakularne, zawsze na najwyższym poziomie. Pochwalę się, że dostaliśmy w tym roku rekordową liczbę nominacji w konkursie Teatralnych Nagród Muzycznych imienia Jana Kiepury, najbardziej prestiżowym w Polsce w kategorii muzyki operowej. Jedenaście nominacji dla artystów z Opery na Zamku i tych, którzy z nami współpracują jest dowodem na to, że to, co robimy od kilku lat, jest zauważane i nagradzane przez wybitnych jurorów. Dla nas bardzo ważne jest to, że dzięki władzom Świnoujścia, jest to wydarzenie bezpłatne. Będą ulotki, które można odebrać i które będą biletem na koncert. To wydarzenie jest bardzo „lifestyle’owe”, choć na najwyższym muzycznym poziomie. Staraliśmy się dobrać repertuar tak, żeby wszyscy, nawet ci, którzy na co dzień nie chodzą do takich miejsc jak Opera, czuli się komfortowo i dobrze się bawili. Będą nie tylko efekty dźwiękowe, ale i świetlne, cała profesjonalna gra świateł, która bardziej będzie przypominać dobry koncert rockowy niż spektakl muzyki poważnej. Repertuar – bardzo zróżnicowany: od klasycznych, pięknych i uwielbianych uwertur oraz fragmentów znanych i popularnych oper po największe szlagiery operetkowe i niezapomniane utwory musicalowe, których liczba pozwoli nam wypełnić ten dwugodzinny spektakl. Do tego gościem specjalnym będzie, tak jak w ubiegłym roku, zwycięzca 21. Wielkiego Turnieju Tenorów (Sławomir Naborczyk – dop. MJK).

KOŁOBRZEG:

Ilona Grędas-Wójtowicz – Zastępca Prezydenta Kołobrzegu:

Serdecznie zapraszamy na kolejny już koncert Opery na Zamku w Kołobrzegu. Mam nadzieję, że przyjdą miłośnicy muzyki, ale i ci, którzy mogą się zarazić miłością do opery, operetki. Warunki pogodowe nam sprzyjają.

Jerzy Wołosiuk – Dyrektor Artystyczny Opery na Zamku w Szczecinie:

Dziękuję za gościnność Kołobrzegu, ponieważ my jako Opera na Zamku występujemy najczęściej w swojej siedzibie. Czasami udaje nam się, tak jak w przypadku Letniego Festiwalu Operowego, koncertować w innych miejscach. Bardzo się cieszymy, że jest to województwo zachodniopomorskie, ponieważ nie zawsze mieszkańcy Kołobrzegu mają możliwość, by przyjechać na nasze koncerty czy spektakle. Cieszymy się też, że możemy tu zaprezentować naszą ofertę kulturalną w nieco wakacyjnym nastroju także Państwa gościom. Tym razem Gala „Opera na plaży” nie odbędzie się na plaży, teraz będzie to plac przy latarni morskiej. Wstęp oczywiście wolny. Wystąpią artyści Opery na Zamku, soliści: Victoria Vatutina – sopran, Lucyna Boguszewska – sopran, Pavlo Tolstoy – tenor, Tomasz Łuczak –baryton, Janusz Lewandowski – bas oraz zwycięzca 21. Wielkiego Turnieju Tenorów (Sławomir Naborczyk – dop. MJK). Wraz z orkiestrą pod moją batutą zaprezentują Państwu popularne i lubiane fragmenty z oper, operetek, musicali. Pojawią się pozycje Donizettiego, arie z „Carmen” Bizeta, przepiękne pieśni neapolitańskie, fragmenty musicalu Bernsteina z „West Side Story”, kompozycje George’a Gershwina… Także proponujemy absolutnie wakacyjny klimat. Wszystko to będzie okraszone przepiękną grą świateł, która od 20.30 na pewno będzie się rozwijała podczas koncertu, bo wtedy, jak podejrzewam, będziemy mieli przepiękny zachód słońca. Tak było również rok temu. Miejmy nadzieję, że porwiemy publiczność, nawet tych, którzy nie mają do czynienia z twórczością operową na co dzień. Repertuar jest tak skonstruowany, żeby trafił w gust każdego widza, zarówno tego wytrawnego, ale i tego, który nie ma kontaktu z tzw. kulturą wysoką. Jest to doskonała forma jej popularyzacji. Wydarzenie będzie na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Źródło: Opera na Zamku