Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

08.08.2019

Azjatycki podwójny sukces Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie

Azjatycki podwójny sukces Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Znany i wielokrotne nagradzany w Europie oraz na świecie szczeciński zespół, niedawno mianowany Honorowym Ambasadorem Miasta Szczecina, tym razem jako kierunek swoich chóralnych zmagań wybrał dwie wschodnio-azjatyckie metropolie.

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk- Makuch na przełomie lipca i sierpnia wziął udział w dwóch uznanych międzynarodowych konkursach chóralnych w Japonii: Tokyo International Choir Competition oraz Taipei International Choral Competition na Tajwanie.

W Tokio chór zdobył dwie nagrody - złotą za występ w kategorii chórów kameralnych oraz srebrną w kategorii Mixed Choir.

Tydzień później, w tajwańskim konkursie zespół wywalczył Złoty Dyplom i pierwsze miejsce w kategorii chórów mieszanych oraz Złoty Dyplom w kategorii muzyki sakralnej.

Jednocześnie otrzymał tytuł "The Second Grand Prix Runner up", co uplasowało szczecinian w TOP 3 wszystkich chórów konkursowych!

W jury konkursu zasiadali czołowi światowi znawcy i kompozytorzy muzyki chóralnej, m.in. Ēriks Ešenvalds, Levente Gyöngyösi, Pasi Hyökki, Cristian Grases, Jānis Liepiņš, Jonathan Velasco oraz Chia-Fen Weng. W repertuarze konkursowym chóru AM znalazły się utwory kompozytorów współczesnych, utwory napisane i dedykowane zespołowi, a przede wszystkim utwory specjalnie przygotowane na tę okazję: dwa obowiązkowe w języku japońskim, jeden utwór w języku mandaryńskim, a także sakralne Ave Maria kompozytora tajwańskiego.

Zarówno Tokyo International Choir Competition jak i Taipei International Choral Competition są jednymi z najbardziej wymagających festiwali ma świecie. Aby wziąć w nich udział, każdy chór musiał przejść bardzo wymagające kwalifikacje. Chór Akademii Morskiej pojechał do Japonii na specjalne zaproszenie, tym samym dołączając do grona 57 najlepszych chórów z całego świata.

- Usłyszeliśmy wiele cennych uwag oraz pochlebnych opinii od jurorów - mówi dr hab Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygent chóru. - Znamienne i wzruszające słowa wraz z gratulacjami wypowiedział jeden z najsłynniejszych kompozytorów na świecie Ēriks Ešenvalds, przewodniczący jury obu festiwali: wnieśliście europejską jakość muzyki na azjatycką scenę. "

Poziom, jaki reprezentowały wszystkie zespoły w konkursach azjatyckich był niezwykle imponujący oraz nierzadko przedstawiał absolutnie inny, ale jakże inspirujący i nieznany wcześniej szczecińskim artystom wymiar. Dzielni szczecinianie stanęli w szranki z chórami z całego świata, w tym z wieloma zespołami zawodowymi na czele ze znakomitym łotewskim zespołem Maska oraz uprzednio wyselekcjonowanymi chórami, m.in. z Chin, Tajwanu, Filipin, Indonezji, Korei, Japonii, Macao, Polski. Dodatkowo zespoły azjatyckie wyróżniały się bogatą choreografią, niezwykłym ruchem scenicznym, wysoką techniką wokalną oraz nietuzinkowymi strojami nawiązującymi do kultury tych narodów.

Egzotyczna przygoda Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie dobiegła końca.

W swój sukces zespół włożył wiele pracy i wysiłku. Oprócz chóralnej rywalizacji, zmagał się także z takimi niedogodnościami, jak zmiana czasu, gorący, wilgotny klimat oraz wszechobecna klimatyzacja. Pełen wrażeń i emocji obecnie zespół wraca do kraju.

Źródło: szczecin.eu