Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

14.08.2019

35. WIATRAK 2019 + Benefis Jurka Porębskiego!

35. WIATRAK 2019 + Benefis Jurka Porębskiego!
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Już w najbliższy weekend (16–18 sierpnia) Świnoujście, miasto na czterdziestu czterech wyspach, stanie się stolicą muzyki morskiej. Zapraszam na 35. JUBILEUSZOWĄ edycję Pływającego Festiwalu Muzyki Morskiej WIATRAK 2019.

Przez trzy dni moc muzycznych atrakcji w wykonaniu najlepszych szantymenów, także na pokładach jednostek goszczących na Sail Świnoujście. Wydarzeniem specjalnym będzie Benefis Jurka Porębskiego! 

Świnoujście, dzięki swojemu położeniu jest miastem zwróconym twarzą ku morzu. A dzięki WIATRAKOWI jest w morze wsłuchane... Tegoroczne wydanie tego, jednego z najstarszego festiwalu poświęconego morskiej muzyce odbywa się po raz trzydziesty piąty. Zatem program jubileuszowej edycji musi być wyjątkowy. I jest!

Dawniej, szanty, jako „pieśni pracy”, synchronizowały wymagającą niezwykłej siły fizycznej pracę żeglarzy. Dziś synchronizują setki rozśpiewanych gardeł i wymagają dobrej zabawy. Pozwalają poczuć morską atmosferę nawet na dalekich suchych lądach – stąd pewnie fenomen szantowych festiwali 
w południowych regionach kraju, wynikający oczywiście z naturalnej tęsknoty za morzem. 
W Świnoujściu tęsknotę za wielką wodą można szybko zaspokoić, skupiając się już tylko na muzyce 
i morskich opowieściach… 

Trzydziesta piąta, jubileuszowa, edycja to trzydniowe święto muzyki morskiej. Koncerty odbywać się będą na scenie przy kejach Wybrzeża Władysława IV w cieniu rei żaglowców, które zawiną do Świnoujścia na jedenaste już wydanie Sail Świnoujście. Zgodnie z nazwą festiwalu, część koncertów odbędzie się na pełnym morzu, na ich pokładach oraz podczas Wiatrakowego Rejsu do szwedzkiego Ystad promem MF „Skania”. Szanty rozbrzmiewać także będą w postindustrialnej przestrzeni dawnej portowej hali w Basenie Północnym (Marina). Od kilkunastu lat „dużemu” Wiatrakowi towarzyszy Ogólnopolski Konkurs Piosenki Morskiej dla dzieci i młodzieży – Wiatraczek 2019. 

Najważniejszym wydarzeniem festiwalu będzie wielka feta ku czci szantymena nad szantymenami – Jerzego Porębskiego. W Benefisie Starego Poręby morskim i szuwarowym opowieściom towarzyszyć będzie muzyka Klangu, Majtek Bosmana, Starych Dzwonów, Flash Creep, Mirka Kowalewskiego, oraz zespołu My z Portu. Jubileusz Wiatraka zwieńczy koncert z utworami ledwo co (podczas szczecińskich Dni Morza) wodowanej płyty „Gdzieś tam i nie tylko” z utworami Porębskiego, w Jego wykonaniu oraz chłopaków z The Nierobbers i Ryczących Dwudziestek. Ponadto na festiwalowych scenach 
i pokładach grać będą Drake Sea Folk Group, Wild Rover, Chwaty. 

Słowem: gdyby chcieć napisać almanach czy chrestomatię współczesnego ruchu szantowego, wystarczy wybrać się do miasta na czterdziestu czterech wyspach. Repertuar festiwalu to przekrój tego co w szantowym świecie najlepsze. Cała na przód! Na Wiatrak!  

XXXV Jubileuszowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej Wiatrak 2019 

SPONSOR GŁÓWNY
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA

ORGANIZATORZY
Miasto Świnoujście
Miejski Dom Kultury w Świnoujściu
Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”